събота, 2 ноември 2013 г.

Нова маркировка по два маршрута на Витоша

Нова стълбова маркировка е изградена по два маршрута в пернишкия дял на Витоша, съобщи Юлия Михайлова - главен експерт "Връзки с обществеността" в Природен парк "Витоша", цитирана от БТА. 
 
Нови метални стълбове, оцветени в черно и жълто очертават маршрута от местността "Селимица" към селата Чуйпетлово и Ярлово.

Маркировката е направена със средства от eврофондовете и на природния парк. По същия начин е обозначен и маршрутът от село Боснек през местността "Живата вода" до заслон "Меча чешма". Преходът е около три часа, маршрутът до "Живата вода" е подходящ за деца, препоръчват туристи.

Двата маршрута дават възможност на туристите да се разходят в по-малко познатата южна част на планината, да се запознаят с района на най-дългата пещера в Балканския полуостров - Духлата, да посетят хижа "Селимица" и най-високопланинското село на Витоша Чуйпетлово, препоръчват от парка.

Предстои ремонт на туристическата алея с. Кладница - хижа "Селимица" - хижа "Острица", съобщават още от парка.

trip.dir.bg
24 септември 2013, 10:34

Какво да правим при инцидент в планината?

Доскоро Татяна не е била отявлен планинар, но от известно време си е намерила ново хоби. Тя поставила за цел да изкачва колкото се може повече и по-високи планини.

При първото й зимно изкачване в Алпите получава снежна слепота. Очите и кожата около тях са напълно изгорели и няколко дни не вижда нищо. Причината се крие не толкова в липсата на планинарски опит, а в недобрата екипировка и по-специално в ниското качество на очилата.

"Това е типичен пример за лоша подготовка. Един от най-големите проблеми при инцидентите с туристи е подценяването на планината, може би защото туризмът не се възприема като екстремен спорт", казва Стефан Владимиров, дългогодишен турист с опит в изкачването на върхове на четири континента.

"Почти всяка година има инциденти с туристи в България и в общия случай става въпрос за човешка грешка", добавя той.

Избягването на тези грешки и справянето с всякакви здравословни проблеми в планината е нещо, което може да се научи. А от три години в помощ е конференцията "Медицина за пътешественици", която този уикенд ще има третото си издание в София.

Цикълът от лекции обхваща темите като оцеляване, поведение в екстремни ситуации и решаване на медицински проблеми по време на пътешествия и приключения.

И тази година конференцията ще бъде разделена на два панела - единият ще бъде насочен към всички работещи в сферата на здравеопазването (лекари, медицински сестри, студенти по медицина и др.), а другият – към пътешествениците, ловци на приключения и всички хора, практикуващи екстремни спортове и дейности на открито.

"Този формат ни позволява да достигнем до максимално количество хора с информация, която един ден може да запази живота на тях и техните спътници", коментира за "Дневник" Натали Петрова, директор на събитието.

"В България се оформи през последните години една голяма група от хора  на различни възрасти, живеещи активно и упражняващи различни форми на пътешествия и приключения. Смятаме, че темата за тяхното оцеляване е много актуална и предоставянето на полезна и систематизирана информация по тези въпроси се превърна в цел на екипа на "Медицина за пътешественици", добави тя.

На конференцията ще бъдат изнесени 12 лекции от лекари, сред които д-р Славян Стоилов, д-р Андрей Иванов, д-р Любомир Младенов, д-р Яна Боянова, д-р Николай Йорданов и др.

Интересна част от програмата е работен панел за оказване на първа помощ в планината и по време на пътешествие, по време на който всеки участник ще опита уменията си.

Предвидени са лекции за различни хронични заболявания и как да се справим с тях по време на пътешествие, височинна тренировка и аклиматизация, как да реагираме при дехидратация и др.

"Медицина за пътешественици" ще се проведе на 19 и 20 октомври 2013 г. в аула "Максима" на болница "Св. Екатерина", като първият ден е за специалисти, а вторият - за неспециалисти.

Необходима е предварителна регистрация на www.adventure-medicine.com

в-к Дневник
16 окт 2013, 17:04

Планински спасители се събират за 30 минути при акция

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2384811

36 души, от които само двама на щат. Останалите - доброволци, каквото и да означава тази дума. За тях смисълът е: по своя воля, без пари, за едното добро рискуват живота си за непознати хора. Професиите им са различни - лекар, инженер, служител на МВР, търговец, икономист, бивш военен, парнаджия. Това е отрядът на планинските спасители от Троян. През 2011 г. той заслужи своето място в инициативата на "24 часа" и БНТ "Достойните българи".

"Трудно ми е да разказвам за момчетата. Ние се знаем, приемаме се такива, каквито сме", казва завеждащият Планинската спасителна служба Троян Христо Сливков. 35-годишният филолог по образование я оглавява от 4 г.

С него и началника на отряда и на база "Бъзов дял" Марин Иванов Хитров разговаряме в управлението на службата, което се помещава на тиха улица в центъра на Троян. Хитров пък е кинезитерапевт - завършил е ВИФ. Двамата ръководители са щатните спасители.

"Трябва да си надживял материалното, за да искаш да станеш планински спасител", опитва се да обясни Христо силата, която ги събира. "Едното желание не стига, добрата физика е задължителна. Иначе не биха могли да издържат на дългите преходи", допълва той.

Адреналинът винаги скача, когато телефонът звънне и ти съобщят за инцидент, единодушни са младите мъже. Мненията им са полярни обаче, щом става дума за опасностите в занятието им.

"Залагам на професионализъм, знания и умения - това е основното. Рискът не е удоволствие, то идва от неговото контролиране. Всичко е предвидимо и грешките може да бъдат избегнати", категоричен е Христо. Тихо, но твърдо Марин му опонира, че никой не е в състояние да предвиди 100% случващото се в планината.

Разговорът продължава с това колко благородно и примамливо е да бъдеш спасител, ако за това се съди по филмите. Всъщност никак не е лесно да станеш такъв - във физически и финансов аспект.

 Решилите да помагат на закъсали туристи първо изкарват стажантска практика, която може да трае 2 г.

После идва ред на 4 курса от по 9 дни всеки - два летни и два зимни. Преминаването през първите два е за придобиване на звание стажант, а след изкарване на останалите вече се става спасител.

Обучението включва ски техника, работа с алпийски способ, обща култура и медицинска подготовка. Новопридобитите умения пък се проверяват с изпити. Тогава идва ред на екипировката. Хиляди левове струва оборудването, от което зависи животът на спасителя и на спасените от него. И всичко той купува със собствени средства.

Проста сметка показва, че за най-необходимото от зимната екипировка - обувките, момчетата дават по 600-700 лв. Нескиорските са 400 лв. Екипът, който позволява на тялото да диша, но е водонепропусклив при дъжд и сняг, струва 1000 лв. Раницата е с цена 200, ски и щеки - 800, още 600 за ски автомати. Като се добавят колани, които позволяват на ските да не се върнат обратно, и котки и пики за ходене по лед - още 100 лв., теглим чертата на 4000 лв.

"Хората дават всичко, което имат, за да се екипират", обяснява Христо. Само 30% се поемат от БЧК, останалото е грижа на доброволците. Тези, които имат бизнес или просто са по-добре заплатени, не изпитват финансово затруднение. Но за един парнаджия е невъзможно да отдели толкова пари. И човекът теглил кредит за екипировка.

Средната възраст в отряда е 40 г. "Младите са кът. Не спортуват, нямат такива интереси. Те по-лесно ще дадат 1000 лв. за телефон или таблет, отколкото за алпийски принадлежности", казва Марин. Най-възрастният сред спасителите е Георги Златев. От своите 71 г. 40 е подарил на планината.

Отрядът отпразнува 60 г. в края на миналата година. В историята му има много радостни мигове, но не липсват и тъжни. През 2006 г. изживяха тежката загуба на Петко Шейтанов. Дългогодишният инструктор по планинско спасяване загина при падане в улей в Северен Джендем.

Най-младото попълнение в отряда е 27-годишният еколог Ивайло Мичев. Той признава, че при всяка акция има проблеми с Елена, момичето, с което живее. Дъщерята на Петко Шейтанов се поболява от тревога, докато чака завръщането на любимия.

"Разбирам я, но това е по-силно от мен", признава Иво. Той и останалите знаят, че колкото и да успокояват Елена, тя все така ще изтръпва след трагедията с баща й.
В делнични и почивни дни винаги двама дежурят на база "Бъзов дял". Случи ли се нещастие, звънят на всички от отряда. Ако това стане през седмицата, момчетата трябва да зарежат основната си работа и да хукнат на акция.

И рискуват да загубят препитанието си, казва Сливков. А е така, защото в България няма закон за доброволческия труд. В чужбина го поощряват с данъчни облекчения, отпуски и други стимули.

Момчетата помнят за мащабна акция през 2005 г. в резерват "Стенето". Тогава 3 дни търсили юрист от София. Мъжът слязъл от хижа "Дерменка" и тръгнал по р. Куманица, гласяла оскъдната информация. Вкарали целия наличен ресурс в диренето му - включили се спасители от Тетевен и с. Черни Осъм. На четвъртия ден го открили сред отвесни скали по поречието на Куманица с хипотермия, травми, дехидратиран.

Наложило се 7 часа да го носят на ръце.  "На терен, когато са изплашени, хората обещават всичко - после забравят. Ние не очакваме да ни позлатят, радваме се на малко. Преди дни ни бяха благодарили в социалната мрежа - това стига", изрича Марин. Има и такива, които дори не се обаждат. "Неудобно им е, че са ангажирали толкова хора да ги спасяват", опитва се да ги оправдае Христо.

Най-големият ответен жест ли, замисля се Христо. Ами все пак изяли едно агне, дарено им от спасен турист. Забравил е името му и кога е била акцията, помни само, че го извадили от урва под Козя стена. Репортер на "24 часа" опресни паметта му, тъй като през юли 2009 г. посети пострадалия Михаил Николов в троянската болница.

Компютърният специалист от Казанлък се бе подхлъзнал по планинска пътека на път за хижа "Ехо". Според първоначалния план за спасяването му трябвало хеликоптер да закара екип и техника от София и да го приберат. Обаче се оказало невъзможно акцията да се осъществи по този начин и 9-има спасители от Троян, трима от Карлово и двама от Сопот поели към Беклемето. Късно вечерта стигнали до мястото на инцидента.

Сложили ранения на носилка и сменяйки се, го смъкнали до с. Чифлик. Акцията траяла 12 часа.  "Тези хора ме носиха 5-6 часа на ръце, разбирате ли - на ръце", вълнуваше се тогава Михаил.

"Нашето са професионализъм и постоянство. Мнозина могат да ни завиждат, че сме достигнали високо ниво на знания и умения. Това не са риск и късмет. Аз знам всеки ден какво е времето, атмосферните условия, всичко - и това не е прецедент. Да излезеш неподготвен в планината, вече е прецедент", заявява Христо.

Всъщност в отряда има още двама спасители, които не бива да бъдат пропуснати - немската овчарка Айгер и голдън ретривърът Бари. Айгер е участвал в спасителните работи по изваждането на затрупани хора при земетресението в Турция. Никой в отряда не води статистика колко души са спасени през годините. Това просто не интересува самоотвержените мъже.

Росица Христова
в-к "24 часа"
22.10.2013 08:59

сряда, 9 октомври 2013 г.

Kartala

Изграждането на ски-центъра започна след създаване на съвместно дружество между общината и "Прима инвест.БГ" през 2003 г. Общината предостави терени за съоръженията. До момента е изградена шестместна кабинкова въжена линия с капацитет 1400 човека на час.

Дължината й е 3 км, а денивелацията - около 900 метра. На 11 декември т.г. държавна приемателна комисия е издала разрешение за ползване на съоръжението. Към комплекса до момента е изградена хотелска част с 50 места, ресторант с 80 места, ски-гардероб. Действа и ски- влек "Помагалски", както и влек за начинаещи.


Ски център "Картала" фалира още преди да бъде открит
изпрати на приятел Printer friendly версия

Инвестицията от 15 000 000 лв. е безсмислена без поне 3-4 големи хотела, които няма кой да построи, нужни са още милиони за инфраструктура, глобалното затопляне е още една заплаха над пистата, която е на ниска надморска височина в долната си част.

Ски център "Картала" в курорта Бодрост над Благоевград е с предизвестен фалит, съобщиха в "Струма" експерти от туристическия бранш. В момента ски съоръжението работи на загуба поради липса на скиори. Миналия месец представители на фирма с традиции в зимния туризъм направиха проучване и стигнаха до извода, че курортът Бодрост ще остане само с местно значение и няма перспективи да се превърне в зимен център на Югозапада. Такива ще останат Банско и отчасти Паничище и Добринище.

Най-малко 3-4 хотела и то поне 4 и 5-звездни, са нужни, за да се натовари кабинковият лифт и ски зоната да върне вложените в нея пари, изчислили експертите. При най-добро развитие на обстоятелствата, за да се върнат подобни инвестиции, ще са нужни над 20 години, което ги прави безсмислени. В момента Българо-американската банка, която кредитира проекта, търси спешно нов инвеститор в ски зоната, за да спаси парите си. Главният акционер Илия Ризов не може да се справи със ситуацията и спасението му е да прехвърли кредитите си на друг инвеститор, но засега такъв няма.

Лошото е, че по предложение на екскмета Лазар Причкапов община Благоевград е съакционер с 30%, което значи, че редовите граждани ще трябва да платят от джоба си една трета от инвестициите в ски зоната. Илия Ризов още не се е разплатил със строители, не е погасил и парите за обзавеждане в малката хотелска база, където е лифтът.

Преди да започне изпълнението на проекта за развитие на курорта Бодрост като туристически център, не са отчетени елементарни пазарни условия, смятат още експертите. Мечтата на част от благоевградския управленски елит да има собствен зимен туристически център изглежда абсурдна, особено в условията на икономическа криза. Утвърдени центрове като Банско, Боровец и Пампорово се задъхват, в страната бяха спрени крупни проекти за развитие на Мальовица, Говедарци и др., и то при условие че там условията са неколкократно по-перспективни от тези в Бодрост. Факт е, че ски зона "Картала" е обречена да си остане зимна пързалка само за част от благоевградчани.

Въпросът е кой и как ще плати похарчените за грешната идея 15 000 000 лв. Глобалното затопляне, което й предвещава липса на сняг и високи температури, при които дори да бъдат монтирани снежни оръдия, те няма да могат да работят, прави пистата още по-нефункционална, тъй като тя е на ниска надморска височина в долната си част. Така идеята Ризов-Причкапов остава една скъпа приумица без пазарно покритие.

в-к Струма
www.struma.com
4 Януари 2010  г.

сряда, 2 октомври 2013 г.

Курс “Първа помощ в планината и по време на пътуване”

Все още имате време да се запишете
Курсът е подходящ, както за хора жадни за нови знания, така и за тези, които искат да опреснят вече наученото.


Лятото отмина, настъпва есента, а скоро и зимата ще започне за напомня за себе си. Дойде време Клуб на пътешественика да организира поредния курс „Първа помощ в планината и по време на пътуване", за да не излизаме неподготвени през есенните и зимните и месеци.

Курсът е подходящ, както за хора жадни за нови знания, така и за тези, които искат да опреснят вече наученото.

Курсът ще се проведе в четири вечерни занимания (общо 12 учебни часа).

Дати: 15-16.10.2013 и 22-23.10.2013
Час: 19,00 ч. – 21,30 ч.

В рамките на курса ще се покрият теоретични знания свързани със:

- Кратка анатомия и физиология на човека
- Изследване на пострадал при инцидент
- Дихателна и сърдечна реанимация
- Травматични увреди на опорно-двигателния апарат
- Кръвотечения – видове. Методи и средства за временно кръвоспиране
- Рани
- Термични увреди – общо преохлаждане, местни измръзвания, топлинен и слънчев удар, изгаряния, поражения от електрически ток
- Артериална хипертония и хипотония. Стенокарден пристъп. Инфаркт на миокарда
- Остра дихателна недостатъчност
- Шокови състояния
- Отравяния
- Остър хирургичен корем
- Особености на транспортирането на пострадали в планински условия
- Средства за комуникации и търсене на специализирана помощ
- Хигиенни особености при пребиваването в планински условия

Практически занимания – всеки един ще отработи техника на сърдечно реанимиране,обследване на пострадал и различни видове превръзки и обездвижвания.

Инструктор: Бенжамен Ментешев – лекар и планински спасител

Такса за участие: 65 лева

Краен срок за записване 08.10.2013

Място на провеждане: Клуб на пътешественика, ул.Виктор Юго 5, София

Записване, въпроси и коментари на: travellersclub.bg@gmail.com или на 0882 29 28 77


http://www.360mag.bg/posts/24566

Курс “Първа помощ в планината и по време на пътуване”

Все още имате време да се запишете
Курсът е подходящ, както за хора жадни за нови знания, така и за тези, които искат да опреснят вече наученото.


Лятото отмина, настъпва есента, а скоро и зимата ще започне за напомня за себе си. Дойде време Клуб на пътешественика да организира поредния курс „Първа помощ в планината и по време на пътуване", за да не излизаме неподготвени през есенните и зимните и месеци.

Курсът е подходящ, както за хора жадни за нови знания, така и за тези, които искат да опреснят вече наученото.

Курсът ще се проведе в четири вечерни занимания (общо 12 учебни часа).

Дати: 15-16.10.2013 и 22-23.10.2013
Час: 19,00 ч. – 21,30 ч.

В рамките на курса ще се покрият теоретични знания свързани със:

- Кратка анатомия и физиология на човека
- Изследване на пострадал при инцидент
- Дихателна и сърдечна реанимация
- Травматични увреди на опорно-двигателния апарат
- Кръвотечения – видове. Методи и средства за временно кръвоспиране
- Рани
- Термични увреди – общо преохлаждане, местни измръзвания, топлинен и слънчев удар, изгаряния, поражения от електрически ток
- Артериална хипертония и хипотония. Стенокарден пристъп. Инфаркт на миокарда
- Остра дихателна недостатъчност
- Шокови състояния
- Отравяния
- Остър хирургичен корем
- Особености на транспортирането на пострадали в планински условия
- Средства за комуникации и търсене на специализирана помощ
- Хигиенни особености при пребиваването в планински условия

Практически занимания – всеки един ще отработи техника на сърдечно реанимиране,обследване на пострадал и различни видове превръзки и обездвижвания.

Инструктор: Бенжамен Ментешев – лекар и планински спасител

Такса за участие: 65 лева

Краен срок за записване 08.10.2013

Място на провеждане: Клуб на пътешественика, ул.Виктор Юго 5, София

Записване, въпроси и коментари на: travellersclub.bg@gmail.com или на 0882 29 28 77


http://www.360mag.bg/posts/24566

събота, 21 септември 2013 г.

По-малко катастрофи, докато ски

Според проучване Ски и сноуборд през последните десет години са безопасни, рискът от падане е намалял значително. Големите скиори се потопите рядко, но най-често бе контузен.

Виена / Apa ски и сноуборд са по-безопасни през последните десет години, рискът от падане е намалял значително. Това е един от основните резултати от проучване на Института на науката спорта в Университета в Инсбрук, от името на австрийската федерация по ски (осв). На екипа, водена от ръководителя на Sports Science Institute в Инсбрук, Мартин Burtscher, има шест ски зони анкетираните с общо 1436 алпийските спортисти (855 мъже, 581 жени, средна възраст: около 37 години, 84 на сто на скиорите, 16 на сто на сноубордисти), като референтна стойност, с идентични проучване съставен от 2002 година.

 

0.38 падане на ден

Нд скиори паднаха 0,38 пъти на ден по склоновете, през 2002 година, анкетираните все още изостава 0,75 на ден. Сред сноубордисти, честотата на средно 3,3 спад на ден спадна до 2,5. "Големите скиори попадат по-малко, но по-често ранени", казва Burtscher. "Като цяло, може да се очаква на риск от нараняване от 1,6 случаи на 1000 падания." На детерминанти на риска от падане възрастта, на продължителността на времето по склоновете, на време интервал на последната почивка, липса на шофьорски умения и опасно шофиране. Сред сноубордисти са и двата време-зависими фактори и способността за шофиране.

("Прес", печатното издание, 21/11/2012)

http://diepresse.com/home/panorama/oesterreich/1314917/Wintersport_Weniger-Stuerze-beim-Skifahren?_vl_backlink=%2Fhome%2Fpanorama%2Foesterreich%2Findex.do

понеделник, 9 септември 2013 г.

Пампорово ще е домакин на Балканската купа по планинско колоездене за 2013-та

От 12 до 15 септември Вело парк Пампорово ще бъде домакин на едно от най-големите международни състезания по планинско колоездене в страната ни за тази година - Balkan Bike Cup 2013.


За първи път България в подобно състезание освен, че е включено в календара на Международния колоездачен съюз (UCI) е признато и от Балканската колоездачна федерация и по време на него ще се отсеят и новите шампиони по планинско колоездене на Балканите.

Balkan Bike Cup 2013 ще се проведе в дисциплините спускане и крос кънтри, като никога до сега в България крос кънтри състезание не е било признато от UCI и сега за първи път победителите и в двете дисциплини ще получат точки за световната ранг листа и примамлив награден фонд.

Участниците в отделните дисциплини ще бъдат разделени в общо 12 възрастови категории, в които ще трябва да се борят за призовите места.
За всички победители има подготвени има подготвени много парични и предметни награди, предоставени от спонсорите на събитието – Monster energy, Пампорово АД, Craft, Велосипеди Драг, Schwalbe, хотел Орловец и др., както и честта  да си сложат титлата „Шампион на Балканите" за 2013-та.


Състезателите в дисциплината спускане ще трябва да премерят сили по най-сложното  специализирано трасе в курорта - „Стената". То ще бъде доста по-различно от предходните състезания,  които се проведоха през юни и юли месец тази година, защото този път трасето е с изцяло ново продължение и общата му дължина вече е 2800 метра, изпълнени с всякакви изкуствени и естествени препятствия, като корени, камъни, разнообразни скокове, виражи и дървени конструкции.

Трасето по което ще се проведат надпреварите в дисциплина крос кънтри е с дължина 5400 метра и минава през пресечен терен с 30% спускане, 15% равни участъци, 55% изкачване с максимална надморска височина 1930 метра и минимална височина (старт-финал) 1750 метра. Всички участници в дисциплината ще трябва да направят определен брой обиколки на цялото трасе, в зависимост от категорията в която се състезават.

За улеснение на всички участници и гости  на курорта по време на състезанието има подготвени изключително атрактивни пакети за настаняване в хотел Перелик. Повече информация за тях можете да получите на marketing@pamporovoresort.com.

До момента за участие в състезанието има записани над 100 състезателя от страната и чужбина, като се очаква бройката да се увеличи поне до 150 участници. Предварителната регистрация в състезанието продължава до 10-ти септември на адрес http://conceptcreative.org/bg/balkan-cup-dh за дисциплина спускане и на http://conceptcreative.org/bg/balkan-cup-xco за дисциплина крос кънтри, като за закъснелите записване ще има и на място. 


Този сезон Вело парк Пампорово прие домакинството на множество големи международни състезания, както и на Националния шампионат, като сезона все още не е приключил и предстои най-голямото събитие за страната ни не само за годината, а и по принцип – от 3-ти до 6-ти октомври Пампорово приема домакинството и на Европейското първенство в дисциплини спускане и форкрос.

Предстои ни един изключително интересен край на сезона, изпълнен с много спортни емоции и добро настроение – не го изпускайте!

Concept Creative
03 септември 2013 г.

ПРОГРАМА
Balkan Bike Cup 2013 Pamporovo

Спускане :
12 Септември / Четвъртък 10:00 - 18:00 Оглед на трасето без колела
12 Септември / Четвъртък 16:00 - 19:00 Регистрация
13 Септември / Петък 09:30 - 17:00 Регистрация
13 Септември / Петък 12:00 - 13:00 Тренировки (Само категорията UCI DHI MEN17+)
13 Септември / Петък 13:00 - 17:00 Тренировки (Всички категории)
14 Септември / Събота 09:00 - 12:00 Регистрация
14 Септември / Събота 09:30 - 16:00 Тренировки (Всички категории)
14 Септември / Събота 16:00 - 17:00 Тренировки (Само категорията UCI DHI MEN 17+)
14 Септември / Събота 19:30 - Техническа конференция в хотел Перелик
15 Септември / Неделя 09:00 - 10:00 Тренировки (Всички категории)
15 Септември / Неделя 10:00 - 10:30 Тренировки (Само категорията UCI DHI MEN 17+)
15 Септември / Неделя 11:00 - 14:00 Квалификации
15 Септември / Неделя 15:00 - 17:00 Финали
15 Септември / Неделя 17:30 - Награждаване

Кроскънтри :
12 Септември / Четвъртък 10:00 - 18:00 Оглед на трасето без колела
12 Септември / Четвъртък 16:00 - 19:00 Регистрации
13 Септември / Петък 09:30 - 17:00 Регистрации
13 Септември / Петък 09:30 - 17:00 Тренировки
13 Септември / Петък 17:30 - Техническа конференция - финална зона трасе за спускане
14 Септември / Събота 09:00 - 10:30 Регистрации
14 Септември / Събота 09:30 - 14:00 Тренировки
14 Септември / Събота 15:00 - 17:30 Финали
14 Септември / Събота 18:00 Награждаване

понеделник, 2 септември 2013 г.

Offer for legal services re real estate transaction

 

 Offer for legal services re real estate transaction

 

 

Dear:

 

Thank you for choosing ==== Adv for your legal adviser in Bulgaria.  We are happy to assist you in your transaction by providing all necessary information and representing your interests. In what follows we would like to inform you of the further steps necessary to formalize our relations, the information we will need from you, the documents you will be required to issue for the execution of the transaction, as well as some preliminary information on the costs associated with the transaction and details on the actual conveyance process. At the end there is also some information concerning some practical issues such as manner of forwarding documents to us, Apostille, Our Address for Correspondence, etc.

  1. Retaining ==== Adv

 

In order to become your authorized representative and legal advisers in Bulgaria we shall need the following:

  1. Retainer Letter Signed by You
  2. Transfer of the Advance Payment
  3. Power of Attorney Issued by You

 

After we receive your personal data and a copy of the Preliminary Contract, we will prepare and forward to you a Retainer letter and  a Power of Attorney.

 

1. Retainer Letter

We need to receive a signed by you copy of our Retainer Letter as attached hereunder. It specifies all the terms of our services. Please, sign this document and send it back to us by fax, by courier or by registered/priority mail оr scan it and e-mail it.


2. Advance Payment

After signing and forwarding to us the Retainer Letter you will have 10 days to order(?) the necessary advanced payment for our services as stipulated in the Retainer Letter.  Please, use the following bank details for the transfer of the advanced payment:




3. Power of Attorney

So as to be able to represent your interests and act on your behalf before the Seller, all relevant authorities and for the Notary Transfer, we will need a Power of Attorney issued by you. The Power of Attorney will specify the names of the individual ==== Adv attorneys who will be responsible for your transaction.

 
When you receive the Power of Attorney, please print it on paper, sign it and have it with Apostille.  After you have the Apostile please, send the Power of Attorney back to us by Courier or by registered/priority mail to our address.  

 

Please note that for the purposes of preparing and forwarding to you the Retainer Letter and Power of Attorney we well need you to provide us in advance with your personal details and a copy of the Preliminary Agreement as specified in the following section.

 

B. Necessary Information

 

In order to be of your best help, we shall require some personal data and documents to be provided to us:

 

Personal Data:

In order to prepare the above specified Retainer Letter and Power of Attorney as well as the other documents in the course of our services, we will need the following personal details concerning you (please fill in and forward to us via e-mail):

    1. Full Name:
    2. Date of Birth: 
    3. Place of Birth:
    4. Citizenship:
    5. Permanent Address:
    6. Personal Telephone Number:
    7. International Passport Information:

    

·         Number of International Passport:

·         Issuing Agency:

·         Place of Issue:

·         Date of Issue:

·         Validity through:

·         Personal identity Number (if Applicable):

Copies of Documents:

 

In addition to that, you will be required to forward also copies of some relevant documents as a prerequisite for our services:

 

1.       Copy of Your International Passport (scanned and e-mailed);

2.       Copy of the Preliminary Agreement between You and the Seller (scanned and e-mailed);

3.       Copies of any notifications or other official correspondence with the Seller (scanned and e-mailed, or faxed);

Notifications

 

Please, where applicable advise us of the following:


1.         whether You intend to use Bank Financing (please provide details);

 

2.         any delayed payments due to the Seller so that we can consult You;

 

3.         wheteher you intend to personally take part in the notary conveyance.



C. Documents for the Transaction

 

For the execution of your transaction Bulgarian law requires that you issue and forward to us the following documents:

1. Declarations for the Notary Conveyance

We will forward to you the text of these together with the Power of Attorney via e-mail. Please print them on paper, sign them and have them with Apostille.  Having done so, please send them back to us by Courier or by registered/priority mail to our address.  
       


D. Transaction Costs

 

Under Bulgarian Law the fees charged for the Notary Conveyance are as follows:

1. Municipal Tax

The Tax levied on the transaction is 2% of the purchase price of the Property.

2. State Fee

For the registration of the transaction with the Registry a fee equal to 0.1% of the purchase price is collected;

3. Notary fee:
The Notary fees are calculated as a ladder-like decreasing percentage on the basis of the purchase price, as follows:

From 5,000EUR to 25,000EUR                                      60EUR plus 0.5% for surplus over 5,000EUR

From 25,000EUR to 50,000EUR                                   160EUR plus 0.2 % for surplus over 25,000EUR

Over 50,000EUR                                                                210EUR plus 0.1% for the surplus over 50,000EUR, but no more than 1,500EUR

After we receive a copy of your Preliminary Contract specifying the price of your apartment we will provide you with a calculation of the actual amounts due as per the above-mentioned fees and taxes.

 

In case you indend to attend in person  at the notary conveyance, the notary fees could be paid by you to the Notary public in cash.  Otherwise, the fees should be paid via bank account managed by ==== Adv free of charge.  You shall receive further information depending on your intention.



E. Details on the Notary Conveyance

Under the Bulgarian law, the final transfer of the title in your apartment to you is done in the form of a Notary Deed executed before a Bulgarian Notary Public and certified by him/her. After that, the transaction has to be registered with the Public Registry in order to be perfected vis-à-vis all third parties. During the process of registration, the notary deed shall be in the custody of the Notary Public. We will receive it after the registration process is completed and afterwards hand it over to you.

 

The draft Notary Deed will be prepared by us  as to ensure the fullness and stability of your title.

 

The execution of the notary deed will be done before a Notary Public competent for the location of the property to be transferred. In the case of Bansko, competent are the Notaries Public located in the city of Razlog.

 

 

The Notary Deed can be executed by you personally or by the ==== Adv's Attorney authorized by you for the purpose in the Power of Attorney. For the seller, we will ascertain that the deed is executed by a representative with a proper authorization. 

 

Please, note that due to the great number of Notary Deeds for the town of Bansko currently processed in the Public Registry, the Your Notary Deed shall be received by us at least a week following the date of the title conveyance.

 

F. Other Practical Considerations

 

CORRESPONDENCE

We have indicated for each document or piece of information the advisable form of transfer. Please, follow these instructions. Where you opt for regular mail, please use reliable courier services or registered/priority mail so as to speed up the process and to guarantee the confidentiality of Your personal Information.  


APOSTILLE

четвъртък, 22 август 2013 г.

the Ropeway city

The Ropeway City

Много интересна публикации от снимки за град Чиатура в Грузия, където се окзва, че има прекрасни лифтове...
Categories History, Technology
(Amos Chapple | Rex Features). The Georgian city of miners Chiatura is surrounded by cliffs and is located 220 km from Tbilisi. Its districts are connected with the central part of th city with ropeways built back in the Soviet times. In the beginning of the twenties of the XXth century when Georgia became a part of the
USSR, the Soviet authorities decided to extract manganese from deposits located on the Georgian territory. This is how Chiatura appeared - a new city rose in 1921 at the place of the manganese deposit. The ropeways were started to be built in the 1950s, they still connect each part of the city.
Read more...

the Ropeway city

The Ropeway City

Много интересна публикации от снимки за град Чиатура в Грузия, където се окзва, че има прекрасни лифтове...
Categories History, Technology
(Amos Chapple | Rex Features). The Georgian city of miners Chiatura is surrounded by cliffs and is located 220 km from Tbilisi. Its districts are connected with the central part of th city with ropeways built back in the Soviet times. In the beginning of the twenties of the XXth century when Georgia became a part of the
USSR, the Soviet authorities decided to extract manganese from deposits located on the Georgian territory. This is how Chiatura appeared - a new city rose in 1921 at the place of the manganese deposit. The ropeways were started to be built in the 1950s, they still connect each part of the city.
Read more...

петък, 2 август 2013 г.

Списък на находищата на минералните води

Списък

на находищата на минералните води - изключителна държавна собственост по Приложение №2 към чл.14, т.2 от Закона за водите

 

1. Айтос - област Бургас, община Айтос, Айтос

2. Баните - област Смолян, община Баните, с. Баните

3. Банкя - област София, Банкя

4. Баня - област Пазарджик, община Панагюрище, с. Баня

5. Баня - област Пловдив, община Карлово, с. Баня

6. Баня - област Сливен, община Нова Загора, с. Баня

7. Беденски бани - област Смолян, община Девин, с. Беден

8. Белово - област Пазарджик, община Белово, Белово

9. Белчински бани - Софийска област, община Самоков, с. Белчин

10. Благоевград - област Благоевград, община Благоевград, Благоевград

11. Благоевград - р. Струма - област Благоевград, община Благоевград, с. Зелени дол

12. Брацигово - област Пазарджик, община Брацигово, Брацигово

13. Бургаски минерални бани - област Бургас, община Бургас, с. Ветрен

14. Бързия - област Монтана, община Берковица, с. Бързия

15. Варвара - област Пазарджик, община Септември, с. Варвара

16. Велинград - Каменица - област Пазарджик, община Велинград, Велинград

17. Велинград - Лъджене - област Пазарджик, община Велинград, Велинград

18. Велинград - Чепино - област Пазарджик, община Велинград, Велинград

19. Вонеща вода - област Велико Търново, община Велико Търново, с. Вонеща вода

20. Вършец - област Монтана, община Вършец, Вършец

21. Гулиина баня - област Благоевград, община Разлог, с. Баня

22. Девин - област Смолян, община Девин, Девин

23. Джебел - област Кърджали, община Джебел, Джебел

24. Добринище - област Благоевград, община Банско, с. Добринище

25. Долна баня - Софийска област, община Долна баня, Долна баня

26. Долни Раковец - област Перник, община Радомир, с. Долни Раковец

27. Драгиново - област Пазарджик, община Велинград, с. Драгиново

28. Елешница - м. Св. Варвара - р. Места - област Благоевград, община Разлог, с. Баня

29. Замфирово - област Монтана, община Берковица, с. Замфирово

30. Изворище - област Бургас, община Бургас, с. Изворище

31. Казичене - Равно поле - област София и Софийска област, Столична община и община Елин Пелин, с. Казичене и с. Равно поле

32. Каменар - област Бургас, община Поморие, с. Каменар

33. Катунци - област Благоевград, община Сандански, с. Катунци

34. Кирково - област Кърджали, община Кирково, с. Кирково

35. Китен - област Бургас, община Царево, с. Китен

36. Костенец - Софийска област, община Костенец, с. Костенец

37. Красново - област Пловдив, община Хисаря, с. Красново

38. Крушуна - област Ловеч, община Летница, с. Крушуна

39. Кюстендил - област Кюстендил, община Кюстендил, Кюстендил

40. Левуново - област Благоевград, община Сандански, с. Левуново

41. Мараш - област Шумен, община Шумен, с. Мараш

42. Марикостиново - област Благоевград, община Петрич, с. Марикостиново

43. Медово - област Бургас, община Поморие, с. Медово

44. Меричлери - област Хасково, община Димитровград, Меричлери

45. Михалково - област Смолян, община Девин, с. Михалково

46. Момин проход - Софийска област, община Костенец, Костенец

47. Невестино - Барището - област Кюстендил, община Невестино, с. Невестино

48. Невестино - Топилата - област Кюстендил, община Невестино, с. Невестино

49. Нареченски минерални бани - област Пловдив, община Асеновград, с. Нареченски бани

50. Обединение - област Велико Търново, община Полски Тръмбеш, с. Обединение

51. Овощник - област Стара Загора, община Казанлък, с. Овощник

52. Овча могила - област Велико Търново, община Свищов, с. Овча могила

53. Огняново - Гърмен - област Благоевград, община Гърмен, с. Гърмен и с. Огняново

54. Павел баня - област Стара Загора, община Павел баня, Павел баня

55. Песнопой - област Пловдив, община Калояново, с. Песнопой

56. Поликраище - област Велико Търново, община Горна Оряховица, с. Поликраище

57. Полски Тръмбеш - област Велико Търново, община Полски Тръмбеш, Полски Тръмбеш

58. Поляново - област Бургас, община Айтос, с. Поляново

59. Провадия - област Варна, община Провадия, Провадия

60. Пчелински бани - Софийска област, община Костенец, с. Пчелин

61. Ресен - област Велико Търново, община Велико Търново, с. Ресен

62. Рударци - област Перник, община Перник, с. Рударци

63. Рудник - област Бургас, община Бургас, с. Рудник

64. Рупите - м. Кожух - област Благоевград, община Петрич, с. Генерал Тодорово

65. Ръжена - област Стара Загора, община Казанлък, с. Ръжена

66. Сандански - област Благоевград, община Сандански, Сандански

67. Сапарева баня - област Кюстендил, община Сапарева баня, Сапарева баня

68. Свищов - област Велико Търново, община Свищов, Свищов

69. Симеоновград - област Хасково, община Симеоновград, Симеоновград

70. Симитли - област Благоевград, община Симитли, Симитли

71. Слатина - област Монтана, община Берковица, с. Слатина

72. Сливенски минерални бани - област Сливен, община Сливен, с. Мечкарово

73. Слънчев бряг - област Бургас, община Несебър, Несебър

74. София - Баталова воденица - област София

75. София - Горна баня - област София

76. София - Железница - област София, с. Железница

77. София - Княжево - област София

78. София - Лозенец - област София

79. София - Надежда - област София

80. София - Овча купел - област София

81. София - Панчарево - област София, с. Панчарево

82. София - Свобода - област София

83. София - Център - област София

84. Старозагорски минерални бани - област Стара Загора, община Стара Загора, с. Старозагорски бани

85. Стефан Караджово - област Ямбол, община Болярово, с. Стефан Караджово

86. Стралджа - област Ямбол, община Стралджа, Стралджа

87. Стрелча - област Пазарджик, община Стрелча, Стрелча

88. Съдиево - област Бургас, община Айтос, с. Съдиево

89. Троян - област Хасково, община Симеоновград, с. Троян

90. Търговище - Боаза - област Търговище, община Търговище, с. Пролаз

91. Харманли - област Хасково, община Харманли, Харманли

92. Хасковски минерални бани - област Хасково, община Минерални бани, с. Минерални бани

93. Хисаря - област Пловдив, община Хисаря, Хисаря

94. Хотово - област Благоевград, община Сандански, с. Хотово

95. Чифлик - област Ловеч, община Троян, с. Чифлик

96. Чирпан - област Стара Загора, община Чирпан, Чирпан

97. Шипково - област Ловеч, община Троян, с. Шипково

98. Ягода - област Стара Загора, община Мъглиж, с. Ягода

99. Район "Долна Камчия" - йодо-бромни води - област Варна, община Долни чифлик и община Аврен

100. Район "Североизточна България" - подземни води от малмоваланжския водоносен хоризонт с температура, по-висока от 20 (градуса по Целзий) - област Варна, област Добрич, област Шумен

101. Район "Варненски басейн" - подземни води от еоценския водоносен хоризонт с температура, по-висока от 20 (градуса по Целзий) - област Варна и област Добрич

102. Район "Софийска котловина" - подземни води от донеозойската подложка и неогенския седиментен комплекс с температура, по-висока от 20 (градуса по Целзий), включително минералните води от обособените по-горе находища на територията на област София и Софийска област

Списък на находищата на минералните води

Списък

на находищата на минералните води - изключителна държавна собственост по Приложение №2 към чл.14, т.2 от Закона за водите

 

1. Айтос - област Бургас, община Айтос, Айтос

2. Баните - област Смолян, община Баните, с. Баните

3. Банкя - област София, Банкя

4. Баня - област Пазарджик, община Панагюрище, с. Баня

5. Баня - област Пловдив, община Карлово, с. Баня

6. Баня - област Сливен, община Нова Загора, с. Баня

7. Беденски бани - област Смолян, община Девин, с. Беден

8. Белово - област Пазарджик, община Белово, Белово

9. Белчински бани - Софийска област, община Самоков, с. Белчин

10. Благоевград - област Благоевград, община Благоевград, Благоевград

11. Благоевград - р. Струма - област Благоевград, община Благоевград, с. Зелени дол

12. Брацигово - област Пазарджик, община Брацигово, Брацигово

13. Бургаски минерални бани - област Бургас, община Бургас, с. Ветрен

14. Бързия - област Монтана, община Берковица, с. Бързия

15. Варвара - област Пазарджик, община Септември, с. Варвара

16. Велинград - Каменица - област Пазарджик, община Велинград, Велинград

17. Велинград - Лъджене - област Пазарджик, община Велинград, Велинград

18. Велинград - Чепино - област Пазарджик, община Велинград, Велинград

19. Вонеща вода - област Велико Търново, община Велико Търново, с. Вонеща вода

20. Вършец - област Монтана, община Вършец, Вършец

21. Гулиина баня - област Благоевград, община Разлог, с. Баня

22. Девин - област Смолян, община Девин, Девин

23. Джебел - област Кърджали, община Джебел, Джебел

24. Добринище - област Благоевград, община Банско, с. Добринище

25. Долна баня - Софийска област, община Долна баня, Долна баня

26. Долни Раковец - област Перник, община Радомир, с. Долни Раковец

27. Драгиново - област Пазарджик, община Велинград, с. Драгиново

28. Елешница - м. Св. Варвара - р. Места - област Благоевград, община Разлог, с. Баня

29. Замфирово - област Монтана, община Берковица, с. Замфирово

30. Изворище - област Бургас, община Бургас, с. Изворище

31. Казичене - Равно поле - област София и Софийска област, Столична община и община Елин Пелин, с. Казичене и с. Равно поле

32. Каменар - област Бургас, община Поморие, с. Каменар

33. Катунци - област Благоевград, община Сандански, с. Катунци

34. Кирково - област Кърджали, община Кирково, с. Кирково

35. Китен - област Бургас, община Царево, с. Китен

36. Костенец - Софийска област, община Костенец, с. Костенец

37. Красново - област Пловдив, община Хисаря, с. Красново

38. Крушуна - област Ловеч, община Летница, с. Крушуна

39. Кюстендил - област Кюстендил, община Кюстендил, Кюстендил

40. Левуново - област Благоевград, община Сандански, с. Левуново

41. Мараш - област Шумен, община Шумен, с. Мараш

42. Марикостиново - област Благоевград, община Петрич, с. Марикостиново

43. Медово - област Бургас, община Поморие, с. Медово

44. Меричлери - област Хасково, община Димитровград, Меричлери

45. Михалково - област Смолян, община Девин, с. Михалково

46. Момин проход - Софийска област, община Костенец, Костенец

47. Невестино - Барището - област Кюстендил, община Невестино, с. Невестино

48. Невестино - Топилата - област Кюстендил, община Невестино, с. Невестино

49. Нареченски минерални бани - област Пловдив, община Асеновград, с. Нареченски бани

50. Обединение - област Велико Търново, община Полски Тръмбеш, с. Обединение

51. Овощник - област Стара Загора, община Казанлък, с. Овощник

52. Овча могила - област Велико Търново, община Свищов, с. Овча могила

53. Огняново - Гърмен - област Благоевград, община Гърмен, с. Гърмен и с. Огняново

54. Павел баня - област Стара Загора, община Павел баня, Павел баня

55. Песнопой - област Пловдив, община Калояново, с. Песнопой

56. Поликраище - област Велико Търново, община Горна Оряховица, с. Поликраище

57. Полски Тръмбеш - област Велико Търново, община Полски Тръмбеш, Полски Тръмбеш

58. Поляново - област Бургас, община Айтос, с. Поляново

59. Провадия - област Варна, община Провадия, Провадия

60. Пчелински бани - Софийска област, община Костенец, с. Пчелин

61. Ресен - област Велико Търново, община Велико Търново, с. Ресен

62. Рударци - област Перник, община Перник, с. Рударци

63. Рудник - област Бургас, община Бургас, с. Рудник

64. Рупите - м. Кожух - област Благоевград, община Петрич, с. Генерал Тодорово

65. Ръжена - област Стара Загора, община Казанлък, с. Ръжена

66. Сандански - област Благоевград, община Сандански, Сандански

67. Сапарева баня - област Кюстендил, община Сапарева баня, Сапарева баня

68. Свищов - област Велико Търново, община Свищов, Свищов

69. Симеоновград - област Хасково, община Симеоновград, Симеоновград

70. Симитли - област Благоевград, община Симитли, Симитли

71. Слатина - област Монтана, община Берковица, с. Слатина

72. Сливенски минерални бани - област Сливен, община Сливен, с. Мечкарово

73. Слънчев бряг - област Бургас, община Несебър, Несебър

74. София - Баталова воденица - област София

75. София - Горна баня - област София

76. София - Железница - област София, с. Железница

77. София - Княжево - област София

78. София - Лозенец - област София

79. София - Надежда - област София

80. София - Овча купел - област София

81. София - Панчарево - област София, с. Панчарево

82. София - Свобода - област София

83. София - Център - област София

84. Старозагорски минерални бани - област Стара Загора, община Стара Загора, с. Старозагорски бани

85. Стефан Караджово - област Ямбол, община Болярово, с. Стефан Караджово

86. Стралджа - област Ямбол, община Стралджа, Стралджа

87. Стрелча - област Пазарджик, община Стрелча, Стрелча

88. Съдиево - област Бургас, община Айтос, с. Съдиево

89. Троян - област Хасково, община Симеоновград, с. Троян

90. Търговище - Боаза - област Търговище, община Търговище, с. Пролаз

91. Харманли - област Хасково, община Харманли, Харманли

92. Хасковски минерални бани - област Хасково, община Минерални бани, с. Минерални бани

93. Хисаря - област Пловдив, община Хисаря, Хисаря

94. Хотово - област Благоевград, община Сандански, с. Хотово

95. Чифлик - област Ловеч, община Троян, с. Чифлик

96. Чирпан - област Стара Загора, община Чирпан, Чирпан

97. Шипково - област Ловеч, община Троян, с. Шипково

98. Ягода - област Стара Загора, община Мъглиж, с. Ягода

99. Район "Долна Камчия" - йодо-бромни води - област Варна, община Долни чифлик и община Аврен

100. Район "Североизточна България" - подземни води от малмоваланжския водоносен хоризонт с температура, по-висока от 20 (градуса по Целзий) - област Варна, област Добрич, област Шумен

101. Район "Варненски басейн" - подземни води от еоценския водоносен хоризонт с температура, по-висока от 20 (градуса по Целзий) - област Варна и област Добрич

102. Район "Софийска котловина" - подземни води от донеозойската подложка и неогенския седиментен комплекс с температура, по-висока от 20 (градуса по Целзий), включително минералните води от обособените по-горе находища на територията на област София и Софийска област