Само след 10 дни столичани ще могат да си сметнат сами как да ползват най-изгодно обществения транспорт, съобщи за „Преса" шефът на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) Николай Костов. От 1 юни на интернет страницата на ЦГМ www.sofiatraffic.bg електронен калкулатор ще ориентира софиянци как да надхитрят столичния трафик, така че всяко пътуване да им излезе възможно най-евтино.
Всеки ще може да въведе броя на месечните си пътувания и номерата на линиите, които ползва, както и дали има право на отстъпки. Системата ще му изчислява незабавно трите най-изгодни варианта на абонаментен план.
„До месец ще предложим на Столичния общински съвет да одобри гъвкави тарифи за пътуване. Не е справедливо с левче да се возиш 500 метра и 20 километра", категоричен е Костов. Анализите показвали, че най-добрият вариант е системата да е на брой пътувания, макар че имало варианти и със зониране на столицата.
За да се въведат новите гъвкави тарифи, електронното таксуване трябва да се внедри и в автобусите. За целта в ЦГМ вече подготвят документите за търг за изпълнител, който да осигури билетни автомати и в рейсовете. Той ще е ясен до края на август и ще има срок от 1 г. да монтира системата в 800-те автобуса. Едва след това щяла да се решава съдбата на класическото хартиено билетче. По-рано в историята можел да го прати парламентът, ако приеме и на второ четене промените в закона за автомобилните превози, изискващи билетите да се издават от свързани с данъчните фискални апарати.
„Преса" провери колко време отнема издаването на електронна карта. Един час и две минути изчака в четвъртък вечерта екипът ни пред бюрото на центъра в подлеза на ЦУМ. „Идвам от Софийския университет, там опашката е двойна", стресира допълнително Виолета Илиева близо 40-ината наредени на опашка за заветния документ.
От началото на месеца столичани нямат друг начин да актуализират картите си, след като нова наредба сложи край на хартиените. Електронните вече са два вида - персонални със снимка и безименни. Последните са по-скъпи между 5 и 10 лв. в зависимост от това дали са за една, или за всички линии.
„Цялото напрежение пред бюрата е заради новите поименни карти. Шест-седем минути отнема ваденето на една такава заради сканирането на снимката и обработването на допълнителната информация", обясни служителката Катерина Аспарухова. Време отнемало и за да успокоят тези, които се притеснявали, че им снимат неправомерно личните карти. „Още през юни опашките ще намалеят наполовина, защото повечето клиенти ще имат от новите карти, а зареждането им отнема по-малко от минута", успокои Николай Костов.
От 1 май 22 000 столичани са си извадили персонални карти, 9000 - безименни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар