понеделник, 12 декември 2016 г.

Масажи Плевен

Списък на телефонни номера, които според интернет предлагат масажи
0889872753 - много обяви в grad.bg, не е посочена цена, не вдига.  Намира се над бензиностанция ЕКО, кв. Мара Денчева, ул. Кайлъшка
0885049564 - тази е от Ловеч, но не изглежда актуална ulitsa "Vasil Levski" 67, 20 лв за 50мин

088 5604674 и 0878639623 15 лв Над улица Димитър Константинов 4 до община
0887340026 - пепа, възстановяване инсулт

088 567 1835 червен бряг ????

0897314109  0988378863 - Дойран, Пламен
0878 29 14 73; 0885 356 304 студио мол панорама, жена, виж предишния пост, https://www.facebook.com/people/%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0/100000762174335
0887340026 - рехабилитация, нищо не начмерих, гр. Плевен, ул.Найчо Цанов 5 (срещу механа "Български корен")
0878 52 24 54 - Терзиев
0892077820 стара, рехабилитатор
0878696475 - стара, рехабилитаторе
087 982 3379 стара, рехабилитатор

Масаж, който почти щеше да ми хареса

Отзив за един масаж в Плевен, който спокойно можеше да стане и хубав, ако не бяха много и леко дразнещи обстоятелства. Салонът се намира в Мол Панорама, на последния етаж, близко до предния ескалатор.

Звъннах, разбрах се за час и пристигнах навреме. По телефона беше любезна, приятен глас.

Само че като дойдох масажистката я нямаше и нейните колежки ми казаха да изчакам. То бива липса на любезност, ама това не готино. Висях като паяк пред салона 15 мин. И без това не обичам масаж в козметични и фризьорски салони.

 Както и да е – дойде нормална жена на средна възраст. Покани ме в дъното на салона в едно отделно помещение. Нямаше къде да седне човек да се преоблече или измие. Имаше чисти кърпи и салфетки по масата, приятна музика.

Самият масаж беше добър, здрав натиск, без да е много силен. Много обилно ме обмаза с масажно олио. Не ми се беше случвало някой да използва толкова много, като пехливански борец станах, даже си съсипах ризата, защото не ме избърса. В началото ме покри с нещо, помислих че е тензух, после се оказа съвсем лек шал. Много добър похват. По принцип харесвам да ме завиват при масажа, но с шала се получи много приятно усещане – когато го дръпна надолу, за да започне обработването на гърба, усещането беше много приятно. Отлично леко погалване като интро за масажа.

 Жената пипаше професионално, добра техника, умерен натиск, добро темпо, не говореше, добър масаж на глава, ако и да ползваше уреди, нямам забележки, НО….. голямото разочарование на този масаж беше ШУМЪТ!!!

 Когато легнах и затворих очи, разбрах колко шумно е в мола – чувах музиката, хората, огромен шум. Но скоро чух и още по-силен шум – СЕШОАРА!!! Над 40 мин на една и издухваха косата, докато аз, вместо да си лежа спокойно и да им правят масаж, трябваше да слушам този ужасен шум и разсъжденията ѝ за отглеждането на децата. Оказа се, че помещението, където се прави масажа, освен че е отделено с тънка врата тип хармоника, която не се затваря до край, няма и отделен таван. Тоест аз лежах зад нещо като параван и бях бомбардиран със всевъзможни шумове, така че дори не чувах музиката от компютъра, която жената ми беше пуснала. Така за пръв път разбрах колко важно нещо е локацията, където се прави масаж.

Иначе не е ме цакала с времето и както казах самият масаж беше ок – не велик, но приятен. Не искам да ѝ прецаквам бизнеса на жената, но определено трябва да помисли да приема на друго място или трябва да ходите там в някакви умрели часове, когато фризьорките нямат работа, но пак ще ставате свидетели на техните разговори и силната музика от уредбата на мола.

Има място за паркиране – в гаража на мола.
Цената за час – 27 лв

понеделник, 12 септември 2016 г.

Одобриха изграждането на нова система за изкуствен сняг в Чепеларе

Общински съвет Чепеларе даде зелена светлина, за изграждането на нова система за изкуствено заснежаване на писта "Мечи чал", която се намира в ски зоната на родопския град. Това стана на извънредно заседание на местния парламент, на което бе одобрено задание и разрешение за изработване на проект за подробен устройствен план на системата, както и учредяване право на строеж за помпена станция.

Припомняме Ви, че миналага година, след решение на магистратите бе премахната съществуващата система за изкуствен сняг, след като тя бе определена като незаконна. Проверката започна, след трагичен инцидент, при който загина скиор, след като се удари в един от стълбовете на системата за изкуственото заснежаване.

След одобрението на съветниците "Пампорово" АД да изработи проект за подробен устройствен план, надеждите са още през новия сезон новата система да бъде факт.

Автор: Адриан Кулев
Редактор: Eлена Банкова
DarikNews.bg
 7 август 2016 09:43

вторник, 19 юли 2016 г.

Спад на приходите в Боровец и Пампорово за първите три месеца

Зимният сезон през тази година е бил по-малко печеливш за хотелиерите в двата ни големи зимни курорта - Боровец и Пампорово, отколкото през миналата година. Хотелите в зимните ни курорти от национално значение са спечелили по-малко от нощувки през първото тримесечие на тази година в сравнение с тримесечието на 2015 година. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за дейността на курортите (градове като Банско и Чепеларе не попадат в обхвата на тази статистика - бел. ред.).

Според данните приходите на хотелите в посочените два зимни курорта от нощувки за първите три месеца на тази година са 13,7 млн. лв. За същия период на предходната година приходите от нощувки са били 16,2 млн. лв.

По-детайлна справка показва, че приходите на най-стария ни зимен курорт Боровец са малко по-ниски в сравнение с тези на Пампорово. За тримесечието на тази година хотелиерите в Боровец са спечелили от нощувки 6,4 млн. лв., докато за същия период на миналата година печалбите по този показател са били 7,7 млн. лв.

Южният ни зимен ски курорт Пампорово е с по-добри показатели по това перо с приходи от 7,3 млн. лева за януари-март този сезон и 8,5 млн. лв. през януари-март на миналия.

Данните показват и превес на чужденците като ски туристи, предпочитащи Боровец. Пампорово пък е по-предпочитан от българите. Според данните на националната статистика приходите на ски хотелите в Боровец от чужденци през тази година са два пъти по-високи от тези, реализирани от нощувки на българи – съответно 6,5 млн. лева са от чужди граждани и 3,2 млн. лева – от български. За Пампорово тенденцията е противоположна – повече приходи от нощувки се реализират от българи и по-малко от чужденци. За първото тримесечие на годината българите са оставили в хотелите там за нощувки 4 млн. лева, а чужденците – 3 млн. лева.

Приходите на хотелите в Боровец от нощувки на чужденци за януари-март миналата година са два пъти повече от тези на българите, нощували в ски комплекса. Ако чужденците са платили за нощувки общо 3,8 млн. лв. в Пампорово, сумата за хотелите в Боровец е 5,5 млн. лв. Българите са платили за нощувки в Боровец 2,3 млн. лева за тримесечието, а чужденците – 4,8 млн. лева.

В края на зимния сезон Министерството на туризма отчете общ ръст от 4,5 на сто, което беше определено като успешен сезон, въпреки че резултатите бяха под очакванията. Първоначалните прогнози на Министерството на туризма бяха за 5-7% ръст.

Експертите си обясняват ежегодния ръст на ски туризма с доброто име на българските зимни курорти. По данни на Института за анализи и оценки в туризма в последните години България е на шесто място на английския пазар като туристическа дестинация за зимен туризъм.

Bulgaria On Air
12 юли 2016 | 14:04

Bike Expo и Чепеларски Търкала от 21 до 24 юли 2016 в Чепеларе

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ И ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ, BIKE EXPO. На 23 и 24 юли за трета поредна година ще се проведе „Чепеларски Търкала" - едно от най-атрактивните и с уникален формат на провеждане състезание по планинско бягане и планинско колоездене в  страната ни. То е уникално с това, че трасето е с обща дължина 80км и положителна деневилация от 2950м и се състои от 4 различни Търкала,  всяко от които започва и завършва на площад „Олимпийски" в центъра на гр. Чепеларе и е с приблизителна дължина от 20км. Трасето преминава през Роженската Обсерватория, вр. Мечи Чал, покрай най-голямата фабрика производител на ски в света и множество великолепни горски и планински пътеки и гледки под нестихващите ритми на родопските гайди.


Трасето е подходящо за професионалисти и аматьори от различни възрасти, като всеки сам преценя колко търкала да измине, спрямо възможностите си.

„Чепеларски Търкала" е квалификационно състезание и носи точки за най-големия Планински Супер маратон в света Ultra-Trail du Mont-Blanc® и е член на международната асоциация попланинско бягане ITRA.


Многократното преминаване на състезателите през площада правят състезанието много атрактивно за наблюдаване. През 2016г. ще осигурят LiveStream на площада и още две други места по трасето и онлайн излъчване на цялото състезание.

Миналата година участие в „Чепеларски Търкала" взеха 103ма  участника от 3 различни държави. Тази година на старта очакваме да застанат повече от 300 състезатели. Това ще стане също и благодарение на факта, че един ден по-рано на 23.07, гр. Чепеларе ще стане домакин и на Държавния шампионат по Крос Кънтри колоездене, като съвместно с Българската Федерация по Колоездене за първи път в България ще проведем супер атрактивното състезание Крос Кънтри Елиминатор.

Състезанието за Хора в неравностойно положение ще се проведе на 24.07 в зоната на площад „Олимпийски" в гр. Чепеларе. Те преодоляват специално подготвено трасе, което е еднакво за всички. През 2015г. участие в Състезанието за Хора в неравностойно положение взеха 20 души в инвалидни колички.


За да изпълним този спортен форум и да го направим още по-интересен и атрактивен  тази година за първи път ще  проведем Байк Експо България.

Какво представлява то? – това е  първото  специализирано изложение в България за всички видове  велосипеди и продукти, свързани с колоезденето.  В продължение на 4 последователни дни, то ще посреща гости и фенове на колоездачните спортове от цялата страна и чужбина.

То ще бъде разположено на централния „Площад Олимпийски" в гр. Чепеларе на 3000кв.м.  изложбена площ и ще има специален, тестов полигон, на който посетителите ще могат да тестават велосипедите в различни условия.

В първото издание на Байк Експо България очакваме да се включат повече от петнайсет различни фирми производителки и вносителки на велосипеди и вело екипировка от страната и чужбина.

Очакваме през първата година Байк Експо България да има повече от 1000 посетители от цялата страна, които да могат да пробват различни велосипеди, да ги сравнят по между им и да изберат най-подходящия модел за себе си; у по-малките посетители да се създаде по-голям интерес към различните видове велосипеди и колоездачните спортове; да се срещнат професионалисти и аматьори от всички възрасти, любители на колоезденето в един 4 дневен спортен форум в едно от най-благоприятните места за колоездене в страната ни.

По  време на 4 дневния спортен форум и празник заедно с изброените събития за първи път ще се проведе  състезание за ВелоМеханици, като ще се излъчи „Най-добър ВелоМеханик на България за 2016 г"

Мястото е лесно достъпно,  в сърцето на Родопите – едно от най-уникалните места в България за практикуване на планинско бягане и планинско колоездене.

ПРОГРАМА
Байк Експо България 2016

Четвъртък 21.07
Официално откриване на Байк Експо България 
Откриване на тестовия парк  на Байк Експо България

Петък 22.07
Тренировка Държавен  шампионат на България по XCO
Детско състезание 
Техническа конференция за Държавен шампионат на България по XCO

Събота 23.07
XCO състезание  и  XC Eliminator
Старт състезание "Най-добър Вело Механик на България 2016"
Техническа конференция Чепеларски Търкала

Неделя 24.07
Състезание Чепеларски Търкала
Състезание за Хора в Неравностойно положение
Награждаване победителите

Още подробности на официалните сайтове:
www.chepelarskitarkala.com
www.bikeexpobulgaria.com

прессъобщение

Bike Expo Bulgaria и Чепеларски Търкала 

Пампорово подписа договора за домакинство на "Интерски" конгреса през 2019 г.

INTERSKI CONGRESS PAMPOROVO 2019. На церемония в Пампорово днес бе подписан договорът за домакинството на българския планински курорт на "Интерски" конгреса през 2019 година. Документът бе парафиран от Ерик Мелмер, президент на "Интерски", вицепрезидентите Дейв Ренуф и Ерик Шекълтън, а от българска страна - от Мариан Беляков - изпълнителен директор на "Пампорово" АД, и от Петър Янков - председател на сдружението "Българско ски училище".

Домакинството на Пампорово на престижното събитие е изключителен успех за курорта, посочиха участниците и гостите на церемонията по сключването на договора.

Тази победа на Пампорово е заслужена, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. Според нея организирането на "Интерски" конгреса през 2019 г. ще бъде успех не само като спортно събитие, но и възможност за рекламиране на Пампорово и България като туристическа дестинация.

На церемонията присъстваха заместник-министрите на туризма и на младежта и спорта - Ирена Георгиева и Асен Марков, областният управител на Смолян Недялко Славов, кметовете на Смолян и Чепеларе Николай Мелемов и Славка Чакърова.

В планинския курорт днес заседава Президиумът на "Интерски" във връзка с организацията на конгреса през 2019 година. Във форума в Пампорово след три години се очаква да участват повече от 1500 представители от над 30 страни, членуващи в световната организация на ски-учителите "Интерски".

Президентът на организацията Ерик Мелмер прогнозира, че следващият конгрес в Пампорово ще бъде исторически, защото се очаква да отбележи нова линия в развитието на "Интерски.

На този конгрес за първи път ще бъдат представени всичките снежни спортове - алпийски ски, телемарк ски бягане, сноуборд и ски - свободен стил, както и зимни спортни дисциплини за инвалиди, посочи Петър Янков - представител на инициативния комитет за подготовката на конгреса.

Новост в организацията на събитието ще бъде и това, че демонстрационната програма ще се осъществява и при дневни, и при нощни условия.

Представителите на Президиума на "Интерски" дадоха добра оценка за условията в Пампорово, след като се запознаха с възможностите на скизоната. Президиумът направи първата си инспекция в Пампорово за готовността за домакинство. До 2019 г. представителите на Президиума ще правят ежегоден одит на курорта. Според домакините от Пампорово членовете на Президиума са впечатлени от възможността до 2019 г. да бъдат свързани скизоните на Пампорово и на Чепеларе. От следващия зимен сезон Пампорово вече се рекламира като "Пампорово-Мечи чал", тъй като е факт финализирането на процедурите по общата собственост на двата скикурорта.

Според Цветелина Бориславова - председател на Инициативния комитет за организирането на конгреса, свързването на Пампорово и "Мечи чал" първоначално ще се осъществи с автобусен транспорт за туристите, след което ще се премине към осъществяване на плановете за лифтова връзка.

Христина Георгиева, БТА
Смолян, 19 май 2016 г.

"Пампорово" ще придобие ски зоната в Чепеларе

"Пампорово" ще стане първият курорт в България, който официално ще има две ски зони. Едноименното акционерно дружество е в процес на изкупуване на дълговете и придобиване на активите на "Чепеларе курорт", което стопанисва ски зоната "Мечи чал". Това потвърди пред "Капитал" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков. Той уточни, че сделката не е финализирана и не може да даде никакви детайли на този етап.

Новината за сливането на двата курорта беше съобщена миналата седмица от мажоритарния собственик на Българо-американска кредитна банка Цветелина Бориславова, която контролира и "Пампорово".

Цитирана от БТА, в Смолян тя обяви, че от предстоящия зимен сезон двете ски зони ще имат общо лого - "Пампорово - Мечи чал", а пистите ще бъдат свързани с безплатни бусчета. Работим всичко това да се случи от този сезон, потвърди Беляков. "Чепеларе" беше един от първите курорти, който въведе по-гъвкаво ценообразуване - карти за няколко часови пояса, а цените бяха по-ниски, разбира се, при много по-малко писти и съоръжения. В момента в "Пампорово" има 18 писти с обща дължина над 63 км, а на "Мечи чал" са 7 основни и няколко ски пътя с обща дължина над 20 км. През последния сезон Чепеларе работеше и без съоръжения за изкуствен сняг, защото се оказаха незаконни и бяха доброволно демонтирани. Засега не е ясно какви ще са цените на картите и дали ще има една обща за двете зони. "Aко си купитe карта за "Пампорово", ще карате и в "Чепеларе", каза само Беляков.

Затъналото Чепеларе

В момента обаче "Чепеларе курорт" е в ръцете на синдици. По молба на кредитори през февруари тази година Смолянският окръжен съд обявява дружеството в неплатежоспособност с начална дата 31 декември 2013 г., открива производство по несъстоятелност и запорира имуществото му. Съдът назначава за временен синдик адв. Стоян Филипов Марински, а на първото събрание на кредиторите на 2 март за постоянен синдик е избран Радослав Иванов Тонев.

"Чепеларе курорт" е публично-частно дружество, създадено през 2007 г. за изграждането на Спортен център "Чепеларе". В компанията участват община Чепеларе с апорт на терени (предоставени й преди това от държавата) и дружеството "Родопска инициатива". Инвестициите в ски зоната идват по линия на трима бизнесмени - първоначални собственици на "Родопска инициатива". Единият е Кръстьо Вангелов от директорския борд на ски фабриката в Чепеларе "Орион ски", който е и бивш съдружник със зам.-министъра на финансите Кирил Желев от правителството на тройната коалиция. Другият е Тодор Грудев, занимаващ се с туристическа и туроператорска дейност, търговия, дървообработване и др. Той участва в "Чепеларе курорт" с фирмата си "Екологични продукти", преименувана на "Инфрастрой консулт БГ", обявена в несъстоятелност и ликвидирана през 2011 г. Третият съдружник с равен дял акции е банкерът Димитър Димитров - изпълнителен директор и председател на съвета на директорите на бившата Насърчителна банка (понастоящем Българска банка за развитие) в периода 2001 - 2011 г. На по-късен етап от историята като акционер и управител в "Родопска инициатива" и "Чепеларе курорт" се включва и Васил Попов, собственик на комплекса "Родопски дом" в Чепеларе. Към днешния ден нито един от тях не е в управата и не представлява компанията.

Четириседалковият лифт до връх Мечи чал над Чепеларе е открит през 2009 г. От финансовите резултати на "Чепеларе курорт" излиза обаче, че дружеството трудно покрива разходите за текущи дейности и от 2010 г. насам е на загуба с изключение на една-единствена година. През 2014 г. един от основните кредитори на дружеството - лизингодателят "Интерлийз", с чиято помощ са закупени 4-седалков лифт "Помагалски", ратраци, оръдия за изкуствен сняг, помпени станции и други, губи търпение, тъй като неизплатените задължения по лизинговите договори надхвърлят 5 млн. лв. "Интерлийз" е първото с молба за несъстоятелност. Другият голям кредитор е Българската банка за развитие, където "Чепеларе курорт" е заложено като обезпечение по заем още през 2008 г. Към края на 2015 г. неизплатените задължения по главница и лихви са 2.9 млн. лева. Третият голям кредитор с молба за несъстоятелност на "Чепеларе курорт" е Националната агенция по приходите, която търси невнесен ДДС и лихви за близо 1.9 млн. лв. По малки кредитори са "Елстрой", "Водканал проект Чисти води" и др. От решението на съда става ясно, че дружеството не извършва търговска дейност от март 2014 г. Към края на 2015 г. загубите му се изчисляват на 15.2 млн. лв. Имуществото на дружеството по описа на съда възлиза на 12.9 млн. лв., от които дълготрайни активи 11.29 млн. лв., разходи за придобиване на ДМА 1.13 млн. лв. и вземания за 487 хил. лв. През миналата година приходите са едва 99 хил. лв. Тези на "Пампорово" пък надминават 10 млн. лв. по данни на "Капитал".

Спасителят "Пампорово"

"Наш дълг е да се намесим, не искаме да допуснем това да се случи със съседен на нас курорт, с малкия и средния бизнес", коментира пред "Капитал" Мариан Беляков . Компанията отдавна има интерес към свързването на двете родопски ски зони, както и проект за директен лифт между тях, който обаче е на етап идея.

В момента "Пампорово" АД преговаря с кредиторите за изкупуване на задълженията на "Чепеларе курорт". "Числата са плаващи, а освен това са предмет на търговски договорки и са защитени от клаузи за конфиденциалност", посочи Беляков. Изпълнителният директор на "Интерлийз" Атанас Ботев отказа коментар по темата със същия мотив. Синдикът Радослав Тонев обясни, че формално процедурата по ликвидация на дружеството и осребряване на активите е задействана. "Има си процедура, включваща оценка на собствеността, обявяване на търгове, на които всеки може да се яви. Не съм запознат с изказванията на "Пампорово", каза Тонев и уточни, че в действителност кредиторите имат свобода на действие и преговорите може да са търговска тайна.

"Когато разберем какво държим в ръцете си, тогава ще можем да дадем повече конкретика", каза Беляков. По отношение на първоначалната инвестиция за свързването на двата курорта още през тази зима изпълнителният директор на "Пампорово" каза, че ще е от порядъка на "няколко милиона".

Десислава Лещарска
Капитал Дейли
1 юни 2016, 11:06

Фабриката на Amer Sports в Чепеларе отбеляза 40 години иновации в ски производството

На 04 юни 2016 г. (събота) за втора поредна година „Амер Спортс България" ЕООД отвори врати за всички граждани и гости на гр. Чепеларе, желаещи да надникнат в българската фабрика – производител на световноизвестните марки ски „Atomic" и „Salomon". Повече от 130 души разгледаха цеховете на двата завода, съхраняващи 40 годишната история на ски производството в България.

Обиколката започна от Завод 1, където представители на компанията посрещнаха първите посетители пред специална информационна шатра. Там на разположение на всеки имаше информационни брошури, картички с автограф на най-известните ски състезатели на двата бранда, книжки с кратка история на фабриката. На телевизионен екран се прожектираха кратки видеоклипове, представящи продуктите на „Амер Спортс", а проявяващите желание биваха запознавани с възможностите за работа и свободните работни позиции.

Последователно, по реда на технологичните операции, посетителите бяха разведени през различните производствени цехове като се започна от цех „Графичен", където се изработват фолиата за всички видове ски - алпийски и бегачки – всяко със свой неповторим дизайн. След това обиколката продължи през цеховете, където се изготвят всички заготовки: това е свързано с технологични операции като разкрояване на материалите, огъване на кантове, пясъкоструене, катване, фрезоване, рязане на припрег и ламинати, каширане. За всички беше изключително интересно да видят как ските се оформят като готов продукт вече в цехове „ПУ Преси", „Преси сандвич" и „Преси бегачки".

За производството на алпийски ски се използват две основни технологии: т.нар. шприцване с полиуретан и „сандвич конструкция". Представители на компанията от Завод 2 последователно разведоха посетителите през цехове „Шлайф", „Финиш и тунинг", „Шлайф и финиш бегачки". В тези производствени участъци се извършват технологичните операции по рязане на банциг, шлайфане, тунинг, полиране, номериране и ваксиране, монтаж на платки и автомати, опаковка. Вече напълно готовите ски подлежат на краен контрол с цел до клиента да достигнат само най-добрите ски, отговарящи на изискванията на утвърдените Стандарти за качество.

Историята на ски производството в гр. Чепеларе започва официално на 17 май 1975 г., когато във фабрика „Пампорово ски" е залепен първият за гр. Чепеларе чифт ски. Именно този исторически момент дава идеята на ръководството на „Амер Спортс България" ЕООД да организира своя първи „Ден на отворените врати" през 2015 г. с намерението това да се превърне в ежегодно събитие за гр. Чепеларе.

И през 2016 г. „Денят на отворените врати" в „Амер Спортс България" ЕООД беше посетен от бивши и настоящи служители на фабриката за ски, техните семейства, чепеларци, незапознати с тайните на ски производството, както и гости на града. Сред гостите имаше членове на спортната общественост от цялата страна, присъстваха и представители на творческата интелигенция от гр. Чепеларе.

източник: HR Амер Спортс България ЕООД 

Ще правят ски писта и лифт над Слънчев бряг

Кабинков лифт и ски писта в района на кула "Еделвайс" ще изграждат над курортен комплекс Слънчев бряг. Пряката линия, която ще осигурява възможности за ски през зимата, е възродена от общинските съветници в Несебър, научи Дарик. В момента се изготвя проект, а местният парламент ще търси финансиране.

Проучвания и опити за реализация на идеята селищата над Слънчев бряг да се експлоатират и като ски курорт са започнали още преди 30 години. Те обаче са били преустановени заради тежки процедури, обясни Георги Николчев, председател на Асоциацията на собствениците в туризма.

Уникалното на лифта ще бъде връзката му с четири минерални извора, които на този етап са запечатани.

Въжената линия ще тръгва от КПП Кошарица до заличеното през 1972 г. село Плазовец в Община Несебър. Плазовец е на 13 км от най-големия курортен комплекс. Мястото е идеално за туризъм от различен характер - археологически, морски и дори зимен заради височината и добрите наклони.

Това е едно от местата в Община Несебър с потенциал за развитие на вилно селище.

До селото, което се намира след Кошарица, се стига лесно заради пътя, който води към телевизионната кула. През летния сезон е изключително оживено, защото е включено в маршрута на джип сафаритата, които се организират за туристите от Слънчев бряг и водят до старинната крепост Калето, която според запознати е от времето на Древна Гърция.

Автор: Дияна Бедросян
Darik News
13 юни 2016 16:48

Община Благоевград става собственик на ски зона "Картала"

Българо-американска кредитна банка се споразумя с кмета на Благоевград Атанас Камбитов за намаляване на дълг от 12 000 000 лева, натрупан от концесионер на ски зона "Картала" над Благоевград.

Заради задлъжнялост на инвеститора и неплащане на кредита, банката стана собственик на лифта в курортната местност.

"След преговори стигнахме до компромисна цена от 3 750 000 лева без ДДС. Сумата ще се плаща 10 години. Искаме да създадем общинска фирма, която да стопанисва съоръженията, както и хотела, за да развиваме ски туризъм, да модернизираме курорта", каза кметът Камбитов.

Той пресметна на пресконференция днес, че Общината ще плаща в този период по 40 000 месечно за обслужване на дълга, като в замяна става собственик на лифта и малък хотел в "Картала".

"Ще се закупят оръдия за изкуствен сняг, ще се удължи пистата. Идеята е да построим в подножието на Рила най-много 3 хотела, няколко заведения, паркинг и да подобрим инфраструктурата в зоната. Ако се окаже, че има държавни земи, ще предложим да ни ги прехвърлят и те да станат общински. Целта е да имаме такава ски зона, която да привлича туристи в Благоевград, както за зимен, така и за летен отдих", заяви Камбитов.

Предстои внасяне на предложение в Общинския съвет преди окончателно приемане на договорираните с банката условия, обясни градоначалникът.

 Topnovini.bg
Четвъртък, 23.06.2016 | 13:48

петък, 24 юни 2016 г.

Подготвят международен архитектурен конкурс за центъра на Боровец

от 22.06.2016, Автор: Радостина Попова

Община Самоков започва работа по организацията на Международен архитектурен конкурс за идеен проект за нова централна градска част на к.к. Боровец. Целта е да се съберат проектни решения и предложения за нова визия на "Златния триъгълник", включващ територията между ски-пистите, началната станция на кабинковия лифт и основния автомобилен подход към курорта.

Във връзка с предстоящия конкурс Община Самоков отправя покана към всички заинтересовани от бъдещето на територията страни - граждани и представители на бизнеса, посетители и туристи, обществени и професионални организации, организации и професионалисти по опазване на културното наследство, природозащитни и други неправителствени организации, да вземат участие в предстоящите обществени обсъждания на възможното бъдеще на к.к. Боровец и в частност - на местността "Златният триъгълник" в курорта.

Обсъжданията ще се проведат:        

- на 29 юни 2016г., сряда, от 17:00 в залата на Читалище-паметник "Отец Паисий-1859", площад "Захари Зограф" 1 в Самоков

- на 7 юли 2016г., четвъртък, от 18:00 в Зала 2 на Централен дом на архитекта в София, ул.Кракра 11.


Участие ще вземат представители на Община Самоков, както и екипа по проучванията и организацията на конкурса.

В рамките на събитията ще бъде представена концепция за предстоящия конкурс и ще бъде дадена възможност на всички заинтересовани страни да изкажат своите препоръки, мнения и съображения.

През 2016 година най-старият планински курорт в България - Боровец, отбелязва 120 години от своето основаване.

Ролята му на спортен, туристически и конферентен център от международно значение създава необходимостта от обществен градски център, отговарящ на съвременните разбирания за естетически издържана, устойчива, екологична и иновативна среда, привлекателна за местните жители, бизнеса, туристи и посетители, смятат от Община Самоков.

Инициативата за провеждането на конкурса се провежда с подкрепата на Камара на архитектите в България и Съюз на архитектите в България.

Община Самоков

България

Самоков 2000,

ул. Македония №34

 

тел.: 0722/66030, 0722/66631, 0722/66632; 0889 199 230

Лице за контакт

арх.Стоянка Касабова,

Младши експерт към Дирекция ТСУЕП, Община Самоков

За повече информация по конкурса не се колебайте да се свържете с нас на адрес:

 

info@borovetscompetition.com


Заданието ще бъде разработено от организационния екип като резултат от текущите и предстоящи проучвания, консултации и обществени обсъждания.

Има и анкета, която можете да попълните тук


Цветелина Бориславова направи мегакурорт, сля Пампорово и Чепеларе

  •     Написана от 
  • Неделя, 22 Май 2016 10:35
  • http://periscop.bg/
  • Пампорово и Чепеларе се сляха в един зимен курорт. Двата ски центъра вече имат общо лого за следваща зима: "Пампорово - Мечи чал", обяви в Пампорово мажоритарният собственик на "Пампорово" АД Цветелина Бориславова.Стопанинът на пистите и лифтовете в Пампорово - "Пампорово" АД, ще предлага общ продукт от следващата зима със ски център "Мечи чал". "Мечи чал" е в нашето лого неслучайно за следващия зимен сезон. Картите за съоръженията ще се продават за двете зони - Пампорово и Мечи чал, човек ще може да избира или само за Пампорово, или само за "Мечи чал", или общо и за двете да ползва лифт карта", каза Бориславова, цитирана от marica.bg.

    От следващата зима връзката за туристите между двата курорта ще става с бусчета. Те ще тръгват на 10 минути от специални спирки, които предстои да бъдат изградени. Ще се направи и специален паркинг в Чепеларе за туровете между двата курорта. Бусчетата вече са поръчани.

    Междувременно е стартирана процедурата за изграждане на лифт, който да свързва двете ски зони на Пампорово и Мечи чал. Разстоянието между Пампорово и Чепеларе не е голямо - 9 км. "Пампорово" АД вече има от няколко години модерен лифт до с. Стойките, докъдето разстоянието е 7 км. Тази година "Пампорово" АД ще инвестира в цялостното заснежаване на основната писта "Мечи чал", като за целта ще се изгражда и помпена станция за изкуствен сняг.

    "Ще се направят и доста корекции на самата писта, за да не е толкова опасна. На няколко места има опасни наклони, които ще се променят, за да е по-сигурна", каза Бориславова.

    Ски център "Мечи чал" се стопанисваше от "Чепеларе курорт", създадено през 2007 г. с публично-частно партньорство с местната общинска администрация. Първоначално се инвестира в модерен 4-седалков лифт, ратраци, оръдия за изкуствен сняг, помпени станции, но дружеството затъна в 14 млн. лв. дългове и след няколко години на агония, в началото на февруари т.г.

    Смолянският окръжен съд обяви „Чепеларе курорт" в несъстоятелност. Дружеството е заложено пред банката като обезпечение към заем, взет да се построи нов лифт. Освен финансови проблеми курортът имаше и административни нарушения, заради които трябваше да премахне цялата си система за изкуствен сняг. Сега собствеността му преминава към "Пампорово" АД. Заради тежките процедури, основните инвестиции в ски центъра и връзката му с лифт с Пампорово се планират да започнат през 2017 г.

    "Работим за разрешителни за построяването на лифт между двете ски зони", заяви Бориславова. 
  • За 4,8 млн. лв. "Пампорово" АД придоби "Чепеларе курорт" със ски центъра "Мечи чал"

    http://www.infotourism.net/index.php?t=33432&m=1

    11.04.2016 14:20

    С новата придобивка в родопският курорт Пампорово се създава обширна ски зона, на която ще се развива устойчив туризъм през цялата година.


    На 28.02. 2016 г. чрез договор за цесия с лизинговата компания „Интерлийз" /собственост на Националната банка на Гърция /, дружеството „Пампорово" АД окончателно е придобило собствеността върху публично-частното партньорство "Чепеларе курорт"*. Изкупеният дълг представлява 6,4 млн.кредит от държавната Българска банка за развитие (ББК), 2,03 млн. лв. задължения към НАП, 2,7 млн. лв. заеми от корпоративни търговци и физически лица, 300 хил. лв. обезщетение за осакатен при падане през 2010 г. скиор от Пловдив. Други изкупени от "Пампорово" АД "по-дребни" задължения са за неизплатени трудови възнаграждения на персонала на ски център"Мечи чал", сметки за електрически ток към ЕВН и строително-монтажни работи, както и наеми за използваните за скиорската инфраструктура горски площи, собственост на кооперации и физически лица.

    Впрочем, редно е да се отбележи, че досегашният общинско-частен оператор на ски център "Мечи чал" първи в страната даде европейски пример за поведение и заплащаше на справедливи цени /в размер на годишен наем/ към частни и кооперативни собственици на гори сервитутните права под лифтовете и пистите.  Новият собственик на "Мечи чал" - амбициозно развиващото се дружество "Пампорово" АД, също доказа, че зачита правата на дребните местни горовладелци, докато прокарваше модерния ски лифт Стойките-Снежанка

    Затова и Асоциация "Горовладелец", представляваща местните общности, вече е дала съгласие за сервитутни права по проектираната нова скиорска инфраструктура откъм южния панорамен склон на "Мечи чал". Така, вместо да се прави нов ски център с хеликоптери и снежни голф игрища по вече спрения грандомански проект „Супер Перелик", в съседния на ски център „Снежанка" Перелишки дял на Родопите, който е включен в "Натура-2000", ще могат да се развиват еко и приключенски форми на туризъм, които да допълнят амбицията на "Пампорово" АД за "туризъм в четири сезона".

    При стремежа на Смолян да се развива като изходна хотелска база за модерен ски спорт,  общинският съвет на града би следвало да създаде улеснения на "Пампорово" АД да подмени допотопния 2-седалков лифт от Смолянските езера до телевизионната кула на връх "Снежанка", като от своя страна поддържа градската автобусна линия до началната лифт станция и през зимата. Макар да е изключителен собственик на скиорската инфраструктура, "Пампорово" АД има само 2 (два) собствени хотела. Безразборното предишно строителство на хотелска база в Пампорово е било позволявано и от двете общини - Чепеларе и Смолян, които си "поделят" териториално курорта, а сега всички "очаквания" за пазарно развитие са прехвърлени върху "Пампорово" АД. За щастие дружеството се справя доста добре - дори през последната оскъдна на сняг зима Пампорово, намирайки се доста по-на юг и на по-ниска надморска височина от алпийските си конкуренти, успя да влезе в десетката на европейските ски курорти, които не изпитаха сериозен пазарен трус от безснежието.

    Сега, с присъединяването на ски център „Мечи чал" към Пампорово всъщност се възражда един план отпреди десетилетия, когато те са били замислени като една обща курортна зона, включваща ски пистите на Студенец-Снежанка и на Мечи чал в тогавашното държавно предприятие "Балкантурист-Пампорово". От 3-4 години успешната маркетингова програма на изключителния оператор на ски съоръженията в курорта - "Пампорово" АД, изглежда, че е спечелила доверие и респект сред местните общности, а вероятността това търговско дружество да придобие и 35-годишна концесия за Летище Пловдив прави очакванията за развитието на туризма в Родопите още по-оптимистични.

    Илия Тодоров /по материали на в. "Отзвук"-Смолян, бр. от 11.04.2016 г./

     

    * Публично-частното дружество „Чепеларе курорт" е вписано в Търговския регистър през 2008 г. със собственици община Чепеларе – 49 %, а останалите 51 % – на „Родопска инициатива" АД, с акционери фирмите „Орион ски", „Родопски дом" и „Екологични продукти".


    Съдът обяви в несъстоятелност „Чепеларе курорт"


    09.03.2016 00:00

    В началото на февруари, Смолянският окръжен съд обяви „Чепеларе курорт" в несъстоятелност. Причината е изпадане в неплатежоспособност и над 14 млн. лв. дългове.

    Началната дата на фалита е 31 декември 2013 г. Вече е постановена обща възбрана и запор върху имуществото на дружеството, създадено като публично-частно партньорство с местната администрация. За временен синдик е назначен адв. Стоян Марински.

    Началото на края на „Чепеларе курорт" – надеждата на местните жители за развитие на туризъм, започва миналата година след депозирана искова молба от най-големия кредитор – лизинговата фирма „Интерлийз" ЕАД. Задълженията към дружеството са в размер на 2 298 486.25 евро и 315 843.48 лв. по четири лизингови договора за доставка на 4-седалков лифт, ратраци, оръдия за изкуствен сняг, помпени станции. Солиден е и кредитът, отпуснат и от държавната „Българската банка за развитие" – 1,5 млн. евро, по който погасяването е спряло още през 2013 г. Над 1.8 млн. лева „Чепеларе курорт" дължи и на Националната агенция по приходите, като основната сума е от невнесено ДДС, а по-малка част от неплатени осигуровки.

    Публично-частното дружество „Чепеларе курорт" е вписано в Търговския регистър през 2007 г. със собственици община Чепеларе – 49%, а останалите 51% – на „Родопска инициатива" АД, с акционери „Орион ски" (бившето РМД) – на Кръстьо Вангелов, „Родопски дом" – „Понс холдинг" и „Екологични продукти" – Тодор Грудев. За изпълнителен директор е избран Александър Пръвчев, а за председател Кръстьо Вангелов. На следващата година, след като губи изборите за кмет на общината, за управител е назначен Тодор Бозуков, сега зам.-областен управител.

    Година по-късно започва изграждането на съоръженията на спортния център „Мечи чал". Възложители на строително-ремонтните дейности са „Чепеларе курорт", община Чепеларе и ЕВН, а изпълнители на обекта са „Понстройинженеринг" за пътническата въжена линия и „Елстрой", извършило външното електрозахранване. Обектът е приет от ДНСК и през декември 2010 г. е издадено разрешение за ползване.

    Още в самото начало не са създадени условия дружеството да бъде икономически активно. През цялото време то е на загуба, сочи експертизата на назначеното по делото вещо лице. Положителен финансов резултат е отчетен само през 2013 г., макар и в минимален размер", посочва вещото лице Симеон Танев.

    Скандалите, свързани със създаването на новото дружество, избухват още в първите години. За да може общината да стане партньор, решава да закрие действащото общежитие и да апортира имота. Шест години по-късно солидната сграда е оставена на самотек – безпризорно да се руши. А оценката на имота, извършена преди апортирането, е на стойност 4.6 млн.лв.


    По същото време държавата също прави жест на Чепеларе и прехвърля имотите си на връх Мечи чал на общината. Имотите на бившето военно поделение (26 сгради, сред които складови бази, помещения за битови нужди и със специално предназначение, с площ 57 358 кв.м.) веднага са апортирани в „Чепеларе курорт". Сега те ще бъдат продавани от Българската банка за развитие, заради вписания особен залог.

    Загубите на Община Чепеларе от апорта в "Чепеларе курорт" са оценявани на над 7 млн. лв. Но и това не е всичко. През 2014 г. Българската банка за развитие завежда две дела срещу общината за обща сума от 2. 2 млн. лв. Заемът е изтеглен от „Чепеларе курорт", но исковата претенция е отправена изцяло към общината, която става гарант на кредита с решение на ОбС. Делата все още са висящи и предстои решение по тях. Причината, за да тръгне държавната банка срещу общината, е мистериозно изчезнал договор, подписан преди усвояването на заема. Контрактът е между „Родопска инициатива" и общината за съпоръчителство. Според него администрацията е освободена от връщане на средства по кредита.

    Най-интересният факт от сагата „Чепеларе курорт" е, че в края на 2014 г. е създадено ново дружество – „Чепеларе спорт". В него влизат акционерите от първото, но без общината, а основната задача е да се експлоатират съоръженията на пистите, които са прибрани от лизинговата фирма „Интерлийз".

    След решението на съда за обявяване на несъстоятелността полицията е започнала проверка срещу „Чепеларе курорт". Тепърва разследващите ще установяват има или няма извършено престъпление във фалиралата фирма. Интересен факт е, че в съдебната зала е присъствал и адвокат на Цветелина Бориславова – собственичката на „Пампорово" АД. По сведения на адвокатите на големите кредитори "Пампорово" АД има интерес да закупи недвижимите имоти и лифтовите съоръжения на Мечи чал, за да създаде един голям мега курорт.

     

    Източник: в. "Отзвук" - Смолян /със съкращения/

    четвъртък, 23 юни 2016 г.

    Община Благоевград става собственик на ски курорта Картала

      Община Благоевград е в напреднали преговори с Българо-американската кредитна банка, за да стане едноличен собственик на ски зона „Картала" в Рила планина. Центърът бе открит през 2008 г. като съсобственост между кметството и частен инвеститор, който тегли 12 милиона лева кредит. Заради необслужването му банката в момента е собственик на лифта.


    „Стигнахме до компромисна цена от 3 750 000 лева без ДДС. Тя трябва да се изплати за 10 години на банката. Искаме да създадем общинска фирма, която да стопанисва съоръженията, както и хотела, за да развиваме ски туризъм, да модернизираме ски зоната", съобщи кметът  на Благоевград Атанас Камбитов на брифинг.

    Той заяви,че общината има намерения да развие ски-курорта като удължи досегашната писта и закупи още оръдия за сняг и други съоръжения. В ски зоната ще бъдат построени  още няколко хотела и заведения, но няма да бъде пренаселено.

    Развитието на ски зона „Картала" е част от мегапроекта „Спортен Благоевград", който местната власт иска да реализира в областния център.

    В момента ски пистата е с дължина 2000 м, има ски влек с начална станция на 1400 м надморска височина и горна станция на 1750 м надморска височина, а също така и къс учебен влек.


     23 юни 2016 13:59

    http://pirinnews.com/news.php?news_id=7720#.V2vj2xJEmt9