петък, 27 май 2011 г.

E.Coli - Escherichia coli

Ешерихия коли ( често се съкращава Е.коли, кръстен Теодор Escherich) е Грам-отрицателните пръчковидни бактерии, които обикновено се намира в долния черво на топлокръвни организми (endotherms). Повечето щамове Е.коли са безвредни, но някои от тях, като например щам O157: H7, може да предизвика сериозни хранителни отравяния при хора, и понякога са отговорни за изтегляне на продукти. Безвредни щамове са част от нормалната флора на червата и могат да се възползват от своите домакини производство на витамин К2 и чрез предпазване от създаването на патогенни бактерии в червата.


Е.коли не винаги са ограничени до червата, както и способността им да оцелеят за кратки периоди от време извън тялото ги прави идеален индикатор организма да тестване проби от околната среда за фекално замърсяване. Бактериите могат да се отглеждат лесно и по генетика си са сравнително прости и лесно манипулирани или дублирани чрез процес на metagenics, което го прави един от най-добре проучените прокариотни организми модел, както и важни видове в областта на биотехнологиите и микробиология.

Е.коли е била открита от германски педиатър и бактериолог Теодор Escherich през 1885 г., и в момента е класифицирано като част от семейството на Enterobacteriaceae на гама-proteobacteria.

Е.коли е грам-отрицателни, факултативно анаеробни и не-sporulating. Клетките обикновено са пръчковидни и са около 2 микрометра (мм) дълги и 0,5 с диаметър, с клетъчния обем от 0.6 - 0.7 (мм). Може да живее на широка гама от субстрати. Е.коли използва смесено киселина ферментация в анаеробни условия, производство на лактат, сукцинат, етанол, ацетат и въглероден диоксид. Тъй като много пъти в процеса на ферментация смесена с киселина производството на газ водород, тези процеси изискват нивата на водород да е ниска, както е в случая, когато Е.коли живее заедно с водород и отнема организми като метаногени или сулфат-редуциращи бактерии.

Оптимален растеж на коли Д. възниква при 37 ° C (98,6 ° F), но някои лабораторни щамове могат да се размножават при температура до 49 ° С (120,2 ° F). Растежа може да бъде управляван от аеробно или анаеробно дишане, като се използва голямо разнообразие от редокс-двойки, включително и от окисляването на пируват киселина, мравчена киселина, водород и аминокиселини, както и намаляването на субстрати като кислород, нитрат, диметил сулфоксид и trimethylamine N-оксид.

Щамове, които притежават камшичета могат да плуват и са подвижни. В камшичета имат peritrichous.

Е.коли и свързаните бактерии притежават способността да прехвърлят ДНК чрез бактериална конюгация, трансдукция или трансформация, която позволява на генетичен материал, да се разпространява хоризонтално. Този процес води до разпространението на ген токсин кодиране от типа "Шига от Shigella за коли Д. O157: H7, пренесена от нелизогенни.

Тъй като все повече се знае за някои организми, като генетична информация, таксономичната класификация на видовете се изменят в съответствие с предварително знание, но в случай на Ешерихия коли поради медицинското му значение и остава една от най-различни видове бактерии. само 20% от генома е обща за всички видове. Всъщност, от еволюционна гледна точка, членовете на рода Shigella (dysenteriae, flexneri , boydii, sonnei), са действително Е.коли щамове "под прикритие" (т.е. E.coli е paraphyletic към рода).

А щам на Е.коли е под-група в рамките на видовете, които притежава уникални характеристики, които го отличават от останалите щамове Е.коли. Тези разлики често се открива само на молекулярно ниво, но въпреки това, те могат да доведат до промени в физиология или жизнения цикъл на бактерията. Така например, те могат да получат патогенни капацитет, възможността да използват единен източник въглерод, способност за поемане на определена екологична ниша, или способността да устои на антимикробни агенти. Различни видове коли Д. често домакин-специфични, което прави възможно да се определи източника на фекално замърсяване в околната среда проби. Например, да знаят кои щамове Е.коли се намират в една водна проба позволява на изследователите да прави предположения за това, дали замърсяването с произход от човек, друг бозайник или птица.

Една обща система под-група на E.coli, но не се основават на еволюционен свързаност, е от серотип, което се основава на големи повърхностни антигени (O антиген: част от lipopolysaccharide слой, H: flagellin; K антиген: капсула), например O157: H7) (Забележка: K-12, на обща лаборатория щам не е серотипа).

Нови щамове на E.коли се развиват чрез естествения биологичен процес на мутация и чрез хоризонтален генен трансфер. Някои щамове развиват черти, които могат да бъдат вредни за множество животни. Тези вирулентни щамове обикновено причиняват пристъпи на диария, което е неприятно при здрави възрастни, и често е смъртоносен за децата в развиващите се страни По-вирулентен щам, като например O157:. H7 причини сериозно заболяване или смърт в напреднала възраст, най-младите или имунокомпрометирани пациенти.

Е.коли е видовете, типа на рода и на neotype щам ATCC 11775, известен също като НСТС 9001, , който е патогенен за птиците и има О1: K1: H7 серотип или O157: H7, или K-12 MG1655 или K-12 W3110 се използват като представител E.coli.

Е.коли обикновено колонизира стомашно-чревния тракт на бебето в рамките на 40 часа след раждането. Те пристигат с храна или вода или в следствие на контакт с други лица. В червата, тя се придържа към слуз на дебелото черво. Това е основният факултативен анаероб на човешкия стомашно-чревния тракт (факултативно анаеробни бактерии са организми, които могат да растат както в наличието или липсата на кислород.). Докато тези бактерии не придобиват генетични елементи, кодиращи вирулентни фактори, те остават доброкачествени коменсали .

Непатогенни Ешерихия коли щам Nissle 1917 известен също като Mutaflor се използва като пробиотични агент в медицината, най-вече за лечение на различни заболявания (Гастроентерологични), включително и възпалителни заболявания на червата.

Излъчването на вредни щамове на E.коли може да предизвика гастроентерити, инфекции на пикочните пътища, и неонатална менингит. В редки случаи, вирулентен щам също са отговорни за хемолитична-уремичен синдром, перитонит, мастит, септицемия и грам-отрицателни пневмония .

Някои щамове на Е.коли, като например O157: H7, O121, O26, O103, O111, O145 и O104: H21, произвеждат потенциално смъртоносни токсини. Хранително отравяне, причинени от Е.коли обикновено се причинява от ядене на неизмити зеленчуци или недостатъчно топлинно обработено месо. O157: H7 е известен с причинява сериозни и дори животозастрашаващи усложнения като Хемолитичен-уремичен синдром. Този конкретен щам е свързана с Организацията на обединените 2006 коли-членки (Д.огнище се дължи на пресния спанак). Тежестта на заболяването се различава значително, то може да бъде фатално, особено за малки деца, възрастни или имунокомпрометирани пациенти, но е по-често мек. По-рано лоши хигиенни методи на подготовка на месо в Шотландия убива седем души, през 1996 г. поради отравяне Д.коли и оставя още стотици заразени. Последният, наречен LT, съдържа един A подразделение и пет Б подразделенията разположени в една holotoxin и е много сходни по структура и функция на холера токсини. B подразделенията подпомага спазването и на навлизането на токсини в приемни чревните клетки, а А подразделение е разцепен и предпазва клетките от абсорбирането на водата, което води до диария. LT се секретира от тип 2 секреция път.

Ако Е.коли бактерии избяга от стомашно-чревния тракт чрез перфорация (например от една язва, разкъсани допълнение, или в резултат на хирургическа грешка) и влезе в корема, които обикновено причиняват перитонит, които могат да бъдат фатални, без навременно лечение. Въпреки това, Е.коли са изключително чувствителни към тези антибиотици като стрептомицин или гентамицин. Това може да се промени, тъй като, както е отбелязано по-долу, Е.коли бързо придобива резистентност към лекарствата. Последните изследвания показват, че лечението с антибиотици не подобрява резултата на болестта и може в действителност да увеличи значително шансовете на развиващите се хемолитична-уремичен синдром.

Чревната лигавица, свързани коли Д. са наблюдавани при увеличаване броя на възпалителни заболявания на червата, болестта на Крон и улцерозен колит. Инвазивни видове коли Д. съществува в големи количества в възпалената тъкан, а броят на бактериите в възпалени региони корелира с тежестта на възпаление на червата.

Предаване на патогенни коли Д. често става чрез фекално-устно предаване.
Обща начини на предаване включват:
Нехигиенични приготвяне на храна, ферма замърсяване поради тор торене, напояване на културите с заразени сива вода или сурова канализация, диви свине в обработваемата земя, , или директна консумация на канални води, замърсени с вода Млечните продукти и добитъка, са първични източници на коли Д. O157:. H7, , като те могат да го носите безсимптомно и да го хвърли в изпражненията. Хранителни продукти, свързани с огнища Е.коли, включват сурово говеждо месо, сурово зеле, семена или спанак, сурово мляко, непастьоризирани сокове, непастьоризирано сирене и храни, замърсени с заразени работници храната чрез фекално-орален път.

Според Американската агенция за храните и лекарствата, на фекално-устен цикъл на предаване може да бъде прекъснато от приготвяне на храната правилно, предотвратяване на кръстосано замърсяване, възбуждане на бариери, като например ръкавици за храна на работниците, възбуждане на политиките на здравеопазването, така служители хранително-вкусовата промишленост търсят лечение, когато са болни, пастьоризиране на сок или мляко и млечни продукти и правилното измиване на ръцете изисквания.

Shiga токсин за производство на E.coli (STEC), по-специално щам O157: H7, също са били предавани от мухи, както и директна връзка с селскостопански животни, зоологическа градина животните, и във въздуха частици, намерени при отглеждане среда.

Е.коли бактерии, най-разпространените грам-отрицателни флора в червата.

Uropathogenic E. Coli (UPEC) е отговорен за около 90% от инфекции на пикочните пътища (ИПП), наблюдавани при хора с обикновени анатомия. Във възходящ инфекции, фекални бактерии колонизират уретрата и разпространението на пикочните пътища с пикочния мехур, както и по отношение на бъбреците (пиелонефрит причиняват) или на простатата при мъжете. Тъй като жените имат по-кратък уретрата, отколкото мъжете, те са 14 пъти по-вероятно да страдат от възходяща инфекция на пикочните пътища .

Uropathogenic Е.коли използват P fimbriae (пиелонефрит, свързани пили) да се обвърже пикочните пътища ендотелните клетки и колонии на пикочния мехур. Тези adhesins специално името D-галактоза, D-галактоза moieties върху печалбите на кръвна група антигени на еритроцитите и uroepithelial клетки. Около 1% от населението няма този рецептор, и наличието или отсъствието диктува чувствителността на индивида към Е.коли инфекции на пикочните пътища. Uropathogenic Е.коли производство на алфа-и бета-hemolysins, които водят до разпад на пикочните пътища клетки.

UPEC да избегне вродена на имунната защита (например, системата на комплемента), нападайки повърхностни клетки чадър за формата вътреклетъчни бактериални общности (IBCs). Те също така имат способността да формират K антиген, капсула полизахариди, които допринасят за образуване биофилм. Biofilm за производство на коли Д. са устойчиви на въздействие на имунни фактори и антибиотично лечение и често са отговорни за хронични инфекции на пикочните пътища. N антиген за производство на Е.коли инфекции са често срещани в горните пикочните пътища.

Низходящ инфекции, макар и сравнително рядко, се появяват, когато Е.коли клетки влизат в горната част на пикочните органи пътища (бъбреците, пикочния мехур или уретерите) от кръвния поток.

Той се произвежда от серотип на Ешерихия коли, която съдържа капсула антиген, наречен К1. Колонизацията на новороденото червата с тях е, че съществуват във вагината на майката, да доведе до бактериемия, което води до менингит. И поради отсъствието на IgM антитела от майката (такива, които не преминават през плацентата, защото FcRn само посредничи при прехвърлянето на IgG), плюс факта, че тялото разпознава като самостоятелно на К1 антиген, тъй като той прилича на главния glicopeptides, това води до тежки менингит в новородени.

Епидемиолозите препоръчват клинични лаборатории екрана най-малко всички кървави изпражнения за този патоген. Американската асоциация по Гастроентерология (AGAF) препоръча през юли 1994 г., че всички изпражнения трябва да бъдат периодически проверявани за коли Д. O157:.H7.

Други методи за откриване на Е.коли O157 в изпражненията включват ELISA тестове, колония immunoblots, директна имунофлуоресценция микроскопия на филтри, както и immunocapture техники, използващи магнитни перли. Тези тестове са предназначени като проверовачен инструмент, за да позволи бързо тестване за наличието на Е.коли O157 без предварително култивиране на изпражненията образец.

Бактериални инфекции обикновено се лекуват с антибиотици. Въпреки това антибиотична чувствителност на различните щамове на Е.коли варират в широки граници. Както Грам-отрицателни микроорганизми, Е.коли са резистентни към много антибиотици, които са ефективни срещу Грам-положителните организми. Антибиотиците, които могат да се използват за лечение на Е.коли инфекция включват амоксицилин, както и други полусинтетични пеницилини, много цефалоспорини, карбапенеми, aztreonam, триметоприм-сулфаметоксазол, ципрофлоксацин, нитрофурантоин и аминогликозиди.

Антибиотична резистентност е нарастващ проблем. Някои от това се дължи на прекалената употреба на антибиотици при хора, но някои от тях вероятно се дължи на употребата на антибиотици като стимулатори на растежа в храни от животни. Изследване, публикувано в сп. "Сайънс" през август 2007г. установи, че размерът на Адаптивни мутации от E.coli е "от порядъка на 10.5 на генома на поколение, което е 1000 пъти по-висока от предишните оценки," установила, които могат да имат значение за изучаване и управление на бактериална резистентност към антибиотици.

Антибиотик-устойчиви коли Д. може да премине на гени, отговорни за определяне на антибиотична резистентност към други видове бактерии като златистия стафилокок, чрез процес, наречен хоризонтален генен трансфер. Е.коли често извършват мултирезистентна плазмиди и под напрежение лесно се прехвърлят тези плазмиди на други видове. Действително, Е.коли често е член на биофилми, където много видове бактерии съществуват в непосредствена близост един до друг. Това смесване на видове позволява Е.коли щамове, които са piliated да приемат и трансфер плазмиди от и на други бактерии. Така Е.коли и други enterobacteria са важни източници на прехвърлими антибиотична резистентност.

Устойчивост на бета-лактамни антибиотици се превърна в проблем през последните десетилетия, тъй като щамове на бактерии, които произвеждат разширен спектър на бета-лактамази са станали по-чести. Тези бета-лактамаза ензимите направят много, ако не всички, от пеницилини цефалоспорини и неефективни като терапия. Разширен спектър на бета-лактамаза за производство на коли Д. са силно устойчиви на масив от антибиотици и инфекции от тези щамове са трудни за лечение. В много случаи, само две перорални антибиотици и много ограничена група от интравенозни антибиотици остават в сила. През 2009 г. един ген, наречен Ню Делхи метало-бета-лактамаза (съкратен NDM-1), че дори дава резистентност към антибиотици интравенозно карбапенем, бяха открити в Индия и Пакистан за бактериите Е.коли.

Повишена загриженост за разпространението на тази форма на "супермикроб" в Обединеното кралство, доведе до призиви за по-нататъшно наблюдение и широка стратегия за справяне с инфекции и смъртни случаи.

Бактериофаги терапия-вируси, които са конкретно насочени към патогенни бактерии, е разработен през последните 80 години, предимно в бившия Съветски съюз, където е използвано, за предотвратяване на диария, причинена от Е.коли. В момента бактериофаги терапия при хора не е на разположение. Само в бактериофаги терапия център в Република Грузия и Полша. Въпреки това, на 2 януари, 2007, САЩ FDA даде одобрение Omnilytics да прилага своята Е.коли O157: H7 за убийството бактериофаги в мъгла, пръски или измиване на живи животни, които ще бъдат заклани за консумация от човека.

Изследователите са работили активно за развитието на безопасни, ефективни ваксини до по-ниски в световен мащаб честотата на Е.коли инфекция През март 2006 г., ваксина предизвикат имунна реакция срещу Е.коли O157:. H7 O-специфични полизахарид, конюгиран с рекомбинантен Exotoxin А от Pseudomonas aeruginosa (O157-rEPA) беше съобщено, че безопасно при деца 2-5 години. Предишна работа вече е посочил, че е безопасно за възрастни. А фаза III клинично проучване за проверка на мащабни ефикасността на лечението е планирано.

През 2006 г. Fort Dodge Animal Health (Wyeth), въведен ефективен жива ваксина за контрол airsacculitis и перитонит при пилета. Ваксината е генетично модифициран Авирулентните ваксина, която е доказала защита срещу O78 и untypeable щамове.

През януари 2007 г. канадският био-фармацевтична компания Bioniche обяви, че е разработила ваксина за говеда, което намалява броя на O157:. H7 хвърли в тор с коефициент от 1000, до 1000 патогенни бактерии на грам тор

През април 2009 г. изследовател от Мичиганския държавен университет обяви, че е разработила ваксина за работа щам на Е.коли. Махди Saeed, професор по епидемиология и инфекциозни болести в колежи MSU е по ветеринарна медицина и хуманната медицина, е подал молба за патент за откритието си и направи контакт с фармацевтични компании за производство с търговска цел.

Поради своята дълга история на лабораторна култура и лесна манипулация, Е.коли също играе важна роля в съвременната биологична техника и промишлена микробиология. Работата на Стенли Норман Коен и Хърбърт Бойер с E.coli, с помощта на плазмиди и ограничаване ензими, които да създадат рекомбинантна ДНК, се превърна в основата на биотехнологията.

Считан за много гъвкав домакин за производство на хетероложни протеини, изследователите могат да въвеждат гени в микробите с помощта на плазмиди, което позволява на масово производство на протеини в промишлените процеси на ферментация. Генетични системи, в които се използва Е.коли, са разработени и позволяват производството на рекомбинантни протеини. Един от първите полезни приложения на рекомбинантна ДНК технология е манипулирането на коли E. да произвежда инсулин. Изменено Е.коли са били използвани за разработване на ваксини, bioremediation, и производството на имобилизирани ензими. Е.коли не може обаче да се използват за производство на някои от по-големи, сложни протеини, които съдържат множество облигации дисулфид и по-специално, нечифтосан тиоли или протеини, които да изискват след превода промяна за дейността .

Провеждат се също така се изпълняват в програмирането Е.коли на потенциално решаване на сложни задачи по математика, като Hamiltonian проблем път.

Е.коли често се използва като модел организъм по микробиология проучвания. Култивирани щамове (напр. Е.коли K12), са добре адаптирани към лабораторна среда, и за разлика от дивите щамове тип, са загубили способността си да преуспяват в червата. Много видове лабораторни губят способността си да формират биофилми. Тези функции за защита на диви щамове тип от антитела и други химически атаки, но изисква голям разход на енергия и материални ресурси.

През 1946 г., Джошуа и Едуард Тейтъм Lederberg описат за първи път феномен, известен като бактериална конюгация и се използва Е.коли като модел бактерия и то остава основен модел за изследване конюгация. Е.коли е неразделна част от първите опити да се разбере бактериофаги генетика и в началото на научните работници, като Сиймор Benzer, използвани Е.коли и бактериофаги T4 да разберат топографията на генната структура. Преди изследвания Benzer е, че не е известно дали ген е линейна структура или ако е сложен модел.

Пълния геном на Е.коли K12 е публикувана от науката през 1997 г.

Дългосрочната експериментална еволюция се използва Е.коли, започнал от Ричард Lenski през 1988 г., са дали възможност пряко наблюдение на основните еволюционни промени в лаборатория. В този експеримент, едно население с Д.коли неочаквано развили способността да аеробно метаболизма цитрат. Този капацитет се среща изключително рядко от E.coli. Тъй като невъзможността да расте аеробно обикновено се използва като диагностичен критерий, с които да се разграничат Е.коли от други, тясно свързани бактерии като салмонела, това нововъведение може да отбележи събитието видообразуване наблюдават в лабораторни условия.

Чрез комбиниране на нанотехнологиите с ландшафтната екология сложни пейзажи местообитания могат да бъдат генерирани с подробности на нано равнище. На такива синтетични екосистеми еволюционни експерименти с коли Д. са били извършени с цел изследване на пространствени биофизика на адаптация в островен биогеография на чипа .

Е.коли бактерии са често срещани в местата за отдих и води и тяхното присъствие се използва за означаване на наличието на последните фекално замърсяване, но Е.коли присъствие не може да бъде признак на човешки отпадъци. Е.коли са паразитиращи във всички топлокръвни животни: птици и бозайници, така. Е.коли бактерии също са открити в рибата и морските костенурки. Пясък и почвата също пристанище Е.коли бактерии и някои щамове на Е.коли са станали натурализирани. Някои географски райони може да подкрепя уникални популации на Е.коли и обратно, някои щамове Е.коли са космополитни .

Eros Capecchi wins 18th stage Giro d'Italia 2011

Eros Capecchi wins 18th stage Giro d'Italia 2011

Череша с алени сърца

Публикувам пълния текст на разказа "Череша с алени сърца", част от сборника „Самотните вятърни мелници“ (1969 г.) на Станислав Стратиев.

Разказ на Стратиев е втората част на изпита за елитни гимназии и не е включен в програмата по български език и литература в прогимназиалния курс.

Станислав Стратиев (псевдоним на Станко Стратиев Миладинов) е български писател и драматург. Завършва българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“ през 1968 г. През 1964–1968 г. е редактор във в. „Народна младеж“ а през 1968–1975 г. работи във в. „Стършел“. От 1975 г. е драматург на Държавния сатиричен театър в София. За пръв път Станислав Стратиев публикува през 1958 г. във в. ”Средношколско знаме”. Сътрудничи с разкази и фейлетони на вестниците „Народна младеж”, „Стършел”, „Пулс”, „Стандарт”, „24 часа” и на списанията „Родна реч”, „Пламък”, „Септември”, „Театър”. Дебютът му в прозата с книгата „Самотните вятърни мелници” през 1969 г. е посрещнат възторжено от критиката.

Ето и самия текст на раказа:

Преди години, когато бях малък, на нашата улица живееше един Човек,
който никога не лъжеше.
Неговата къща беше малка, боядисана в зелено, и в нея живееше само той.
В двора имаше череша, която цъфтеше с бели цветове и единствена от
всички череши в квартала оставаше непокътната, когато зрееше.
Човекът имаше и голям червен петел. Той спеше на черешата и през
пролетта изглеждаше, че отрупаната с бял цвят череша има голямо алено
сърце.
Цялата улица познаваше този Човек, който кръщаваше децата на всички и
на сватбите седеше винаги в средата на трапезата.
Единствената стая на къщата му беше пълна с картини – бели скали и
жълти цветове, сребристи риби, мълчаливи лодки, изтеглени далече на
брега, лицето на Атанас Лудия…
Улицата много го уважаваше, а ние, децата, защо не отиде в цирка да се
показва като онзи, който тежи триста килограма и от панталоните му
може да се направи корабно платно.
- Насам, народе! Големият атракцион, невиждан номер, единствен по рода
си – Човек, който н и к о г а не лъже!!!
Вечер, когато слънцето си отиваше и всичко ставаше неясно в червената
мъгла, той сядаше в двора и говореше с петела. За какво говореха
двамата, никой не знаеше. Само веднъж чухме как той попита петела:
- Е, какво ще кажеш? Какво ще кажеш на това?
Един ден петелът изчезна. Когато човекът се прибра вечерта и го
потърси, на черешата го нямаше. Човекът, който никога не лъжеше,
претърси двора, но не го откри. Тогава седна пак на старото си място и
се загледа в звездите.
Когато хората от улицата разбраха, че петела го няма, започнаха да
мислят кой ли го е откраднал. Ясно беше, че не е човек от нашата
улица. Но пък можеше да бъде и от нашата и това най-много тревожеше
хората.
- Просто се е изгубил някъде – казваше им Човекът. – Не се безпокойте
толкова за един петел.
Но улицата непривично стихна и от различните й краища ревнаха деца.
Бащите, които ги биеха, не знаеха защо го правят, но чувстваха, че
нещо трябва да се направи.
Нощта, която настъпи после, беше тъмна, нямаше ни месец, ни звезди,
сигурно някой ги беше откраднал и тях.
Не се чуваха виковете на децата, които всяка вечер играеха на
„стражари и апаши" или прикрепяха котки към тенекии.
Братята чехлари не пуснаха грамофона с циганските песни, а Кольо
Бръснаря не излезе пак на средата на улицата по пижама и по чехли,
направени от двамата братя, и не ги руга както винаги, че по цяла нощ
въртят грамофона. Той постоя малко на улицата до вратата, погледна към
двора на братята, ослуша се и като въздъхна със съжаление, се прибра
вкъщи. Той обичаше циганските песни.
На другия ден съседите отлява занесоха на Човека един червен петел и
казаха, че са го намерили в техния двор при кокошките.
Човекът каза, че не е неговият петел, но те го уверявах, че е
неговият, само бил малко изменен, защото бил престоял една нощ сред
кокошки.
- И ти да престоиш една нощ при кокошки – казаха те, – после няма да
можем да те познаем.
Оставиха петела и тъкмо си тръгваха, съседите отдясно донесоха още
един червен петел и казаха, че бил се качил на тяхната черница.
- Стои на черницата и яде черници – обясняваха те. – Но когато се
наяде, много натежа и ние го хванахме.
- Бягаше, бягаше – викаха още от вратата двамата братя, които правеха
чехли, – ама не може да избяга! На нас заек не може да ни избяга, та
твоят петел ли!…
До вечерта в двора на Човека, който никога не лъжеше, където имаше
само една череша, се събраха единайсет петела.
Големи, червени и важни.
Хората ги качиха всичките на черешата и черешата стана с единайсет
големи алени сърца.
Вечерта мъжете отидоха да пият бира при бай Милан по случай
завръщането на петела и всеки претендираше, че истинския петел е
именно този, който е отнесъл той.
А на другата вечер петелът на Човека, който никога не лъжеше, се
върна. Щастлив, Човекът стоеше на двора и връщаше обратно петлите на
хората от улицата.
Всички се радваха, че петелът се е намерил.
Само аз не знаех какво да мисля за Човека, който никога не лъжеше,
защото сутринта го бях видял да купува от пазара един голям червен
петел.
Но не мислих дълго, защото трябваше да вървим да берем череши от двора
на железничаря.
Когато се връщахме с виолетови лица от черешите, Човекът седеше на
двора и говореше с петела, на улицата гърмяха цигански песни, а Кольо
Бръснаря беше излязъл на средата на улицата по пижама и чехли и
ругаеше двамата братя чехлари, които по цяла нощ въртят грамофона.

вторник, 24 май 2011 г.

Alberto Contador wins 16th stage Giro d'Italia 2011

Alberto Contador wins 16th stage Giro d'Italia 2011
Репотаж от днешния 16 етап в Джирото


Stagewinner : 00:28:55 CONTADOR VELASCO Alberto
Race leader : 62:43:37 CONTADOR VELASCO Alberto
Stage type : Individual Climb Time Trial
Parcours : Mountain stage / Arrival with climb
Climbs : 1e Cat. (1x)

24 Май

24-ти май е Денят на славянската писменост и култура. Какво трябва да знаем за този ден?

Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост е български национален празник, честван на 24 май. На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като "Солунските братя". Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица.

Защо обаче Българската Православна Църква чества Св.Св. Кирил и Методий на 11 Май, а на 24 честваме Буквите?
Причината е много проста – нов и стар стил. Става въпрос за преминаването от юлианския към григорианския календар. Новият календар е наложен от папа Григорий XIII през 1582 г. (4 октомври е последван от 15 октомври). Страни като Испания, Португалия и Полша го приемат веднага. Други пък, като Франция, ги последват с известно забавяне. Англия и протестантските страни приемат григорианския календар през 18 век, а източно-православните държави — чак в началото на 20 век. Фактът, че държавите са приели новия календар не означава, че и църковното богослужение се променя: до ден днешен Руската и Сръбската православни църкви служат по стария стил, но нашата БПЦ премина към новия стил през петдесетте. Поради тази причина, тъй като Църквата се движи по нов стил, тя отбелязва Светите Братя на 11 май, но по традиция целокупния български народ е чествал винаги празника на Св. Св. Кирил и Методий на 24 май и така е останал и до днес. Странна работа. Явно новия стил не е добил популярност и не е отразявал добре сезоните. Така днес имаме два празника – единият църковен и единият по-граждански, посветен на буквите.

Недостатъчно доброто познаване на календарите понякога води до грешки. България преминава от стар към нов стил на 31 март 1916г, така щото следващият ден е 14 април. По него време необходимата поправка е била 13 дни. За събитията, случили се преди 1 март 1900 г. обаче, необходимата поправка е от 12 дни, а понякога грешно се добавят 13. Така в нашата история често се получава, че някои събития се отбелязват грешно, а други правилно според новия календар. Например избухването на Априлското въстание, на 20 април 1876 г. по стар стил, днес правилно се празнува на 2 май (12 дни поправка). Рождената дата на Васил Левски (6 юли 1837 г. по стар стил) също се отбелязва правилно като 18 юли по нов стил. За разлика от нея, обесването на Левски, 6 февруари 1873 г. по стар стил, се отбелязва грешно на 19 февруари, защото реално историческата дата отговаря на 18 февруари по нов стил. Понякога не се отчита промяната на годините. Например, Христо Ботев е роден на 25 декември 1847 г. по стар стил. При промяната на датата по нов стил на 6 или (неправилно) 7 януари, често се запазва годината 1847, а всъщност би трябвало да се отбележи 1848 година.

Какво честваме на 24?
Първоначално на тази дата се е чествал църковния празник на първоучителите Св. Св. Кирил и Методий, които са сътворили глаголицата, като графично еизкова система. Глаго̀лицата е първата славянска азбука. Създадена е от Константин-Кирил Философ около 855 г. за превод на богослужебните книги от гръцки на славянски език. Тъй като същата предшества нашето писмо и четмо, хората правилно са използвали църковния празник и като край на учебната година (те така или иначе съвпадат и отразяват началото на новия земеделски сезон, когато не е било практично работна ръка да седи и да учи).

Какво е глаголицата и как тя се отнася към кирилицата?
Названието глаголица идва от думата глаголъ, тоест „дума“. Тази графично-езикова система отразява най-често използваните звуци в славянските езици, което я прави уникална, за разлика от например латиницата, която не отразява адекватно звуковите форми, ползвани в езиците, които я упражняват. Названието глаголица е възникнало късно в Хърватско. Същата е била ползвана активно и в Моравия, днешна Словакия.

Глаголицата е оригинална азбука. Нейният създател е бил добре подготвен „граматик“, който е познавал отлично византийската писменост, но същевременно е имал познания за различни други графични системи. Писмената система, която е успял да създаде, почива на добре премислена езикова организация. В глаголицата могат да се проследят звукови особености, някои от които се срещат в т. нар. рупски български говори.

Названието на азбуката на чешки е hlaholice, на словашки — hlaholika, на полски — glagolica, на руски — глаголица, на хърватски — glagoljica.
Глаголицата е съставена само от един вид букви — няма главни и малки букви. Според графическото си представяне, азбуката се развива в две форми: българска (обла глаголица) и хърватска (ъглеста глаголица).

Глаголицата е мисионерска азбука, подобна по структура и функция с църковното грузинско писмо хуцури и други източни азбуки. Повечето букви в глаголицата действително наподобяват хуцури по облик, а броят им в двете азбуки е почти еднакъв (38-40). При това „съответните звуци на речта се представят чрез видоизменяне на един и същ знак“, а повечето букви имат цифрово значение за разлика от кирилицата, в която цифрово значение имат само взаимстваните от гръцката азбука.

След изгонването на учениците на светите братя от католиците, те се завръщат в България, където използват познанията си по глаголица и създават българската азбука – кирилица.

Какво е Кирилицата?
Кирилица в днешно време е наименованието на група сходни азбучни системи, типографски произлизащи от руския граждански шрифт и използвани от различни езици в Източна Европа и Азия. В исторически план, кирилицата, произхожда от България, където заедно с глаголицата е едната от двете азбуки, използвани при записването на старобългарския книжовен език.

В наши дни кирлицата е широко разпространена, както сред южните и източните славянски народи, така и сред неславянските етноси в Русия. Кирилицата е официална азбука в Монголия и в някои републики от бившия Съветски съюз, а до 19 в. се е ползвала и в Румъния.

С влизането на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. кирилицата стана официална азбука на Европейския Съюз (т.е. ще се използва за служебни цели в ЕС).
Кирилицата се счита за създадена от ученика на Кирил и Методий, Климент Охридски, а чрез името си е посветена на св. Константин-Кирил Философ.

Кога е създадена глаголицата?
През 863 г. Кирил и брат му Методий са изпратени от византийския император Михаил III да покръстят западните славяни и да организират богослужение във Великоморавия. Това е станало по молба на великоморавския княз Ростислав. За тази цел Кирил създал една нова азбука — глаголицата. Тя е била използвана за държавни и религиозни документи и книги, а също и в създадената от Кирил Великоморавска академия (Великоморавско училище), където са били обучавани учениците на Кирил и Методий.

През септември 885 година папа Стефан VI издава була, с която забранява богослужението на славянски език. От друга страна княз Светополк защитава интересите на Франкската империя и така през 886 г. и учениците на Кирил и Методий са били принудени да избягат в България. С тяхното идване глаголицата е получила широко разпространение в страната ни. С глаголица и кирилица (създадена от Климент Охридски в края на 9 век) са пишели старобългарските книжовници от 9, 10 и 11 в. В Североизточна България са открити и многобройни надписи, писани с глаголица.

Химна на 24 май?

Kирил и Методий

Български всеучилищен химн - Стоян Михайловски

"Върви, народе възродени,

към светла бъднина върви,

с книжовността, таз сила нова,

съдбините си ти поднови!

Върви към мощната Просвета!

В световните борби върви,

от длъжност неизменно воден -

и Бог ще те благослови!

Напред! Науката е слънце,

което във душите грей!

Напред! Народността не пада

там, дето знаньето живей!

Безвестен беше ти, безславен!...

О, влез в Историята веч,

духовно покори страните,

които завладя със меч!..."

Тъй солунските двама братя

насърчаваха дедите ни...

О, минало незабравимо,

о, пресвещени старини!

България остана вярна

на достославний тоз завет -

в тържествуванье и в страданье

извърши подвизи безчет...

Да, родината ни години

пресветли преживя, в беда

неописуема изпадна,

но върши дългът се всегда!

Бе време, писмеността наша

кога обходи целий мир;

за все световната просвета

тя бе неизчерпаем вир;

бе и тъжовно робско време...

Тогаз Балканский храбър син

навеждаше лице под гнета

на отоманский властелин...

Но винаги духът народен;

подпорка търсеше у вас,

о, мъдреци!... През десет века

все жив остана ваший глас!

О, вий, които цяло племе

извлякохте из мъртвина,

народен гений възкресихте -

заспал в глубока тъмнина;

подвижници за права вярна,

сеятели на правда, мир,

апостоли високославни,

звезди върху Славянски мир,

бъдете преблагословени,

о вий, Методий и Кирил,

отци на българското знанье,

творци на наший говор мил!

Нека името ви да живее

във всенародната любов,

речта ви мощна нек се помни

в Славянството во век веков!

Русе, 1882, априлий 15
[сп. "Мисъл", 1892, кн. IX-X]

неделя, 22 май 2011 г.

Mikel Nieve Ituralde wins 15th stage Giro d'Italia 2011

Mikel Nieve Ituralde wins 15th stage Giro d'Italia 2011


Репортаж от великолепната победа на Микел Ниеве в кралския петнайсети етап на Обиколката на Италия. Днешният етап бе един от най-тежките - 229 километра планински етап под непрекъснат дъжд от Конеляно до Рифуджо Гардеча.

В този кралски (поради изключително тежкия си профил от няколко височини) етап се пада и тазгодишната Cima Coppi. Чима Копи е названието на най-високото място, през което преминава Джирото съответната година. Първият колоездач преминал през това място, тази година Garzelli, е своеобразен победител в Чема Копи, която е посветена на великия колоездач Fausto Coppi.

GSM phone brans in Bulgaria

Марки GSM апарати, продавани в България

Acer
Alcatel
Anycool
Apple iPhone
Asus
BenQ-Siemens
BlackBerry
Eten
Gigabyte
Globul
G-TIDE
Haier
HP
HTC
Huawei
iPro
LG
Motorola
Mtel
myPhone
NDrive
Nokia
palm
panasonic
pantech
Privileg
qtek
Sagem
Samsung
sedo
Sony Ericsson
Toshiba
Vertu
ZTE
Vodafone
Mini
Mio
QL
Vk

Igor Anton Hernandez wins 14th stage Giro d'Italia 2011

Видео репортаж от победата на Игор Анрон в четиринайсетия етап на Обиколката на Италия



Descent of the Monte Crostis - Safety measures for 14th stage Giro d'Italia 2011

Skate Park Sofia

Първият скейт парк в гр. София се готви за официалното си откриване. Вероятно той ще бъде отворен точно за "деня на детето" - 1-ви юни 2011 г., от 14:00 ч !

Скейт Парк София се намира в СТУДЕНТСКИ ГРАД, в парка срещу УНСС
1700 Sofia, Bulgaria
Името на прак беше "Мир и дружба", след това "Студентски", сега май се казва "Роналд Рейгън", няма значение, ако идвате с автобус може да вземете 280 до УНСС, слизате на спирката и се връщате малко назад, покрай църквата. Може да дойдете и с 94, но тогава трябва да вървите малко повече. Ако идвате с кола, може да намерите място за паркиране на улицата до УНСС (между университета и зала Бонсис), с една дума: ще се оправите ;)


Вижте по-голяма карта

ПРАВИЛА НА СПОРТНИЯ КОМПЛЕКС

1. Използването на каска в комплекса е задължително за всеки, независимо от температурата на въздуха, възрастта или неговите умения !
2. Влизането в комплекса става след проверка на предпазната екипировка от „Стюардите” !;

3. Голямата рампа и биг джъмпа се ползват само с пълна протекция(каска, наколенки, налакътници) !

Повече в Страницата на Парка във Фейсбук

В КОМПЛЕКСА Е ЗАБРАНЕНО!
1. Пушенето;
2. Употребата на алкохол;
3. Употребата на наркотични вещества;
4. Саморазправата;
5. Изхвърлянето но каквито и да и боклуци извън определените за целта места;
6. Присъсвието на лица употребили алкохол и наркотични вещества;
7. Използването на каквито и да е смазочни материали с цел „подобряване” функциите на съоръженията !
8. Драскането с шпрейове, маркери и други средства на територията на комплекса !
9. Лепенето на всякъкви рекламни материали по съоръженията и в района на спортния комплекс !

При неспазване гореспоменатите правила,нарушителите ще бъдат отстранявани от комплекса !

„СТЮАРД”

1.Стюардът е човека, който се грижи за безопасността и реда в спортния комплекс:
-преценява уменията на всеки индивидуално, като при нужда определя коя зона е подходяща за спортиста;
-при възникване на спор от каквото и да е естество-потърсете „стюарда” – той винаги е прав !;
-„стюардите” са лица с доказани качества и резултати в екстремните спортове, така че не подлагайте на съмнение тяхната компетентност, не спорете с тях и спазвяйте техните укузания !

ВАЖНО !
1. При установяване на каквито и да е технически неизправности по настилката или съоръженията, моля незабавно уведомете „стюардите”, личния си треньор или всеки член от екипа на БСФ !
2. За практитуващите BMX – за да можете да използвате спортната база трябва колелата ви да са оборудвани със степенки и педали от пластмаса или друг композитен материал !

събота, 21 май 2011 г.

José Rujano Guillen wins 13th stage Giro d'Italia 2011

José Rujano Guillen wins 13th stage Giro d'Italia 2011
Видео репортаж от победата на Руано в тринайсетия етап на Джирото

Laptop Brands in Bulgaria

Laptop Brands Sold in Bulgaria
Марки Лаптопи, продавани в България

Acer
A-DATA ASUS
Airis Quanta
ALIENWARE
Apple
Archos
ASmobile
Asrock
Asus
Austek
Benq
CLEVO
DAEWOO май вече не се продават произвеждат
Dell
Dell Alienware
Delux
DigiMAX
eMachines Acer
Emotion de risk
Estillo
Fujitsu
FUJITSU iRiver
Fujitsu Siemens
Getac
Gigabyte
Great Wall
Hitachi май никога не са се внасяли, но има обяви за second hand
HP
HP Compaq
HYUNDAI май вече не се внасят офицялно
IBM
InfoBox
Iocean
JAR Computers
Lenovo
LG ?? Май не се продава офицялно
MiTAC
MS Industrial
MSI
M-Tel Light Book
Nexoc
Nokia
Packard Bell
Panasonic
Point Of View
Prestigio
Samsung
Sharp
Siemens
Sony Vayo
Toshiba
Viewsonic
Voodoo HP ili Toshiba

ЗАЛА ЗА СПОРТНО КАТЕРЕНЕ НА НСА

ЗАЛА ЗА СПОРТНО КАТЕРЕНЕ НА НСА
www.climbnsa.com

ЦЕНИ
. Еднократно посещение: 7 лв.
. Месечна карта: 35 лв.
. Месечна карта за членове на БФКА: 30 лв.
. Такса за еднократно посещение за един астрономически час: 4.00 лв.
. Такса за двумесечна карта, включваща 10бр. посещения: 35 лв.
. Такса за двумесечна карта: 60 лв.

КУРСОВЕ
  • Катерене за деца: 55 лева за един месец, включваща екипировка (седалка и въже), такса за залата и инструктор.
  • Начално обучение „Изкуствена стена“: 130 лв., включена е екипировката и обучението.
  • Курс „Усъвършенстване“ изкуствена стена и катерене на скали“: 150 лв., включена е екипировката и обучението.
  • Курс ниво напреднали „Традиционни и спортни маршрути по-дълги от едно въже“: 360 лв., включена е екипировката и обучението.
  • Курс по „Ледено катерене“: 150 лв., включена е екипировката и обучението.

петък, 20 май 2011 г.

Започва се

Днес реално започва същинската част от Джирото, първият сериозен планински етап е днес в Алпите към Австрия. Изкачването на Етна е нищо в сравнение с това, което предстои в обиколката на Италия. Серия от сериозни височини, финали на височина и тн. Ето профил на днешния 13 етап в Джирото. Явно от 20 май защочва играта за големи. Повече информация може да намерите тук.

Mark Cavendish wins 12th stage Giro d'Italia 2011

Mark Cavendish wins 12th stage Giro d'Italia 2011

четвъртък, 19 май 2011 г.

Библейски имена

Библейски имена:
Авакум - пророк

Авел /Хавел/ - син на Адам и Ева
Аврам - възвишен баща
Ада - съпруга на Ламех, първия младоженец;радваща се
Адам - направен от пръст
Александър - освен Александър Македонски се споменават още трима персонажи с това име
Ананий - божа благодат
Ангел - вестител,безтелесен дух
Андрей - един от 12 апостоли
Анна - божа благодат, миловидност, пропочица, майка на Дева Мария
Апостол - апостолите са 12 : Петър, Андрей, Яков, Йоан, Филип, Вартоломей, Тома, Матей, Симон, Яков/Алфеев/, Тадей, Юда
Архангел - предводител на ангелската войска; Архангел Михаил Валтазар / Балтазар/ - вавилонски цар
Вениамин - ''син на моята скръб '' или '''' син на дясната ми ръка'' / син на Яков и Рахил/
Гавраил - мъж божи,крепост божия
Давид - възлюбен,любимец
Данаил - Бог ми е съдник
Дарий - цар,известен с името Артаксеркс, по времето на който пророк Данаил бил хвърлен на лъвовете
Деница - цин на утрото, понятие,употребено за вавилонския цар Иса
Димитър - златар от Ефес
Дина - дъщеря на Яков и Лия
Ева - живот
Езекия - цар
Елизар - първосвещенник, божа помощ,бог помага
Елисавета - Бог се зарича, почитам Бога,пророчица
Емануил - бог е с нас
Ефрем - втория син на Йосиф, роден в Египет
Захари - бог си спомня, пророк
Илия - бог е моята крепост, първосвещенник
Ирод - име на четирима князе
Исай - пророк
Исак - смях, син на Аврам и Сара
Исмаил - бог чува, син на Аврам и египтянката Агара
Йезекил- пророк
Йеремия - пророк
Йоаким - бог въздига, син на Йосиф,цар
Йоан - пълководец; Йоан Кръстител - предтеча на Исус Христос
Йоана - вярна служителка на Христос
Йов - един от патриарсите, забележителен с честността и добродетелността си
Йордан - наи-голямата река в Палестина
Йосиф - умножен, мъж на Мария, баща на Христос
Каин - първия син на Адам и Ева
Лазар - приятел и ученик на Христос, брат на Мария и Марта
Лидия - жена от Македония, приела с радост Христовата вяра
Лия - жена на Яков, от който е родила 7 деца
Лука - евангелист,писател,приятел на апостол Павел
Манасий - два персонажа,единият от които е родоначалник на племе,а другия - цар,който заема престола 12-годишен и царува 55 години
Мариам/Мария/ - любима, желана, бъзлюбена, любимка на Бога, майка на Христос
Марко - автор на едно от 4-те евангелия ,писател
Марта - сестра на Мария
Матей - божи дар, ученик, който следва Христос от кръщаването му от Йоан Кръстител до възнесението му
Михаил - богоподобен
Мойсей - пророк и законодател
Натанаил - дал Бог
Наум - утешител,пророк
Никодим - ученик на Христос
Николай - езичник,приел ревностно Христовата вяра и станал дякона на Йерусалимската църква
Павел/Савел/ - апостол
Петър/Симон/ - апостол
Рав,Равин - началник
Расин - цар в Сирия около 742г. пр. Хр.
Рахил - овца,майка на Йосиф и Вениамин
Ребека - бъди нежна
Рут - майка на цар Давид, приятелка
Сава - желан
Салман - княз,цар
Самсон - слънчев, слънчице
Самуил - чут от Бога,измолен от Бога; цар, пророк и съдия
Сара - жена на Аврам и ненадмината хубавица; благородна, господарка
Сидон - един от най-древните градове, прочут с търговия, мореплаване, астрономия, строителство, производство на стъклени изделия и с богатството си
Симеон - син на Яков и Лия,един от 12-те патриарси
Симон - един от 12-те апостоли; така се именува бащата на Юда, един от братята на Христос, както и един магьосник, известен още с името Чародей
Соломон - мирен, цар в продължение на 40 години и автор на 1005 песни и 3000 притчи
Тимотей - ученик на апостол Павел,чийто баща е грък
Тома - апостол
Филип - един от 12-те апостоли,проповядвали във Фригия и умрял в Сирия
Юдит - благочестива девица,красавица
Яков - апостол

сряда, 18 май 2011 г.

John Gadret wins 11th stage Giro d'Italia 2011

John Gadret wins 11th stage Giro d'Italia 2011

Mark Cavendish wins 10th stage Giro d'Italia 2011

Mark Cavendish wins 10th stage Giro d'Italia 2011
Репортаж от последните десетина километра на десетия етап на Джирото и отличната победа на Марк Кавендиш във финалния спринт

вторник, 17 май 2011 г.

ЗАЯВЛЕНИЕ за издаване на разрешително за водовземане от минерална вода

ЗАЯВЛЕНИЕ за издаване на разрешително за водовземане от минерална вода

Образец на ЗАЯВЛЕНИЕ за издаване на разрешително за водовземане от минерална вода – изключителна държавна собственост или публична общинска собственост, чрез съществуващи съоръжения

понеделник, 16 май 2011 г.

Alberto Contador wins 9th stage Giro d'Italia 2011

Alberto Contador wins 9th stage Giro d'Italia 2011
in Italian


Видео обзор на по важните моменти от вчерашния девети етап на колоездачната обиколка на Италия и великолепната победа на Алберто Контадор. Първото видео е на италиански, следващите три са на английски



Видео на английски от последните 10 километра на изкачването към вулкана Етна в деветия етап на Джирото и победата на Контадор – 3 клипа.
Giro 2011 St 9 Messin Etna Final 10kms Part 1 of 3


Giro 2011 St 9 Messina Etna Final 10kms Part 2


Giro 2011 St 9 Messina Etna Final 10kms Part 3

МОЛБА за издаване на удостоверение по ЗКИР за разрешение за ползване

МОЛБА за издаване на удостоверение по ЗКИР за разрешение за ползване

МОЛБА за издаване на удостоверение по §4, ал.1, т.4 от ПЗР на ЗКИР, чл. 52, ал.5 от ЗКИР

Според този член собственикът, съответно инвеститорът е длъжен да представи удостоверение от службата по геодезия, картография и кадастър преди да му се издаде разрешение за ползване на сграда или друг строеж преди. За да получи това удостоверение собственикът, съответно инвеститорът, е длъжен да предостави на службата по геодезия, картография и кадастър данните за изградените, надстроените, пристроените сгради, за сградите под повърхността на земята, за преустроените или премахнатите сгради


неделя, 15 май 2011 г.

Giro d'Italia 2011 Live

Follow Giro d'Italia live with gazzetta.it


Stage 8 Results > Sapri - Tropea

Stage results 8 Results

General Classification

1. GATTO Oscar FAR 04:59:45
2. CONTADOR VELASCO Alberto SBS 00:00:00
3. PETACCHI Alessandro LAM 00:00:05
4. KRISTOFF Alexander BMC 00:00:05
5. FERRARI Roberto AND 00:00:05
6. APPOLLONIO Davide SKY 00:00:05
7. VENTOSO ALBERDI Francisco José MOV 00:00:05
8. NOCENTINI Rinaldo ALM 00:00:05
9. LE MEVEL Christophe GRM 00:00:05
10. LODEWYCK Klaas OLO 00:00:05
11. CHEREL Mickaël ALM 00:00:05
12. FAVILLI Elia FAR 00:00:05
13. DOWNING Russel SKY 00:00:05
14. CARDOSO Manuel Antonio Leal RSH 00:00:05
15. FISCHER Murilo GRM 00:00:05
16. NIBALI Vincenzo LIQ 00:00:05
17. CATALDO Dario QST 00:00:05
18. LASTRAS GARCIA Pablo MOV 00:00:05
19. SCARPONI Michele LAM 00:00:05
20. BAKELANTS Jan OLO 00:00:05
21. BEPPU Fumiyuki RSH 00:00:05
22. KREUZIGER Roman AST 00:00:05
23. ARROYO DURAN David MOV 00:00:05
24. ONGARATO Alberto VCD 00:00:05
25. LANG Sebastian OLO 00:00:05
26. GOLAS Michal VCD 00:00:05
27. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin KAT 00:00:05
28. MENCHOV Denis GEO 00:00:05
29. WEENING Pieter RAB 00:00:05
30. KISERLOVSKI Robert AST 00:00:05
31. SELLA Emanuele AND 00:00:05
32. KIRYIENKA Vasil MOV 00:00:05
33. BÉRARD Julien ALM 00:00:05
34. VALLS FERRI Rafael GEO 00:00:05
35. PINOTTI Marco THR 00:00:05
36. TANKINK Bram RAB 00:00:05
37. SERPA PEREZ Jose Rodolfo AND 00:00:05
38. SIUTSOU Kanstantsin THR 00:00:05
39. CARRARA Matteo VCD 00:00:05
40. CIOLEK Gerald QST 00:00:05

Video Summary of 8th stage Giro d'Italia 2011

Video Summary of 8th stage Giro d'Italia 2011

Oscar Gatto wins 8th stage Giro d'Italia 2011


Source: Youtube/CanalF10

Summary of 8th stage Giro d'Italia 2011


Source: Youtube/sportsnetwork

събота, 14 май 2011 г.

Giro d'Italia 2011 Videos

Видео от изминалите етапи от Джиро 2011
Ако сте пропуснали някой от етапите или искате да си припомните някой от основните моменти, тук публикувам репортажи от първи до шести етапи на обиколката на Италия 2011.

Етап 6



Етап 5



Етап 4



Етап 3


Етап 2


Етап 1

Amazing finish to 2011 Giro stage 7

Amazing finish to 2011 Giro stage 7


http://www.UniversalSports.com 2011, Maddaloni, Italy, Giro d Italia, 110km Mountain stage 7, the last attacker Bart De Clercq (Omega) inches across the line for the win with Scarponi and the pack breathing down his neck, Pieter Weening maintain GC lead. (Watch the full event at UniversalSports.com)

Giro d'Italia 2011 General Classification

Giro d'Italia 2011 General Classification - таблица с класирането на Джирото 2011

Here you can find the geneeral standing for the Giro d’Italia 2011 – the top 40 cyclists.

За ваше удобство публикувам постоянно актуализираща се таблица с класирането на Джирото 2011. Публикувам само първите 40 състезатели.


The data is provided by http://giro.cyclingfever.com.
Please visit their site here

П Р О Г Р А М А ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НОЩТА НА МУЗЕИТЕ– 14 МАЙ 2011 г.

П Р О Г Р А М А ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НОЩТА НА МУЗЕИТЕ– 14 МАЙ 2011 г.

Тази година в инициативата за заявили участие:



Национални музеи – 12
Регионални музеи – 24 (2 не участват поради планов ремонт)
Общински музеи – 32

(За сравнение - през 2010 г. цифрите са:

Национални музеи – 10
Регионални музеи – 16
Общински музеи – 14)

В галерия „Средец” на Министерството на културата е открита изложба живопис на художника Свилен Блажев. С тази експозиция престижната галерия ще се включи и в тазгодишната Нощ на музеите, която предстои да бъде отбелязана на 14 май, събота. Тогава и галерия „Средец” ще работи с удължено работно време - до 21:30 ч.

14 МАЙ 2011 г.
НАЦИОНАЛЕН ПОЛИТЕХНИЧЕСКИ МУЗЕЙ
ТЕЛ.: 931 80 18

Ново в експозицията на музея
Петте сетива
(Текстилни инсталации, представящи петте човешки сетива – част от международен проект „МаХ” – към програма „Култура 2007 – 2011”)

Гостуващи инициативи
18.00 ч. Национален дворец на децата представя детска артистична програма с участието на камерен състав от Филхармония „Пионер”
18.45 ч. Венци Мартинов представя: „За науката с чувство за хумор”
19.00 ч. Презентация на доц. Асен Пашов (Физически факултет на СУ “Св. Климент Охридски”) “Физика на китарата”
19.45 ч. Химическо шоу на студенти и преподаватели от Химическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”
След 21.00 ч. - Астрономически наблюдения

НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
ТЕЛ.: 955 42 90

1. Постоянна експозиция на НИМ
2. Изложба ”Тракия и древният свят – колекция Васил Божков” – непоказвани досега шедьоври на античното изкуство
18.00-22.00 ч.:
- Концерт-спектакъл «Българска музика»: кавър версии на популярни песни, обработен фолклор и авторска музика в стил мелодичен поп, в изпълнение на «ЧЕРВЕНО И ЧЕРНО - БГ ДУЕТЪТ”;
- Концерт на камерен ансамбъл на „АБ Артпроект: шедьоври от българската и световната музикална класика”, в изпълнение на Бистра Дилянова – пиано, Димитър Бакърджиев – флейта и Анастасия Абаджиева – цигулка.
Партньори на събитието: Арт Продакшън Къмпани, която ще осигури и кетъринг.
Издания на музея – книги, каталози, албуми и други, ще бъдат предлагани на преференциални цени.

НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТ С МУЗЕЙ ПРИ БАН, ТЕЛ.: 980 65 12
В „Нощта на музеите” се предвижда гостуване на френска културна делегация, начело с посланика на Република Франция в България.
В сайта www.hexagramm.fr/nuit-des-musees/?=gbr. е представена на английски език експозицията „Аз писахъ”, както и обновяването на постоянната експозиция с нови витрини, разположени в Централната зала на музея.
Музеят ще посреща посетители от 18.00 ч. до 01.00 ч., като ще работи и рекламния щанд, който ще продава материали, свързани с експозицията и българската археология.

НАЦИОНАЛЕН АНТРОПОЛОГИЧЕН МУЗЕЙ КЪМ ИНСТИТУТ ПО ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА МОРФОЛОГИЯ И АНТРОПОЛОГИЯ ПРИ БАН
ТЕЛ.: 872 24 26

Музеят ще работи от 10:00 до 01:00 ч. с безплатен вход.
Прожекция на филма „Националният антропологичен музей при БАН”.


НАЦИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
ТЕЛ.: 946 1806
До 1.00 ч. след полунощ ще бъдат отворени за публиката постоянната експозиция, която разказва за българската войска от древността до наши дни и единствените у нас колекционни зали с оръжие, униформи, български отличия и отличия на държавните ни глави.

18.00 ч. Школа за средновековна фехтовка “MOTUS” демонстрира умения във фехтовката с мечове. Оръжието, облеклото и техниката на фехтоване са по запазени исторически извори от ХІІІ-ХVІ в.
19.00 ч. Концерт на Представителния ансамбъл на въоръжените сили на Република България.

ФИЛИАЛ „ПАРК-МУЗЕЙ НА БОЙНАТА ДРУЖБА 1444”
ВАРНА, ТЕЛ.: 052/74-03-02

Изложба „Магията на времето” – творби на художника Ясен Ненков.


НАЦИОНАЛЕН ЛИТЕРАТУРЕН МУЗЕЙ
ТЕЛ.: 9873414
Музеят ще работи до 1.00 ч след полунощ в къщите- музеи на Иван Вазов, Петко и Пенчо Славейкови, П. К. Яворов и Никола Вапцаров (в София) и на Емилиян Станев във Велико Търново.
Специална изява ще бъде откриването на обновения Културен клуб “Иван Вазов” - отворени врати и безплатен достъп за посетителите с участие на известни български поети, актьори и музиканти от група “Гологан” в къща музей “Иван Вазов” от 19.00 часа. Тази културна проява е свързана и с 85-годишнината от обявяването на къщата на Патриарха на българската литература за национален музей.

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ НА БЪЛГАРСКОТО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО, ТЕЛ.: 980 00 71

НМБИИ и Посолството на Япония в Република България представят изложба на съвременна японска фотография „ДА УЛОВИШ ДУХА”.
12 май – 12 юни 2011 г.
18.00 ч. - откриване
Досегът до реалността през обектива на 12 японски фотографа е темата на настоящата изложба в залите на музея. Две основни направления „другото възприятие” и „другото отношение” са организационното звено на представените творби. Първото включва фотографии, в които зрителят разпознава субекта чрез неговото сетивно усещане, а във второто социалният подход при ситуиране на образа е определящ.
Изложбата се организира с финансовата подкрепа на Японската фондация.
На откриването на изложбата официално ще бъде представено и дарението от правителството на Япония на аудио-визуална апаратура, оборудване за ателиетата по консервация и реставрация и специализирана техника за ателието по фотография на Националната художествена галерия
Дарението е на стойност 46.5 млн. японски йени (около 345 хил. евро) и се реализира в рамките на програмата на правителството на Япония за подпомагане на културни институции с национално значение. До момента правителството на Япония е отпуснало на Р България финансова помощ по различни културни, образователни и спортни проекти на обща стойност около 8 млн. eвро.
Дарението се състои от 86 апарата и включва микроскопи за анализ на икони, дублажна маса за ателието по живопис, специализирана техника за ателието по графика; фотоапарати, обективи и стативи; озвучителна техника, видео проектори, плазмени екрани и др. Новата апаратура ще подпомогне разширяването на издателската дейност: каталози, дипляни, плакати, картички и др.; ще бъде използвана при откривания на изложби, презентации на лекции и симпозиуми, културни конференции; ще осигури възможността да бъде дигитализиран изцяло фонда на галерията.
5 май - 18.00 ч.
Откриване на новото издание на Хартиен Арт Фест – София 2011 с представителна част от произведения, включени в програмата на Биенале за хартиено изкуство 2011
Експозицията в Националната художествена галерия е под надслов „Тръни и рози”.
4 май - 11.00 часа Сюзан Стокуел / Великобритания/ ще направи свой „уъркшоп” на оргиналните си хартиени рокли и географски карти, демонстриращи различни епохи и региони.
Селектираната за Националната художествена галерия експозиция е най – богатата и включва произведения за интериор и екстериор на автори от различни държави, които носят духа на традицията, претворена със съвременни средства и техники. Редица от произведенията, демонстриращи огромните възможности на хартията, са деликатни на вид, но изключително устойчиви и носят естетиката на естествените хармонии в природата.
14 май
„Най доброто от колекцията на НХГ” - съвместен проект със Столична община (Дирекция „Култура”) на моста на Националния дворец на културата.

ИНСТИТУТ ЗА ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА С ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ ПРИ БАН, ТЕЛ.: 979 30 87

16.00 ч., І етаж, 7 зала.
Откриване на авторска изложба „Творение от светлина. Изкуството на резба върху яйца” на Браян Бейти (САЩ). Под патронажа на Посолството на САЩ в България.
18.00–19.00 ч. Прожекция на филма „Писана булка” с автор Веселка Тончева, режисьор Екатерина Минкова, оператор Панайот Данчев.
19.00 ч. ІІ етаж.
Откриване на изложба „Промяна на гледната точка” на студенти от Националната художествена академия. Фолклорна музикална програма: сестри Валентинови.
21.30 ч. ІІ етаж, Огледална зала.
Откриване на изложба „Традиции. Мисия. Послание”. 60 г. НФА „Филип Кутев”. Концерт на ансамбъла.
През цялата нощ – етнографска изложба на ИЕФЕМ при БАН – Кръговратът на живота.

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ "ЗЕМЯТА И ХОРАТА"
ТЕЛ.: 865 69 42

Зала «Гигантски кристали»
Постерна изложба от програмата «Великите хуманисти на ХХ в.», посветена на Акад. Валентин Афанасиевич Коптюг

18.00-01.00 ч.
1. Концерт на лауреати на Международния конкурс за инструменталисти и композитори „Музиката и Земята”
2. Фото-изложба „Неизвестният Киргизстан – пътешествие в ничия земя”, представяща българо-киргизката спелеоекспедиция „Тян Шан 2010”
3. Фото-изложба „Скални рисунки”, представяща единствения на Балканите вулканичен геопарк, разположен на открито
Вечер на солидарност с Япония – мултимедийно представяне
Поетичен рецитал „Българските поети за Земята” – мултимедийно представяне
Мултимедийно представяне на Международната експедиция на музея отвъд Северния полярен кръг на п-ов Кола, Русия.

Видеозала
18.00 ч.
Дискусия - „Ние - народът на България за устойчиво развитие” – водещ д-р Пенчо Пенчев



МУЗЕЙ „ХРИСТО БОТЕВ” – ГР. КАЛОФЕР
ТЕЛ.: 03133/54-07

1. Прожекция на документалния филм „И помни любящият те Христа...”, реж. А. Алтъпармаков
Експозиционна сграда, 18:30 ч.
2. „Даскал Ботевото училище – средище на новобългарската просвета”: съвместно мероприятие с ПГ „Иванка Ботева”, вкл. цялостно туристическо обслужване, представено от стажантите от специалност „Туристическа анимация”.
Даскал Ботево училище, 18:30 ч.
3. „Подготовка на Ботевата чета-финансиране, униформи, оръжие”-специализирана беседа. Музеят ще предостави възможност посетителите да се заснемат с реплика на четническа униформа пред знамето на Ботевата чета.
Експозиционна сграда, 19:30 ч.


МУЗЕЙ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ” – ГР. КАРЛОВО
ТЕЛ.: 0335/93489

18.30 ч. Представяне на моноспектакъл "Дерето на елхите" от Екатерина Томова, изпълнение на Върбан Колев от Читалищен театър "Елена Снежина".

КЪЩА-МУЗЕЙ „ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ”
ТЕЛ.: 02 8687389
Къща-музей „Панчо Владигеров” ще представи 4 документални филма, продуцирани от музея в партньорство с Българската национална телевизия, два от които за българския музикален класик Панчо Владигеров, а другите за: водещи творци, със свой ярък принос в българската музикална култура - акад. Николай Кауфман и театралния композитор и диригент Бенедикт Молхов, ученик на Владигеров, а именно:
- „Домът на Якубица”
- „Рапсодий Wlаdigeroff”
- „Кауфман & Кауфман”
- „Бенедикт Молхов и театърът”
Вечерта ще премине под мотото „...и извън експозицията чрез видеокамерата”, а гостите на „Нощта на музеите” ще имат възможност да се срещнат и с авторските екипи на изброените филми.

НАЦИОНАЛЕН ПАРК-МУЗЕЙ „ШИПКА-БУЗЛУДЖА”
ГР. КАЗАНЛЪК
ТЕЛ.: 0431/629 18

19.00 ч. - 22.00 ч.
Паметник на свободата – връх Шипка
- Представяне и прожекция на документалния филм „Ведомост”, режисьор Пламен Масларов
- Концерт на Детско-юношески хор „Искра” и ВГ „Искрица”
- Фойерверки

НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЯ ЗА ЧУЖДЕСТРАННО ИЗКУСТВО - СОФИЯ
ТЕЛ.: 988 49 22

19.00 ч. Пред сградата на Галерията.
Откриване с участието на Софийски духов оркестър
19.00 ч. Зала за гостуващи изложби.
Откриване на изложбата „Хартиен арт фест 2011”.
19.00 ч. Централно фоайе.
Благотворителна изложба с рисунки на деца от дневен център „Благовещение”.
Изложба плакати на ученици от училището по приложни изкуства „Св. Лука” в София.
19.30 ч. Зала № 5, Африканско изкуство
Деца рисуват в залата.
19.30 ч. Зала № 4 „Японско изкуство Укио – е”
Ученици от 18 СОУ от паралелката с преподаване на японски език и посетители ще изработват оригами
20.00 ч.
Представяне на танцов ансамбъл при посолството на Индонезия.
21.00 ч. Зала „Рьорих”.
Участие на фондация „ДЕВАМ”. Изпълнение на ситар и табла, песни на бенгали и санскрит, демонстрация на индийско традиционно облекло.
22.00 ч. Зала № 14.
Концерт на изпълнители от Нов симфоничен оркестър.
Тематична прожекция на филми за Африка.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. МОНТАНА
ТЕЛ.: 096/307 481

Експозиционна зала ул. „Граф Игнатиев” 3, Михайлова къща, Лапидариум, Антична крепост, Художествена галерия „Кирил Петров”. Много награди и изненади за посетителите.

16.00ч. Награждаване на победителите в радиовикторина „Лапидариумът в Монтана”
Място: Лапидариумът
17.00 ч. Среща с поезията на Кирил Александров „Времето в мен”
19.00 ч. Изложба „Гоблени от колекцията на Надежда Александрова”
20.00 ч. Разговор с журналиста Нели Василева „ Музеят, ние и другите”
21.00 ч. Мултимедийни презентации за личности, теми и събития от историята и културата на България.
Място: Експозиционна зала, ул. „ Граф Игнатиев” 3

ОБЩИНСКА МУЗЕЙНА СБИРКА – ГР. ВЪРШЕЦ

Изложба „Мъдростта на един вековен дъб”, посветена на 120 – годишнината от рождението на Димитър Осинин /1891 – 1981/.

СЪПЪТСТВАЩИ ИЗЯВИ

1. Гостуваща изложба „Лика Янко” на Националната художествена галерия – София
Място: Художествена галерия „ Кирил Петров” – Монтана
2. Гостуваща изложба „Съвременна българска живопис” на Художествена галерия „ Кирил Петров” – Монтана
Място: Читалище „ Н. Вапцаров”, гр. Криводол.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ХАСКОВО
ТЕЛ.: 62 42 37

1. Постоянни експозиции.
2. Гостуващите изложби от РИМ – Варна и Музея на Родопския карст – Чепеларе.
3. Изпълнения на местните групи и изпълнители “Рокива” и “Лотос бял”.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. РУСЕ
ТЕЛ.: 082/825006

Приятели на музеите – Русе
Русенска опера, Русенска художествена галерия, Поетична група MVM, Галерия „Приятели”, Международно дружество „Елиас Канети”,
Регионален исторически музей – Русе

Осма нощ в музея. Място за свободния дух
La Huitième Nuit des Musées
17.00 ч. „Приятели на музеите”, филм на „Арена медия”, 28 мин.
Място: Исторически музей
18.00 ч. Представяне на книгата на проф. д.ф.н. Гатя Симеонова, Институт по етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН, „В славен град живеем ний. Етноложки поглед към Русе”. ИК „Фабер” 2010; четене на откъси от белетристика на Г. Симеонова.
18.00–20.00 ч. Стъклени мъниста, демонстрация на старинни техники за изработка на бижута и украшения от етнографините Десислава Димитрова и Искра Тодорова.
Място: Зала „Русе”, Исторически музей
19.00 ч. „Калиграфия и поезия”, пърформанс с Теди Лихо.
Място: Галерия „Приятели”
18.00 ч.– 00.00 ч. Литературно четене. Международно дружество „Елиас Канети”
Място: Дом Канети, ул. „Славянска” 12
19.00 ч. –00.00 ч. Нощ на Русенска опера, музикален коктейл – пролог към предстоящата изложба „Звездите на Русенската опера от 70-те”
Място: фоайе на Русенска опера.
19.00–01.00ч. Отворени врати за изложбата „Цветовете на праисторията: червено, черно и бяло” и постоянната експозиция на музея „Теохари Антонеску”
Място: Гюргево
19.30 ч. Арт Арена – минути изкуство, видеопрожекция Арена Медия
Място: зала Батенберг, Исторически музей
20.00 ч. Упражнения по стил, пърформънс, по Раймон Кьоно и Илия Деведжиев, театрален клас.
Място: зала „Батенберг“, Исторически музей.
20.00 ч. Тибет, Богове и хора, изложба „На танки и мандали”
Място: Русенска художествена галерия
21.00 – 00.00 ч. Прожекция на филм „Непал и Тибет”
Място: Русенска художествена галерия
21.30 ч. Поетичната група "ЕмВиЕм" организира конкурс за най-тихо стихотворение. Четене от Мира, Влади и Мая.
Място: зала „Княз Александър І”, Исторически музей
22.00 ч. Тибетски танци с маски
Място: Русенска художествена галерия
23.00 ч. Упражнения по стил, пърформънс, по Раймон Кьоно и Илия Деведжиев, театрален клас.
Място: зала „Батенберг“, Исторически музей.
Място: Пространство за изкуства Арт център в Мега мол Русе, ет. 2
18:30 ч. – Ставри Калинов – живопис, пластика, керамика, стъкло, гоблен
Място: Пространство за изкуства Арт център в Мега мол Русе, ет. 2, на „Улица Творческа”
17:00 ч. – Две изложби с фотографии – „Русе от птичи поглед” на Александър Карчински и „Русе – още един поглед” – изготвена от Исторически музей – Русе към едноименния фотоалбум.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. КЪРДЖАЛИ
ТЕЛ.: 0361/62102

1. Гостуваща музейна изложба на Националния антропологичен музей към Институт по експериментална морфология и антропология при БАН „Човекът и миналото”, посветена на 135 години от Априлското въстание и 190 години от рождението на Г.С. Раковски.
2. Фотоизложба на тема:”Кърджалийци с принос в САЩ” – откриване от 18.00 ч.
3. Открита сцена за концерт на рокбанди от Кърджали в парка на музея от 19.00 ч.
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ЛОВЕЧ
ТЕЛ.: 068/601382
съвместна инициатива на Регионален исторически музей – Ловеч, „Екомисия 21 век”, Ловешко читалище”Наука” и занаятчии от гр. Ловеч.

1. 13.00 ч. „Улицата на занаятите”, която ще започва от Художествената галерия, кв. “Вароша” до църквата „Св. Богородица”. Майсторите ще демонстрират своето изкуство.
2. 18.00 ч. в музейна сбирка „МИНЕРАЛИ И МИНЕРАЛНИ СУРОВИНИ” ще бъдат направени 2 презентации - „Зодиакалният камък” и „Минералите в бита ни” и клип за празнуването на този ден досега в Ловеч. Ще можете още:
- да закупите зодиакалния си камък и да разберете много интересни неща за вас самите и какво ви „вещаят звездите;
- да се докоснете до ценни експонати, събирани от цял свят;
- малките музиканти от китарния оркестър при Ловчанско читалище „Наука” с диригент Стефан Тихов ще поздравят присъстващите;
- еко-доброволците - облечени в стари градски дрехи, ще разказват за ценните минерали в експозицията;
- за посетителите е приготвена интересна историческа справка на радиоразпространението в България и света;
- аудиторията ще бъде запозната с живота на първите хора, обитавали нашите земи и може да направите сами на ръка съдове от глина по образци, открити при археологически разкопки под ръководството на експерт от музея;
- програмата включва забавни игри за малчуганите и работа с пластелин, или направа на собствена рисунка за всички желаещи.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ЯМБОЛ
ТЕЛ.: 046/662 736
Регионален исторически музей – Ямбол за втора поредна година организира ПАНАИР НА ТУРИСТИЧЕСКИТЕ ЗАБАВЛЕНИЯ И АНИМАЦИИ, който ще се проведе на 21-22 май 2011 г. в Национален археологически резерват „Кабиле” в рамките на международния празник на музеите – 18 май и обявената под патронажа на Съвета на Европа „Нощ на музеите”. Нашата „Нощ на музея” ще бъде на 21 май, включена в програмата на панаира.

21 май (събота) Традиционно посрещане на посетителите на входа на обекта от фолклорна група – с. Кабиле.
9.30 ч. - Начало на панаира пред Археологическия музей в НАР ”Кабиле” (звуков сигнал „атака” – тромпет).
10.00 ч. – Начало на представлението на сдружение „Чигот” - Варна и представители на други групи за исторически възстановки.
Продължителност – от 10.00 до 12.00 часа и от 14.00 до 20.00 часа.
Атракции:
- на всеки кръгъл час ще има демонстрация (военни маневри, пазар на роби, религиозен ритуал, гладиаторски боеве) или турнир по стрелба с лък и копие с възможност за участие на посетителите.
10.00 ч. – Презентиране на идеята за създаване на „Музей на бойната слава” в Ямбол
- откриване на изложба, свързана с даденостите на региона като център на съсредоточаване на военни формирования с участието на военна техника, имущества и военнослужещи от поделения 52590 и 54100 – Ямбол.
17.00 ч. – Концерт на група „Последен момент” - Ямбол
20.30 ч. – Огнено шоу „Дивинитас” - София
От 10.00 до 17. 00 ч.:
- палатков информационен център с рекламни материали; място за срещи между партньори и приятели;
- представяне на проект за атракцион Castelum “Kабиле”.
Атракция: стена с изображение на римски войник в цял ръст - възможност за снимки на посетителите;
- изложба на художници от ХГ „Жорж Папазов” - Ямбол и РИМ – Ямбол;
- астрономически наблюдения с телескоп – Астрономическа обсерватория с планетариум – Ямбол;
- палатков лазарет с възможност за оказване на първа помощ (измерване на кръвно налягане след участие в гладиаторска битка или изкачване на Зайчи връх и др.);
- изложба-базар на сувенири–реплики на археологически находки от Ямболския регион и други керамични изделия;
- представяне на хлебни и сладкарски продукти;
- представяне на продукти на винарска изба.
22 май (неделя)
10.00 -14.00 ч. - програма на групите за исторически възстановки.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ПЛЕВЕН
ТЕЛ.: 064/822623
„Спомен от стария Плевен” е мотото на проявите, с които музеят ще се включи в Европейската инициатива „Нощ в музея”.
Със съдействието на: ДТ „Иван Радоев”, ПГ по туризъм „Алеко Константинов”, ПГ „Захарий Зограф”
Медийни партньори: КТ „Плевен Спринт” и радио „Плевен”
Звук и светлина „Рули” ООД

ИЗЛОЖБИ:
1. „Дарения. Избрано през годините”.
2. „Училищни уреди и апарати” – гостува Национален музей на образованието – Габрово.
3. „Уникати от Рогозенското съкровище” – гостува Регионален исторически музей – Враца.
4. „Живопис и скулптура. Международен пленер по случай 130 г. от Руско-турската освободителна война, 2008 г.” – дарение.
5. „Животни – артисти” – частна колекция на д-р Стоян Лазаров.
6. „В света на динозаврите” – Украински музей.
7. „Вера – Мисия Феномен” – посветена на Вера Кочовска .

В ПАРКА НА МУЗЕЯ:
1. Разходка по улица „Александровска” – възстановка на част от старата главна улица на Плевен, 30-те години на ХХ в.
2. Музикално-сценичен спектакъл „Спомен от стария Плевен” с участието на Плевенска филхармония, Общински духов оркестър, Общински хор „Гена Димитрова”, Хор за популярна музика „Емил Димитров” при читалище „Цветан Спасов”, Клуб за спортни танци, Венцислав Ветов – цигулка, Клуб „Традиция”.

ДИРЕКЦИЯ „ВОЕННО-ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕИ” – ГР.ПЛЕВЕН
ТЕЛ.: 064/837306

18 май
20.00-24.00 ч. Панорама „Плевенска епопея 1877 г.” - вход свободен
20.00 ч. Представяне на хладно и огнестрелно оръжие от Руско-турската освободителна война 1977 г.
21.00 ч. Концерт на тримата славянски тенори Любомир Дяковски, Константин Янков и Григорий Палищук с Плевенската филхармония, Общински хор „Гена Димитрова”, Общински духов оркестър и Духов оркестър на сухопътните войски.
Концертът ще завърши с увертюрата на П. И. Чайковски „1812 г.” с топовни гърмежи, която в този формат се изпълнява за първи път в Плевен.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СЛИВЕН
ТЕЛ.: 044/622495

9.00 - 19.00 ч. – Щанд за сувенири пред РИМ
10.00 - 18.00 ч. – на монитор пред входа на РИМ се излъчват рекламни клипове, представящи музеите в Сливен и музейни експонати
18.00 – 19.00 ч. – изпълнения на Детски фолклорен танцов състав при ОУ „Хр. Ботев” – Сливен, с ръководител Станка Иванова
Възпроизвеждане на пролетна обредност „Кукери” – изпълняват група от читалище „Д-р Петър Берон” – с. Тополчане
Място: Къща-музей на Сливенски бит
19.00 – 20.00 ч. – Изпълнения на деца от ОШИ „М.Тодоров” при ч-ще „Зора”
Място: залите на РИМ
Детски хор „Дружна песен” с диригент Яна Бонева
Пред сградата на музея:
20.00-21.45 ч. – Програма на Детски комплекс – Сливен
1. Детска вокална група „Ритъмчета” с худ. р-л Елена Пеева.
2. Модерен балет „Грация” с худ. р-л Юлия Кирова.
3. Индивидуални изпълнения на деца от клуб „Ритъм” с худ. р-л Елена Пеева.
4. Мажоретен състав с худ. р-л Юлия Кирова.
5. Народен хор с р-л Маруся Петрова.
6. Детски танцов ансамбъл „Тракийче” с худ. ръководител Мирчо Дерменски.
21.45–22.00 ч. – Изпълнения на Клуб по спортни танци „Сливен” – гр. Сливен, с треньор Цанка Иванова.
22.00–22.20ч. – Хореографски състав при 12 СОУ „Е. Багряна”.
22.20–22.45 ч. – Изпълнения на ученическа рок група при Хуманитарна гимназия „Д. Дамянов” – Сливен.
22.45–23.30 ч. – Изпълнения на група „Епизод”.
От 17.00 до 19.00 ч. в къща-музей „Х. Димитър” - излъчване на филма „Планината на непокорните”, автори - специалисти от РИМ-Сливен.


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ВИДИН
ТЕЛ.: 094/601 710
1. Изложба "Археологическо лято 2010", която ще се открие на 13.05.2011г. в 11,00 ч.
2. Джаз концерт на формация "Nikolas Simeon grup"- Австрия от 20.00 ч. в замък "Баба Вида" на 16.05.2011 г.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ГАБРОВО
ТЕЛ.: 066/809767
По предложение на Община – Габрово и съгласуване с музеите и галерията в Габрово, VІІ-то издание на „Нощта на музеите” ще се състои на 21.05.2011 г. Датата е избрана, защото е част от празниците на града и е кулминацията на карнавала на хумора. На този ден посетители в Габрово са габровци, които живеят извън града и гости от другите градове на страната.


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СМОЛЯН
ТЕЛ.: 0301/62770

19.00 ч. – Концерт на самодейни състави при читалище “Христо Ботев” – Смолян
20.00 ч. – Снимка за спомен с традиционни родопски костюми
19.00ч.–Отворени врати на постоянна експозиция “Културно-историческото богатство ва Родопите от древността до наши дни”


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ- ГР. БУРГАС
ТЕЛ.: 056/842582

ИЗЛОЖБИ
17.00 ч. Откриване – «Блясъкът на вечността – двуколката от с. Караново, Новозагорско»
Археологическа експозиция
18.00 ч. Музеен проект «Да изтъчем заедно една българска черга»
Етнографски комплекс
135 г. от Априлското въстание – участие на българи от Бургаския край
Историческа експозиция на ул. «Лермонтов» № 31
Южното черноморие от птичи поглед – фотоизложба на Татяна Стефанова-Байкушева – Природонаучна експозиция на ул „Фотинов” № 30
Изложби на детски школи по приложни изкуства
ПРОЖЕКЦИИ НА ФИЛМИ ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО НА БУРГАСКИЯ КРАЙ И НА ФИЛМА „ПЪТЯТ НА БОТЕВАТА ЧЕТА”.


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО
ТЕЛ.: 062/623772
17.05.2011 г.
Начало – 19.00 ч.
Място – Затвора-музей
19.00 ч. - Музикални изпълнения на деца от ДМШ при Младежки дом – Велико Търново
20.00 ч. - Концерт на Вокална група „Пеещи камбанки”
21.00 ч. – Представяне за първи път в България на песен за Търново по стихове на Иван Вазов в изпълнение на Валентина Алуркова и дарение за Затвора - музей
22.00 ч. – Прожекция на филм за Филип Тотю
23.00 ч. – Атракция на Клуб „Традиция”
23.30 ч. - Концерт на младежка рок- група „Кову”

Всички гости ще могат да влязат свободно, да разгледат експозицията, да се снимат в килиите и новооткрития кабинет на Директора на затвора.


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ШУМЕН
ТЕЛ.: 054/877410
„КОГАТО МИНАЛОТО ОЖИВЯВА”
Експозицията ще бъде отворена за посещения без входна такса от 13.00 ч. до 1.00 ч. след полунощ. Къщите-музеи, без входна такса, от 13.00 ч. до 22.00 ч.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ
Гостува АЕК „Етъра”.
20.00 ч. Изложба „Когато миналото оживява”.
20.00–01.00 ч. Базар на занаятчийски изделия на майстори от АЕК „Етъра”
20.00– 01.00 ч. Демонстрации на мутафчия и шекерджия от АЕК „Етъра”
КЪЩА-МУЗЕЙ” Л. КОШУТ”
18.00 ч. Магията на дърворезбата” Авторска изложба на Школата по дърворезба към ОДК – Шумен с ръководител А. Минчев.
18.00–20.00ч. Демонстрации на уменията на младите майстори – дърворезбари от ОДК – Шумен
КЪЩА-МУЗЕЙ „П. ВОЛОВ”
19.00 ч. "Нощни китари"- концерт на шуменски китаристи и бардове
КЪЩА-МУЗЕЙ „Д. ВОЙНИКОВ”
16.00 ч. „От извора български” – Изложба живопис – възрожденска архитектура, запазена до днес в историческите резервати на България на варненския художник К. Китанов.
МУЗЕЕН КОМПЛЕКС „П. ВЛАДИГЕРОВ”
20.00 ч. „Импровизации в Нощта на музеите” Концерт на студенти от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”, катедра „Музикална педагогика”.


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ПАЗАРДЖИК
ТЕЛ.: 034/443113
ХГ „СТАНИСЛАВ ДОСПЕВСКИ” – ГР. ПАЗАРДЖИК
ТЕЛ.: 034/444152

14.30–15.30ч. Рисуване на студенти от Института по педагогика на изобразителното изкуство – Пазарджик.
15.30 ч. Начало на „Овчарска резба” (в Лапидариума на РИМ и ХГ) – демонстрация на дърворезбена техника (продължителност – без ограничение)
16.00–17.00 ч. Изучаване на техники за свирене на най-древния и просто устроен музикален инструмент – австралийското диджериду.
17.00–17.30 ч. Откриване на изложба „През ключалката” на автори, работещи в ХГ „Станислав Доспевски” – Пазарджик
18.00–19.00 ч. Моноспектакъл на Александър Пасков (в Зала 1 на ХГ)
19.00–20.00 ч. Ангобой Капела
20.00–21.00 ч. Трио акустични китари (в Лапидариума на РИМ и ХГ)
21.00–01.00 ч. Формация „Екс” – Самба група - инструментална ритъм група от различни ударни инструменти; неформална театрална група с танц и музика; огнено шоу; музикални импровизации на различни музиканти от Пазарджик и страната.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. КЮСТЕНДИЛ
ТЕЛ.: 078/55 00 95

10.00-18.00 ч. Игра „Отключи историята на своя град” – 2011 г.
15.00-21.00 ч. Атракции в двора на музея
- арт работилница с базар;
- фотосесия с облекла от фонда на музея;
- снимки пред реставрирана римска колесница;
- обиколка с файтон сред парковото пространство на музейния двор;
- възрожденски възстановки;
- прожекция на документални филми от фонда на музея.
16.00 ч.Откриване на фотоизложба „Български крепости” в двора на музея
19.00ч.Теглене на печелившите имена от играта „Отключи историята на своя град” – 2011 г. в двора на музея
20.00 ч. Откриване на изложба „Археологически обект „Гороцветна – 2010 г.” в зала „Асклепий” на РИМ – Кюстендил

На 14 май 2011 г. всички музейни експозиции - Къща-музей «Ильо Войвода», Къща-музей «Димитър Пешев», Емфиеджиева къща, Комплекс «Св. Георги» в кв. „Колуша”, гостуващата изложба «Праисторическа Тракия VI-III хил. пр. Хр.» в изложбена зала в джамия «Ахмед бей» - ще бъдат отворени за безплатно посещение от 10.00 ч. до 21.00 ч. Археологическата и етнографска експозиции в двора на музея ще приемат посетители до 1.00 ч. след полунощ.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ДОБРИЧ
ТЕЛ.: 058/603 256

16.00–16.30 ч.Откриване на експозиция „Детство мое”
16.30–20.00 ч. „Песъчинки от детството” със следните модули:
- „Дай, бабо, огънче!” – фолклорна програма с възстановка на стари детски игри с участието на деца от СОУ „Св. Климент Охридски”;
- „Малките приложници” – работилница на открито;
С участието на деца от СОУ „Св. Климент Охридски”;
- „Ето ни днес” – музикална програма с участието на Студио за поп рок певци „Сарандев” и Арт център „Палитра”.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ТЪРГОВИЩЕ
ТЕЛ.: 0601/64147
18.00 ч. на 13 май до 1.00 ч. на 14 май 2011 г.
Място: Славейковото училище

18.00 ч. Концерт на ученици от клас „Народно пеене” при ІІ СОУ „Никола Маринов” с художествен ръководител Елена Василева
18.30ч. Откриване на изложбата „Архивът „Гибсън”
19.00ч. Вечер на Индонезия. Гостува Танцовият ансамбъл при Посолството на Република Индонезия в София PESONA MAWAR NUSANTARA - „Очарователните рози на Архипелага”
20.00 ч. Откриване на изложбата „Съкровището на Петър Банов”
19.30-24.00ч. Видеопрожекции на филми от фонда на Регионален исторически музей – Търговище
Място: Славейково училище
Археологическата експозиция
18.30 - Отворени за посещение Археологическата и Етнографската експозиции и изложбите:
Славейково училище: „Архивът „Гибсън”, „Съкровището на Петър Банов”, „50 години от първия полет на човека в Космоса”
Хаджи Ангелова къща: „Билките в народната традиция”.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ВРАЦА
ТЕЛ.: 092/620373

Централна сграда на РИМ – Враца
10.00-16.00 ч. Експериментални демонстрации – представяне на семена от едноделно зърно (използвано през новокаменната епоха) и техники за обработването му; стриване на семената в каменни мелници до получаване на брашно; омесване на брашното и изпичане на готовия хляб върху каменни плочи или в глинена пещ; дегустации и приложения; видео заснемане;
16.00-16.30 ч. Експониране в зала „Каменна дъга” на фосил ХИПАРИОН (предшественик на коня) от преди 10 млн. години – без паралел в България;
16.30-17.00 ч. Откриване в зала „Археология” на новоекспонираното „in situ” ранно неолитно погребение от Оходен-Валога;
17.00-17.30 ч. Откриване на гостуващата изложба „Ръчни художествени тъкани” – дело на Иван и Наташа Манчови от с. Софрониево, членове на Задругата на народните и художествени занаяти;
Малка зала на ХГ „Иван Фунев” при РИМ – Враца
постоянни кинопрожекции на документални филми от видеотеката на музея
ЕВК „Св. Софроний Врачански
18.00–19.00 ч. ФОЛКЛОРЕН ЦИКЪЛ
- Изпълнения на Танцов състав „Хемус” при Община Враца;
- Изпълнения на Танцов състав при СОУ „Отец Паисий”;
- Изпълнения на група за инструментален и певчески фолклор с ръководител Пламен Герганов;
- Индивидуални изпълнения на певчески фолклор – Калинка Андреева и Силвия Веселинова;
19.00-19.30 ч. РЕТРО ФОТОАТЕЛИЕ
19.30-21.30 ч. МУЗИКАЛНО-ПОЕТИЧЕН ЦИКЪЛ
Изпълнения на Духов оркестър при Читалище „Развитие” – Враца;
„Любовни въздишки под звездите на Враца”
Изпълнения на стари градски песни – вокална група „Романтични сърца” – Враца и Дора Манчева;
Демонстрации на Клуб по спортни танци при Младежки дом – Враца;
Рецитал на избрани стихотворения от Никола Костов (Червен лиляк);
Поетичен рецитал на стихове за любовта на поетите Иван Пеев и Яна Кременска;
21.30 ч. МУЗИКАЛНО-СЦЕНИЧЕН СПЕКТАКЪЛ
„Огнена феерия” – Театрална формация „ТЕМП” при Младежки дом – Враца;
„Самодивски танци” – Танцова формация „Магнифика”.

ОБЛАСТ ПЕРНИК
РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЕРНИК
ТЕЛ.: 076/603118
Ден на отворени врати - 17.00 – 24.00 ч.
Изложба „Хлябът и животът”. Обредни хлябове от фонда на РИМ-Перник.
Изложбена зала, „Семейна неделя в музея”
Програма за деца – „Нещотърсачи”.
Програма за деца и родители – Участие в демонстрация на правене на традиционни хлябове.
„Музеят и приятели” – Концерт-спектакъл в РИМ-Перник. Съвместно с Районен Младежки дом „Мошино”, Обединен детски комплекс – Перник.
„Уличен театър” - съвместно с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” - София
Поетична вечер „Градът, който обичаме” - съвместно с Общински комплекс Дворец на културата.

ОБЩИНСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ –ТРЪН
ТЕЛ.: 0898/706387
Ден на отворени врати -17.00–24.00 ч.
Изложба „Фосили от Пернишко” - съвместно с РИМ-Перник.

ОБЩИНСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – РАДОМИР
ТЕЛ.: 0777/80343
Ден на отворени врати - 17.00–24.00 ч.
Изложба „Радомир през античността” - Съвместно с РИМ-Перник.

ОБЩИНСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЛЮБЕН ГАЙДАРОВ”
ТЕЛ.: 076/600726

Ден на отворени врати - 17.00 – 24.00 ч.
Концерт на Камерен оркестър „Орфей”, диригент Райчо Христов.

ОБЩИНА ПЕРНИК. КУЛТУРНО-ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР
ПОДЗЕМНА МУЗЕЙНА СБИРКА.
Мистерия от „Старите рудници”. Атракционна програма в Подземния минен музей.

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. БЛАГОЕВГРАД
ТЕЛ.: 073/88 53 70

16.00 ч. Уъркшоп на открито пред музея с участието на студенти от Национална художествена академия, катедра „Метал”
16.00-18.00 ч. Детска нощ в музея в интерактивна експозиция „Музеен кът”. Занимателни игри и образователна програма. Ревю на праисторически дрехи и накити.
18.00 ч. Откриване на „Нощта на музеите”
Изложби „Археологическа колекция на Нумизматичен музей – Русе и „Монетите на римската колония Деултум”.
19.00 ч. Награждаване на дарители и съмишленици на музея
19.30 ч. Ревю на модели, изработени от студенти в ЮЗУ „Н. Рилски” – факултет по изкуствата
21.00 ч. Представяне на документален филм на РТВЦ – Благоевград „Белият кораб на сушата” – история за хан Хаджи Никола във Велико Търново
21.30 ч. „Спомен от старите ленти” – прожекция на архивни кинопрегледи.


РЕГИОНАЛЕН ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ – ГР. ПЛОВДИВ
ТЕЛ.: 032/633096
Специално за „Нощ на музея” ще бъде открита обновената зала „Птици”

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ПЛОВДИВ
ТЕЛ.: 032/269 955
Постоянна експозиция „Българско Възраждане” – развитието на града ХV-ХІХ в.
Постоянна експозиция „Съединение на България 1885”
Постоянна експозиция Център за съвременна история - „Душата на японската кукла”

18.00 ч. Откриване на фотодокументална изложба „Бомбардировките над София”, съвместно с Фотографската академия.
19.00 ч. Временна изложба „Патриарх Кирил – живот и дейност” и безплатен театрален спектакъл „Небето на Димитър” на Димитър Селенски.


РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СТАРА ЗАГОРА
ТЕЛ.: 042/919 206


17.30 – 18.30 ч. Държавна опера - Стара Загора
Фоайе – Фотографска изложба „Атон”, автор Славчо Славов
19.00 – 01.00 ч. Къща- музей „Гео Милев”, ул. „Гео Милев” 37
19.00 ч. 75 години от рождението на поета Иван Груев. Премиера на стихосбирката му „Пречупване на светлината” с участието на Владимир Янев, Тодор Чонов и Диана Найденова.
21.00 ч. Рецитал по стихове на Иван Груев
19.00–24.00ч. II експозиционно ниво на РИМ – Старт на играта „Гатанката отгатни и нататък премини”
На касата за билети ще получите талон с гатанка. Отговорът й ще Ви отведе в следващия обект за посещение. Там ще получите друга гатанка. За всеки, събрал всички талони с гатанки, ще има награда на последния обект.
19.00–01.00 ч. Регионален исторически музей, бул. „Руски” 42
19.30–20.00ч. IV-то експозиционно ниво „Вечер на дарителя” (тържествено връчване на свидетелства на дарителите на музея през годината)
20.00 ч. III-то експозиционно ниво
Официално обявяване финала на дарителската акция за реставрация на знамето на Старозагорските въстаници
20.30 – 01.00 ч. зала №33 Изложба на новопостъпило дарение на снимки и книги на полк. Васил Сейреков и прожекция на мултимедийни продукти на военна тематика
20.00–22.00 ч. Двор на музея – „Една нощ в лапидариума”
19.00–01.00 ч. Кафене на открито с участието на комплекс “Форум”
20.00–21.00 ч. Концерт на Духов оркестър - Стара Загора
21.00–22.00 ч. – „Комедия Дел‘Арте“ – театър за възрастни, представен от Държавен куклен театър
20.30–01.00 ч. Антична улица – „Дяволът носи ... тога” - кът за римска мода и снимки (...на желаещите ще бъде облечена римска тога, с която да се снимат в автентична обстановка)
19.00–01.00 ч. II експозиционно ниво- Книжарница „Последен шанс”
19.00–01.00 ч. IV-то експозиционно ниво – „Да напишем заедно най-дългата приказка”
19.00–01.00 ч. – Градска художествена галерия Стара Загора, бул. „Руски” 27
19.00–01.00 ч. Камерна изложба „Димитър Гюдженов /1891-1979/”
19.00–01.00 ч. Ретроспективна изложба „Марко Шивачев /1892-1946/”
20.00ч. Изпълнения на вокална студия „Розов свят” с художествен ръководител Веселин Божков.
20.30 ч. Три етюда на студио „Пантомима” към НУМСИ „Христина Морфова” с художествен ръководител Красимир Ангелов
21.00 ч. Мирослав Димов – изпълнения на маримба
23.00 ч. Марк Шагал – мултимедия
19.00–01.00 ч. Къща-музей „Градски бит ХІХ век”, ул. „Димитър Наумов” 68
19.00–01.00 ч. I-ви етаж – Изложба - базар на дърворезба, автор Димо Балабанов
20.00–22.00 ч. II-ри етаж – Изпълнения на група „Рамона” с художествен ръководител Петко Бонев, Народно читалище „Железник”, Стара Загора
19.00–01.00ч .Късно антична мозайка на ул. „Столетов” 117 (северно от Операта) – отворена за посещение
19.00–01.00 ч. Антична улица пред Операта и Античен форумен комплекс при Западна порта
19.00– 21.30 ч. Игра „Открий съкровището с фенерче”
19.00– 19.30 ч. II експозиционно ниво на РИМ (каса за билети) - записване за участие
20.00 ч. Старт на играта (на входа на РИМ)
22.00 ч. Обявяване на наградите от играта на II експозиционно ниво в РИМ
21.30-24.00ч. – Античен форумен комплекс при Западна порта - прожекция на кино „Промакс”
21.30 ч. Документален филм „Краят на Римската империя”
22.30ч. Игрален филм „Агора” (филмът, с режисьор Алехандро Аменабар, разглежда за пръв път един от централните моменти в историята на Западния свят. Има 13 номинации и 7 награди „Гоя”, които са испанският еквивалент на американските награди за кино „Оскар”).

Всеки, направил покупка от сувенирния щанд на музея на стойност над 5 лв., ще получи 10 % отстъпка при едно посещение в ресторант в рамките на месец МАЙ.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ИСПЕРИХ
ТЕЛ.: 08431/47-83

ВЕЧЕР „АРТ ТАНЦ ВЕЧЕРИНКА”
НАЧАЛО – 18.00 ч.
1. Художествена галерия - Посетителите ще могат да разгледат изложбата „Цвят за двама” с автори четирима млади художници от гр. Исперих и от гр. В. Търново и да бъдат „погълнати” от магията на „Магьосникът-художник” /„Боди арт” - рисунка върху тяло/. Изявата ще бъде осъществена съвместно с читалище „Съзнание-1891” гр. Исперих.
2. Постоянна музейна експозиция – Посетителите ще могат да разгледат постоянната експозиция и изложбата „Исперих – вчера и днес”.
19:30-22:00 ч. Гостите ще могат да се насладят и да участват в музикалната програма, наречена „Кратка школа по танци” - след като видят изпълненията на деца от детската школа и танцов клуб „Ахинора”, всеки, който желае, може да се включи в изиграването на дадения танц /хоро, зумба, танго и други/. Програмата ще се осъществи съвместно с читалище „Съзнание - 1891” гр. Исперих. От 22:00 ч. ще започне прожекция на филмите: „Кафене „Сарай борун” и „Мис Кемаллар”, заснети през 2010 г. във връзка с честванията на 50 г. от обявяването на Исперих за град.
3. Етнографска къща гр. Исперих- Посетителите ще могат да разгледат изложбата „Цветна ферия с восък” на Исторически музей - Исперих и да видят атракцията „Варене на качамак по стара традиционна рецепта”. Тя ще бъде изпълнена от Тодорка Иванова – аниматор към Исторически музей Исперих и служители на Исторически музей - Исперих.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. БРАЦИГОВО
ТЕЛ.: 03552/2139

1. Кръгла маса на тема „Априлското въстание в Брациговски въстанически пункт.
2. Концерт във Възрожденски комплекс „Попови къщи” на Ансамбъл за народни песни и танци, гр. Пазарджик..
3. Рецитал на патриотични стихове от кръжока по художествено слово към читалище "Васил Петлешков".
4. Концерт от патриотични песни на хор „Дълголетие” към клуба на пенсионера в гр. Брацигово.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ПАВЛИКЕНИ
ТЕЛ.: 0610/5-28-77

Дните от 16 до 20 май включително ще бъдат обявени за дни с безплатен достъп в музея и на Античния керамичен център.
16 май
18.00 ч. откриване „Нощта на музеите”
18.15 до 19.00 ч. Представяне на изложбата „КАЛЕНДАРЪТ – МЕРИЛО НА ВЕЧНОСТТА” и експозициите на музея
19.00 ч. Концерт на „ЛЮТИ ЧУШКИ” – Клуб по български народни хора с художествен ръководител д-р Анелия Данчева.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ВЕЛИНГРАД
ТЕЛ.: 0359/51 342

Откриване с гостуваща изложба от АЕК „Етър”, Габрово – „Овцевъдството в Централния Балкан”.

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ „ПРОФ. МЕЧИСЛАВ ДОМАРАДСКИ” - ГР. СЕПТЕМВРИ
ТЕЛ.: 03561/35-02

14.30 ч. Обща изложба „Живопис” на детски школи по живопис от община Септември”
Място: В залата на АМ, гр. Септември
15.00 ч. Представяне на филма „Живот на родолюбец” - режисьор Евгени Попов
Място: зала № 2 на АМ, гр. Септември
17.00 ч. Откриване на изложба „За буквите” на художника Георги Веселинов
Място: залата на АМ, гр. Септември
18.30 ч. Концерт на рок-група „Мастерс”, гр. Септември
Място: В двора на АМ гр. Септември

ДОМ „ПЕТКО СТАЙНОВ” – ГР. КАЗАНЛЪК
0431/6-50-14

19.00 ч. „Поетично-музикална вечер с творчеството на Франсоа Вийон“ с участието на ученици от СОУ „Екзарх Антим I“ и ШИ „Емануил Манолов“ към НЧ „Искра 1860“, с преподавател Елена Юлианова и ученици от Школата по класическа китара към Военен клуб - Казанлък с преподавател Стефан Христов.
Място: музикален салон на Дома

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ- ЧИПРОВЦИ
ТЕЛ.: 09554/2168

20.30 ч. Откриване с връчване награди на дарителите
21. 00 ч. Концерт- торлашки фолклор с участието на фолклорни групи от гр. Чипровци, с. Железна и с. Копиловци
22.00 ч. Откриване на изложба „Магията на булчинските рокли”
22.30ч. Концерт на Мъжки хор при НЧ „Разум 1883” – Монтана, изпълнения на църковнославянска, европейска и българска хорова класика.


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. БЯЛА ЧЕРКВА
ТЕЛ.: 06134/2533

„Нощта на музеите” в Бяла черква ще се проведе на 13 и 14 май 2011, тъй като на 13.05 2011 г. ще се състои честването на 135 – год. от Априлското въстание.
На 13-14 май Исторически музей – Бяла черква ще работи с удължено работно време и ще обяви безплатен достъп за посетителите в следните музейни експозиции: Исторически музей, Къща-музей „Цанко Церковски”, Къща-музей „Райко Даскалов”, Природонаучна експозиция и етнографска експозиция.

13 май 2011 г.
9.00 ч. Ученически крос „Бачо Киро”
10.30ч. Начало на Национален поход „По стъпките на четата на Поп Харитон и Бачо Киро”- посещение на музейните експозиции от участниците в похода
14.00ч. Кръгла маса „135 г. Априлско въстание”
16.00ч. Откриване на документална и фотоизложба „Април 1876 в паметта на поколенията”
17.00ч. Освещаване на знамена, кметство и клуб „Традиция”
18.30ч. Концерт
20.00ч.Спектакъл-възстановка на излизане на белочерковските въстаници от четата на Поп Харитон и Бачо Киро; Факелно шествие до м. „Черничака”
21.00 ч. Тържествен митинг – заря
14 май 2011 г.
Ден на отворените врати в музейните експозиции
Посещение на изложбите:
Исторически музей – „Април 1876 в паметта на поколенията”
Природонаучна експозиция – изложба „В света на тиквите”
Участие на ИМ-Бяла черква в кръгла маса „135 години Априлско въстание” в Дряновския манастир и в спектакъл-възстановка на сраженията в Дряновския манастир през 1876.

СПЕЦИАЛИЗИРАН МУЗЕЙ ЗА РЕЗБАРСКО И ЗОГРАФСКО
ИЗКУСТВО – ГР. ТРЯВНА
ТЕЛ.: 06776/6-22-78

Музеят ще отвори врати за вечерно безплатно посещения на музей „Азиатско и африканско изкуство”. Проявата ще се съпътства от музикална програма с участието на ученици от СОУ „П. Р. Славейков”, гр. Трявна.


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ТУТРАКАН
ТЕЛ.: 0866/61235

20.00 ч. Театрална постановка „Щърков хан” по мотиви от разкази на Борис Илиев
Място: лапидариума на музея. Съвместна организация със самодеен театър с ръководител Ценка Бойчева.
21.30 ч. Гостуваща изложба „Бързо, точно, срочно”
Място: изложбена зала на музея
23.00ч. Дегустация на вина от местни сортове от Тутракан
Място: залите на музея


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СЕВЛИЕВО
ТЕЛ.: 0675/32724

Представяне на изложба „Реплики на неолитни съдове и култови предмети”, изработени от посетители с консултация на музейни специалисти и художник.
Всеки посетител ще има възможността да изработи по негово желание реплика на някои от най-добрите образци на неолитното изкуство от нашите земи, представени чрез фотоси.


ОБЩИНА МАДАН
ТЕЛ.: 0308/2-31-37

20.00 ч. В Кристална зала - Мадан, която съхранява уникална сбирка от минерални образци, ще се представи моноспектакъла „ Кристален шепот”, подготвен от театралната школа към НЧ „Иван Вазов”, с ръководител г-н Румен Бечев.
21.00 ч. В Пещера „Шаренка” (единствената пещера-музей в община Мадан) ще се представи музикална програма „Песента в сърцето на пещерата”. Участници в програмата :
- Рок-група „Микроб” към НЧ „Иван Вазов” гр. Мадан;
- Фолклорни изпълнители към НЧ „Иван Вазов” гр. Мадан.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СВИЩОВ
ТЕЛ.: 0631/6-04-52

18 май
19.00 ч. Кратка програма на мажоретен състав при ПБЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови”
19.30 ч. Представление –„Търси се лъжец”
20.30 ч. Програма на група за модерен балет
20.45 ч. Концерт на рок-група „DIVISION ONE” гр. Русе
22.45 ч. Прожекция на филм на Хоби ТВ „Дестинация България: Свищов”

Посетителите ще могат да разгледат и откритата на 16 май изложба, посветена 85 години къща музей „Алеко Константинов” (непоказвани досега експонати от фондовете на Исторически музей Свищов)


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ДИМИТРОВГРАД
ТЕЛ.: 0391/66787
Музеят ще работи с безплатен вход за всички посетители.
В сградата на Исторически музей:
10.00-20.00 ч.
Димитровград
Бригадирско движение в България
Село Крум – векове на кръстопът
Дом-музей „П. Пенев”
10.00-18.00 ч. Експозиция за живота и творчеството на поета
ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ПЕТКО ЧУРЧУЛИЕВ”
10.00-18.00 ч. Изложба „Нарисувана поезия” – графика - зала 1


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СТРЕЛЧА
ТЕЛ.: 03532/35-33

12 май
17.00 ч. - Фотоизложба „История, изсечена в скалата – послания от вековете”
Организатори на изложбата: НАИМ при БАН, ЮЗУ „Неофит Рилски”- Благоевград, катедра Културология и Университетски научноизследователски център за древни европейски и източно-средиземноморски култури, Институт за космически и слънчево – земни изследвания при БАН, филиал Стара Загора, Общинска администрация – Стрелча, Исторически музей – Стрелча, Сдружение с нестопанска цел „Борей 2009”.



ЕТНОГРАФСКО-АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ЕЛХОВО
ТЕЛ.: 0478/88039
Свободен достъп до експозицията на музея при удължено работно време до 1.00 часа на 15 май. Постоянно ще вървят прожекции на мултимедийни презентации, свързани с местното културно-историческо наследство.
АРХИТЕКТУРНО-ИСТОРИЧЕСКИ РЕЗЕРВАТ „БОЖЕНЦИ”

19.00 ч. Откриване на изложба – творби енкаустика
Място: Изложбената зала на Старото школо
Изработване на светещи хартиени балони по спомени на местни жители от региона (върху конструкция от дървени пръчки се опъвала хартия, а отдолу е имало напоена гъба със запалителна течност); деца от Школа по енкаустика ще демонстрират най-древната живописна техника „енкаустика”.


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР.КАВАРНА
ТЕЛ.: 0570/821 50

20.00ч.Откриване на изложба „Варна, морето и още нещо ...” – гостува РИМ – гр.Варна
21.00 ч. Демонстрация на прабългарски бойни изкуства в изпълнение на прабългарска школа „Багатур” – гр. Варна
21.30 ч. Рисувани приказки по „Храбрият шивач” от братя Грим в изпълнение на Христо Колев (бате Ицо) – гр. Варна
22.30 ч. Прожекция на документален филм за Ф. Ф. Ушаков.

Всички музейни експозиции: Исторически музей, Етнографски комплекс, Експозиция „Добруджа и морето” ще бъдат отворени за безплатно посещение до 1,00ч. след полунощ.

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ПОПОВО
ТЕЛ.: 0608/423564

18.00 ч. Откриване на изложба „Дарители & Дарения“ и награждаване на дарители
19.00 ч. Камерен струнен концерт (цигулки)


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ЛОМ
ТЕЛ.: 0971/66069
17.00 ч.
Мажоретни състави при СОУЧЕМИ "Димитър Маринов" - Лом в Лапидариума на музея
Откриване на изложба "Ломчани от миналото"- национални костюми и накити - от колекциите на Исторически музей - Лом.
Мултимедийна презентация "Лом-преди и сега"- ученици от СОУЧЕМИ "Д. Маринов".
Концерт на младежки музикални формации.


ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СВИЛЕНГРАД
ТЕЛ.: 0379/71097

Обявяване на удължено работно време и безплатен достъп в този ден до експозициите на ОИМ-Свиленград.

Освен постоянните експозиции в ОИМ –Свиленград може да се разгледа и временната изложба за развитието на фотографското дело в Свиленград.
10.00-11.00ч. Посещение на туристическа група от Ботевград в Свиленград, разглеждане на музея, запознаване с историята на Свиленград
11,00ч.- Литературна програма с участието на ученици от І ОУ”Ив.Вазов”-Свиленград на тема ”Вазов в Свиленград” ( 22-годишният поет е бил 1 година главен учител в Свиленград) - поезия, живот и дейност.
Изпълнения на тракийски песни от фолклорната група при Клуба на пенсионера „Ал. Кипров” № 2 - Свиленград и изпълнение на пролетен танц от Танцов център с ръководител Петя Стефанова.

МУЗЕЙ „СТАРИНЕН НЕСЕБЪР”
ТЕЛ: 0554/46018

Специално подготвен транспарант върху фасадата на Музея ще привлича посетителите.

Посетителите на Археологическия музей ще могат да разгледат подредената специално за „Нощ на музея” временна изложба „Археологическо лято 2010”, като акцент в нея ще бъде новооткритата през 2010 г. и вече реставрирана бронзова хидрия с апликация от ІV век пр. Хр.
съпътстваща програма пред сградата на Археологическия музей
На всеки кръгъл час (18.00 ч., 19.00 ч. и 20.00 ч.) ще започват различни изпълнения. Програмата включва:
- Фолклорна програма, подготвена от Общинска школа по изкуствата, гр. Несебър;
- Танцова програма, подготвена от Общински детски комплекс, Несебър;
- Музикална програма, подготвена от вокална група към читалище „Яна Лъскова”, Несебър.

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЖОРЖ ПАПАЗОВ” – ГР. ЯМБОЛ
ТЕЛ.: 046/66 10 10

19.00 – 01.00 ч.
Постоянна експозиция на Художествената галерия
1. Изложба на преподаватели от Националната художествена гимназия „Димитър Добрович” - Сливен
2. Експониране на документални материали – родната къща на Жорж Папазов
3. Художници с китари… и една хармоника
4. Изпълнения на орган – Мария Александрова
5. Изпълнения на вокално-инструментална група „Последен момент”

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. РАЗЛОГ
ТЕЛ.: 0747/80546
18 май
Посещение и разглеждане на музейна сбирка в с. Елешница и археологически обект „Писана църква” с ученици и възрастни хора от Дневен център – гр. Разлог